Kırmızı yanaklı su kaplumbağamız çiftleşmeden yumurtladı :/

Merhaba.
Yaklaşık beş yaşında bir kırmızı yanaklımız var. Kocaman kız oldu, bir yıl kadardır kabul atmaya çalışıyor, ara ara atıyor da. Son dönemde iştahı azaldı, yemesi seyrekleşti, günlerce mama yemediği oldu. Konforunu sağlamak için ne yaptıysak fayda etmedi veeee bugün odaya girdiğimiz anda şok olduk çünkü sekiz dokuz adet yumurta suda yüzüyordu!!!??
İşin kötüsü, hemen yumurtlamanın üstüne denk gelmediğimiz için biz görene kadar zavallıcıklar parçalanmıştı. Bizimki de saf saf bakıyordu bize :/
Bozuk para kadarmış eşim aldığında, hiç evden çıkmadı, eline erkek eli değmedi. Nasıl yumurtladı ya bu kız?
Meksikalı meryem diyeceğiz artık ona :)

Araştırdık tabii ama hiç çiftleşmeden yumurtlama bilgisine ulaşamadık. Sadece bir kaynakta yumurtalar döllenmezse yaşamaz yazıyordu. Yani bunlar önce yumurtlayıp sonra mı erkek döllüyor?
Bilen anlayan nolur yazsın ki bir daha olursa tedbirli olalım. Çok üzüldük böyle parçalanmış görünce.

yumurtlamanın çiftleşmeyle bir ilgisi yok ki? tavuk da çiftleşmeden yumurtluyor? hatta kadınlar da ayda bir döllenmemiş yumurta atıyor. sadece çiftleşerek mi yumurtlandığını düşünüyordunuz?

  • sir gawain  (24.04.19 17:25:33 ~ 17:27:28)
aynı insan gibi, döllenme olunca yavru oluyor, olmazsa yumurta vücuttan atılıyor :)

  • tabirimekruh  (24.04.19 17:29:50)
@sir gawain aşırı mantıklısınız ama bu bildiğin güvercin yumurtası kadar, oluşmuş sarısı falan olan bir yumurtaydı. Kadınların yumurtlaması gibi değil ki, ya da ben tavuğu mesela horozun döllediğini sanıyordum. Yani özetle erkek olmasa yumurtlama da olmaz gibi geliyordu. Teşekkür ederim.
Ve neden beş yıl sonra? Yeni mi olgunlaştı turşumuz?

Peki bu yumurtanın yavruya dönüşmesi için döllenme süreci nasıl olacaktı? Ne gerekliydi?
Ay kafam çok karıştı
  • somethinginthewayshemoves  (24.04.19 17:34:23)
yumurtanın döllenmesi için bir erkekle çiftleşmesi gerekiyor. yumurtalar döllenmediği için boş. yani kırmak da istemiyorum ama çok basit bir hayat bilgisi yahu :)

yediğimiz tavuk yumurtaları da boş, yani döllenmemiş yumurtalar. tavuklar onları çiftleşmeden, oturdukları yerden yumurtluyor. döllenmiş yumurtalarını yeseydik tavaya kırdığın yumurtadan civciv embriyosu çıkardı, üç gün kendine gelemezdin.

özetle, yumurta vücudun otomatik ürettiği ve belirli aralıklarla atılan bir şey. neden beş sene sonra yumurtladı diyorsan da, yeni erişkin olmuştur o yüzdendir muhtemelen.
  • sir gawain  (24.04.19 17:38:05 ~ 17:42:15)
@sir gawain çokkk teşekkür ederim. Aydınlandım resmen :D
Evet, esasında çok basit bir hayat bilgisi ama herhalde kulak arkası ettiklerimden :))

  • somethinginthewayshemoves  (24.04.19 17:43:44)
Meksikali meryem adjcncnskz

  • füt  (24.04.19 19:09:05)
pbs.twimg.com

Bu yalanmıymış şimdi. Yediğimiz yumurtalar tavukların regli miymiş yani? Aydınlandım ahah. Ben yumurtaların döllenmiş fakat olgunlaşmamış olduğunu zannediyordum :')
  • kozmosta bir nokta  (24.04.19 19:45:32)
Dişi muhabbet kuşu beslesen çok şaşırırmışsın demek ki. bizim rahmetlik 5 senede otuz küsür yumurta yapmıştı kendi kendine hala saklıyoruz bir kısmını :-D yapıyorlar yani normal sir gawainin anlattığı gibi :-)

  • windows95  (24.04.19 20:22:23)