[]

e-arsiv / e-fatura sorusu

Merhaba şahıs işletmesiyim
efaturaya başvuru yapacam
sanırım efatura kullanıcılarına kestiklermiz efatura
nihai tüketiciler ise earsiv olluyor

fakat burada fatura keseceğimiz her kişiye efatura mükkelefimisiniz diye mi soracaz yoksa sistem kendisi verginodan felan mı tanıyacak?

sonuçta entegrasyon kullanacaz manuel izleme olmayacak?

 
abi soruya cevap değil ama gözünüzü seveyim yasal zorunluluğunuz yoksa bulaşmayın, dertsiz başınıza dert almayın. hiç öyle uzaktan göründüğü gibi sevimli bir sistem değil.

soruya cevap verecek olursak, zaten e-arşiv kullanacaksanız kağıt fatura kullanmayacaksınız demektir. e-arşiv kesmek istediğiniz mükellef e-fatura mükellefiyse sistem uyaracaktır "bu mükellef e-fatura mükellefidir, e-arşiv kesemezsiniz" diye.

e-arşiv yaptırmayıp sadece e-fatura mükellefi olup, e-fatura mükellefi olmayanlara kağıt fatura kesecekseniz elbette sormak lazım. e-fatura mükellefi ise e-fatura, değilse kağıt kesebilmek için.
  • kibritsuyu  (16.04.19 12:18:57) 
bulaşmayın+1


  • cemiyetin ünlü siması  (16.04.19 12:32:50) 
İş yoğunluğunuz çoksa e-fatura uzun vadede faydalı olabilir.E-fatura mükellefi olup olmadığını sorgulayacağınız yerler var.Kullandığınız muhasebe programı da uyarı verir.Geçiş aşamasında illa ki ufak tefek aksilikler olur ama bir yandan da size kurumsal bir hava katar.Zaten sistem ona doğru gidiyor.Bir süre sonra bakkal-çakkal harici herkes elektronik ortamda faturalarını kesecek.


  • Tihulu  (16.04.19 12:48:40) 
Entegratör firma bu hizmeti sağlıyor zaten VKN kontrolü yaparak.


  • cakabo  (16.04.19 13:17:13) 
www.efatura.gov.tr

buradan da kontrol edebilirsiniz.
  • zök  (16.04.19 13:32:21) 
entegratör firma yapıyor evet kontrolü. siz de uygun senaryoya göre keseceksiniz faturasını.


  • ensar  (16.04.19 13:34:34) 
hocam
bulasmayın +1
sahıs firması iseniz her seye vergi odemeyin kurumlar vergisi ucmasın
he yok ben resmi odeyecegim diyorsanız ltd acin
en azından vergisi az
  • kingcyrax  (16.04.19 16:00:02) 
Yorumlarınız için teşekkürler
elektronik ortama geçmek istememin sebebi elektronik ticaret yapmam
bunun yanında alımlarım farklı firmalardan olduğu için bir çok firma eposta atıyor atmıyor bunları takibi zor oluyor en azından direk panele düşmüş olacak

sonrasında sahte fatura alma gibi işlerimiz biraz daha azalacak diye düşünüyorum muhasebeciler daha iyi bilir tabi ki

aylık fatura adeti yükselteceğim içinde hem muhasebe hemde bana kolaylık olacak diye düşünüyorum
  • sivrisinek  (17.04.19 10:40:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.