LPG ne kadar karlı sizce ?

İki gruba da soruyorum,

A) LPG li aracı olup hesap yapan.

B) LPG li aracı olmayıp, kulaktan dolma bilgi sahibi olan.

Ben %35 olur diyordum, pek hesap kitapla uğraşmıyordum. Geçen hesapladım benimki %30 karlı benzine göre.

ön not: 2001 model renault clio 1.4 16v

litre bazında tükettiği yakıt benzin ile aynı. yani yakıt tüketiminde litre olarak bir avantajı yok. 100 kilometrede 8 litre benzin yakıyorsa, lpg ile kullanınca da 8 litre gaz yakıyor.

avantajı sadece lpg'nin fiyatının daha ucuz olması. benzinci tabelasına bakın, benzin ile lpg arasındaki fark kadar tasarrufunuz olur.

ilk taktırma masraflarını saymadım. ben 1500 liraya taktırmıştım ve kilometrede 15 kuruş tasarrufum olmuştu. yani 10.000 kilometreden sonra lpg kiti masrafını çıkardı.
  • kibritsuyu  (19.04.19 17:53:16)
Hocam sizin hesaba göre %60 kar bile mümkün. Ama benim araç benzinden iki üç litre fazla gaz yakıyor.

  • mezarkabul  (19.04.19 18:00:58)
Gaz 1-2 litre fazla yakıyor kesin bilgi. Onun dışında bence arabaya tüp taktırdiktan sonra nasılsa ucuz ya diyip daha fazla kullaniyorsun psikolojik olarak. Cebindeki para olarak aynı yere geliyor. Normalde de %30-40 civarı bir kârı var

  • westblack  (19.04.19 18:16:05)
not:aracım yok
geçen gün bunun hesabını yaptım. 10bin km de 1200-1300 tl arası fark yapıyor lpg-benzin kullanımı.
gider olarak bakım masrafları ve lpg kullanırken harcadığınız yakıt etklenmeden bu şekilde.

kaliteli olarak ifade ettikleri kitlerin 500€ dan ucuz olmadığını düşünürsek, montaj ve bakım masraflarını toplayıp yapacağınız km ye göre kolaylıkla hesap yapabilirsiniz.

sonuç: bana göre yılda 20bin km yapmıyorsanız çok gerek yok. alacağım araçta lpg olursa bakımını yaptırır kullanırım o ayrı.

not: 2-3 lt fazla yakma demeyelim de %10 fazla yakıyor dersek araçtan araca farklı olan tüketime göre düzgün bir sonuç çıkar
  • angelofdeath  (19.04.19 18:47:38 ~ 18:51:25)
Hiç LPG’li aracım olmadı ama araştırdığım kadarı ile sıvı sistem lpg olmayanlar lpg’nin yanında benzinde harcıyor. Ve bildiğim kadarı ile sıvı sistem olup salt lpg ile çalışanlar bile en fazla %40 tasarruf sağlıyor. Sıvı sistem montajı ise çok pahalı.

  • shotcrete  (19.04.19 20:54:05)
hessap yapılır da anlatayım anla.
aracım benzinde 38 40 kuruş yakarken tüp takınca 18 kuruşa düştü.
yeni aracım benzinde 70 80 kuruş arası yakarken sakin kullanımda 40 45 kuruş yakıyor.
  • mikahakkinen  (19.04.19 21:09:54)
Öncelikle yukarıda X litre benzin yakıyorsa X litre gaz yakar denmiş, eğer araç uzaylılar tarafından yapılmadıysa böyle bir şey mümkün değil tamamen algısal yanılgıdır. gaz'ın ürettiği enerji miktarı ile benzinin ürettiği enerji farklıdır ve motorun gücü gaz'da çalışırken daha düşüktür haliyle daha fazla gaz yakar aynı kullanım alışkanlığında. İkinci olarak araç tüplü olsa da ilk çalıştırmada bir kaç kilometre benzin de tüketir muhtemelen bu bir yanılgıya sebep oluyordur, diğer tarafan tüm uzmanlar araç tüplü de olsa arada sırada bir süre benzinle kullanmayı tavsiye eder.

Gelelim ekonomi kısmına, tartışmasız tüplü araç kullanmak benzinli araç kullanmaktan daha ekonomiktir, iki yakıt türü arasındaki fiyat farkına bakarsan bunu açıkça görebilirsin. Benzinli araç da, Tüplü araç da, dizel araçta kullandım, Eğer performans istiyorsan benzinli, hem ekonomi hem performans istiyorsan dizel, sadece ekonomi istiyorsan lpg'li araç tercih etmelisin.
  • solo  (19.04.19 22:31:01)
euro 6 normundan sonra akıl karı değil. hassas ayara sahip bu motorlarda zamanlama hatasına yol açmakla beraber, triger kasnaklarına zarar verir.

