[]

Atatürk AOÇ'yi Neden Fransızca Anlatıyor?

Amerikan Büyükelçisi'ne neden Fransızca anlatıyor? Yani adamın dili İngilizce, bizim olayımız Türkçe ama Fransızca neden?

Teşekkürler


 
eskiden bizdeki yabancı dil eğitimi fransızca olurmuş ağırlıkta, öyle biliyorum. yani şimdi herkesin ingilizce bilmesi gibi, o dönem fransızca bilinmekte imiş...


  • ruhi bir banyo  (15.04.19 22:53:16) 
@ruhi tamam da türkçe anlatsa da o çevrilse olmaz mıydı? yani örneğin bir ispanyol'a bir yeri gezdirecek olsak ve bunu japonca anlatsak saçma olmaz mı?

bu arada videoyu kabaca izledim, belki kaçırdığım bir şey vardır diye soruyorum.
  • giovanne  (15.04.19 22:56:26) 
lingua franca kavramına bakınız. o devrin lingua franca'ı fransızca


  • r evolution  (15.04.19 22:57:43) 
eskiden ortak dil ingilizce değil fransızcaydı o yüzden.


  • theseachange  (15.04.19 22:58:06) 
iki tarafın da ortak dili fransızca.

18. yy’dan 1945’e dek ortak konuşulan diplomasi dili fransızcadır. tüm diplomatlar, kalbur üstü zevat o dili öğrenir. Dil bilmek hem ayrıcalık hem de üst sınıfa mensubiyet gibi bir şey. 1945 sonrası da ingilizce sisteme dahil olsa da fransızca öneminden bir şey kaybetmez. Bugün dahi nato iki dillidir, ingilizce ve fransızca.

O yüzden Akıllı biri olarak Atatürk fransızca konuşmuş, kültürel olarak eşiti olduğunu, diplomasiden anladığını ifade etmenin en kısa yolu.
  • KaraSakall  (15.04.19 23:38:05) 
Gayet mantıklı. İki insanın anlayabildiği ortak bir dil varsa o dilde konuşulur. Direkt muhatapla konuşmak varken araya çevirmeni neden soksunlar. O yıllarda fransızca popüler ve geçerli bir dil olduğundan, ikisinin de fransızca biliyor olması da doğal.


  • prizmatik  (16.04.19 06:34:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.