[]

para transferindeki notlar

Durum tuhaf.

Bu para transfer ederken yazılan notlardaki hukuki sorumluluk nedir?

Adam, kız arkadaşından nakit 1000 tl borç almış. Ayrılmalarının ardından uzun zaman sonra 1000 tlyi göndermiş, not olarak da "gecelik ilişki ödemesi" yazmış.

Mesele şu, kız parayı alıp harcarsa "gecelik ilişki ödemesi" açıklamasıyla gelen parayı kabul edip kullandığı için ne gibi sorunlarla karşılaşır? Yarın öbür gün adam "escort" diye "ihbar" edip delil olarak gösterebilir mi?

 
ben de birine para gönderirken "kiralık katil ücreti" yazayım adamı içeri atsınlar. oldu.


  • mr.goodcat  (19.04.19 23:16:32) 
Adam 'Gecelik ilişki için anlaştığımız parayı ön ödeme şeklinde yolladım ama olay yerine gelmedi. Paramı geri versin.' diye dava açarsa, o yazdığı notun bir anlamı olur. Onun dışında olmaz.

Bir de vergiyi gerektirir bir not ise önemli.

Adamın evini kiraladın, kapora bedelini banka hesabına yolladın. Aradan zaman geçti, evden çıkıyorsun, kaporayı istedin, adam yok öyle birşey dedi. Mahkemeye düştünüz. Sen işte dekont dedin. Adam daha önce benden borç almıştı, onu ödedi. Kapora değil o dedi. Orada önemli açıklama hanesine kapora bedeli yazıp yazmadığın.
  • Mirket  (19.04.19 23:45:16) 
vize başvurusunda hesap özeti istiyorlar ya, orada çıkıyor o üzücü bir durum.
Biz de arkadaşlarla eğleniyorduk, pek mantıklı değilmiş :)

  • y e k  (20.04.19 02:46:22) 
Bence kiz bir avukatla konusup dava etsin, davalik bir durum olabilir, adamdan bir kac "gecelik iliski" odemesi daha alabilir bu yolla. Sonucta havale notlari pek cok yerde gorulebiliyor, bankalar, vezne gorevlileri, hesap ozeti isteyen herkes (konsolosluklar vs) yani halka acik bir hakaret sayilabilir yapilan.

Bir benzerini buldum:
Banka Havalesine Gizli Şekilde Küfürlü Mesaj Bırakan Adama 2 Yıl Hapis İstemi! www.webtekno.com
  • robokot  (20.04.19 03:47:26 ~ 03:50:42) 
konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunsun. ayrıca manevi tazminat davası açma imkanı da mevcut. gerçi öyle yüksek bir tazminat almayı beklemesin ama parayı gönderen kekoyu uykusuz geceler bekleyebilir.

dediğiniz gibi bir sorun söz konusu olmaz ama. zaten savcılığa suç duyurusunda bulununca böyle bir durumla karşılaşsa dahi bakın ben zaten bunla ilgili gerekli yerlere müracaat etmiştim diyebilir.
  • al sana nick it  (20.04.19 08:38:34) 
bildigim kadariyla dogrudan bir yasal sorumlulugu yok. ama mesela araba aldin, parayi havale ettin ama eleman noterde yamuk yapti arabayi satmadi. yada arabayi satti, daha sonra parami almadim diye dava etti. bu gibi durumlarda hesap dokumunu gosterip arabanin parasini gonderdigini belgeleyebiliyorsun.baska bir not ile gonderirsen karsi taraf, "elden borc almisti bu onun parasi" gibi seyler geveleyebilir


  • crucio  (20.04.19 14:18:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.