Sgk primlerinin maaştan daha düşük yatması

Selamlaar

Yaklaşık 1,5 yıldır iş hayatının içindeyim, 2,5 aydır da sigortalı işçi statüsünde çalışıyorum. Öncesinde stajyer olduğum için sigortam yok idi. Geçen hafta önüme maaş bordroları konulduğunda bir de baktım sigortalarımız maaşımız üzerinden değil de daha düşük miktardan yatıyormuş.

Zaten stresli bir ortamda kendimi hırpalayarak çalışıyordum. Bunu da görünce yazıklar olsun dedim istifa ettim.

Sizde durumlar ne? “Her yer böyle” cümleleri duyuyorum sürekli. Fazla mı romantik davranmışım yoksa, kabullenmeli miydim?

Bu arada maaş öyle yüksek bir maaş değil, 3 bin.

iş bulma garantin var sanırım. bu sebebten istifa edilmemeli. 3bin ile asgari arasında çok ciddi bir fark yok. 65 yaşından sonra faydasını göreceğin! bir şey için fazla romantik bir davranış evet.

  • scudman1  (15.04.19 20:23:01)
Türkiye'de don kişotluk oluyor, daha doğrusu öyle bakılıyor ama herkes böyle davransa bir çok şey düzelir. Ama işte herkes böyle davranır mı? Davranmaz tabi, benimkisi ütopik bir fikir günümüz Türkiye'si için.

  • nihayet  (15.04.19 20:38:08)
Merhabalar, 1,5 yıl çalışma ve 2,5 ay sigortalı olma durumunu görünce doğrudan avukat olduğunuzu anlamak mümkün. Öncelikle hayırlı olsun ruhsatınız. :)

Cevabıma gelecek olursak da, evet oldukça yaygın bir durum bu. Özellikle hukuk sektörü için konuşayım (kurumsal şirketler hariç diğer sektörler de böyle), şirketleşmiş ortaklıklar veya aşırı etik patronlar dışında maaşı tamdan yatıran bir büroya denk gelmedim ben henüz. Düşük yatıranlarsa ya asgariden ya da uygun görülen asgari üstü-gerçek maaş altı bir rakamdan yatırıyorlar.

Benim de zamanında çalıştığım ofiste maaşım düşük yatırılıyordu, ben bunu sorun etmemiştim. Çünkü kariyerim boyunca bağlı çalışmayacağımı ve emeklilikte bu primlerin çok önemli olmadığını düşünmüştüm. Maalesef ki maaşınız çok ciddi bir rakamdan yatırılmadığı sürece emekli maaşıyla geçinilmesi imkansız.
  • okuyamıyom ben ya  (15.04.19 20:41:53 ~ 20:42:57)
Her yer öyle ama arada fark var sizin çalıştığınjz yer her yer değil hukuk bürosu.
Verin sgkya dilekçeyi gerisini meslek-TAŞ düşünsün

  • photo85  (15.04.19 21:52:10)
@okuyamıyom
@photo85

Ya şöyle ki; tabi ilerisi için belki çok fark etmez ama çalıştığım büro kurumsal takılıyor, ona göre giyinmemizi istiyolar falan. Yani bana iki yüzlülük gibi geldi, hem kurumsalız diye hava at hem de primleri düzgün yatırma. Bi de çok zenginler, gucci falan giyiniyorlar. Öyle olunca yuh dedim, dürüstlüğe aykırı geldi yani.

Bi de işten de bıkmıştım, akbank icraları yapıyoruz, işi öğreten olmadı çat diye üstüme kaldı her şey. Çok travmatik biçimde öğreniyorum her şeyi, daha geçen müşavir avukattan azar yedim. Bıkkınlık geldi ya.
  • turuncu tonlarda  (15.04.19 22:03:54)