P0014 diye google'lattır, ne dediğimi anlarsın.

-------

ha birebir fabrikasyon (onu da her firma türkiye'de satışa sunmaz, bayinin "biz sonradan taktık ama bu fabrikasyon, garantili, bir bok olmaz demesine inanma) alırsan tamam. fabrikasyon lpg ile lpg'li olmayan arabanın motor blok parça numarası bile farklı oluyor.

not: euro 6, hatta devamında euro 6.2 otomotiv sektörü satış sonrası hizmetlerinde ezber bozacak.
  • rain when i die  (19.04.19 23:19:51 ~ 23:21:42)
Benzinli ve lpgli arac kullandım. Kaç lt benzin yakıyorsan en az 3 lt fazla gaz yakıyorsun bu kesin. Avantajı miktar değil fiyat kaynaklı yani. Uzun vadede ise benzin daha hesaplı bile olabilir cünkü aracta lpg kaynaklı tamir masrafları cıkabiliyor, benzinli aracın bakım periyodu daha uzun.. Vs.

  • primetime  (20.04.19 02:09:45)
@ primetime, hocam ben 10 binde tüpün bakımını, 15 binde aracın bakımını yaptırıyorum. Aracın bakımına etkisi olmuyor ki bu bakımdan

  • mezarkabul  (20.04.19 11:42:44)
Lpg ucuz olmasına ucuz ama aracın motorunun dengesini bozuyor. Bakım ve tamir masraflarını da ortaya çıkarıyor. Sen ne güzel kar ettim diyorsun ama sanayi masrafı yüzünden o kar ettiğin para uçuyor.

  • komando kani var bende  (20.04.19 12:41:59)
Ben kendi düşüncemi son olarak söyleyeyim. İyi bir kitten ziyade iyi bir usta şart. Tabi uyumlu motoru söylemeye gerek bile duymuyorum.

Birçok tanıdığım şu tarz bir yorum yapıyor. LPG den 11 bin lira kardayım, 2 bin liraya sübap (sübaptan emin değilim örnek olsun diye, fiyat kısmı da örnek olsun diye) değişimi yaptırdım ama hala 9bin lira kardayım.

Ben bir yıldır LPG kullanıyorum dolayısıyla şimdilik hiç bir şikayetim yok. Hatta şu an için "keşke daha önce taktırsaydım" diyorum
  • mezarkabul  (20.04.19 16:54:15)
yukarıdaki "litre bazında tükettiği yakıt benzin ile aynı" çıkarımını kendi kullanışıma göre hesapladım. yani bilgisayarın gösterdiği ortalama tüketime göre değil. zira o bilgisayar lpg takıldıktan sonra doğru değer göstermemeye başladı. ha bu arada lpg'ye geçene kadar kullandığı benzini de gözardı ettim, çünkü o tamamen hava sıcaklığına göre değişken. benim hesabım tamamen ortalama kullanımıma göre.

lpg taktırmadan önce 40 litre benzin alırdım (ışık yandıktan sonra fulleyince 40 litre alıyordu), bununla şehir içinde 450 kilometre yol yapardım, benzin ışığı yanardı. 40/450x100 = 100 kilometrede 8,88 litre.

2012 yılında lpg taktırdım. bomboş depoyu fullüyorum, 32 litre gaz alıyor ve ben bu gazla (tabii gaza geçene kadar kullandığı benzinle de) şehir içinde en az 360 kilometre yol yapıyorum, bazen daha fazla oluyor, soğuk havada benzin de kullandığı için. 32/360x100 = 100 kilometrede yine 8,88 litre.

yani fazla yakıyordur, söyledikleriniz mantıklı ama benim kullanımımda fazla bir tüketim göremiyorum. 2012 yılında takıldığında araba 88.000 kilometrede idi, şimdi 203.000. 7 yıl ve 115.000 kilometre boyunca motorda en ufak sıkıntı, masraf çıkarmadı. performans açısından da bir sıkıntı yaşamadım.
  • kibritsuyu  (21.04.19 01:28:38)
@kibritsuyu, hocam araç neydi bu arada?

  • mezarkabul  (23.06.19 09:03:40)
araç 2001 model renault clio 1.4 16v.

lpg kiti brc marka.
  • kibritsuyu  (23.06.19 22:08:12)