[]

ev sahibi-misafir servis ve diğer işler

servis ve diğer işleri kim yapar? misafirliğe gittiğinizde veya eve misafir geldiğinde siz nasıl yapıyorsunuz?

ev sahibi bensem genelde ben yapıyorum, zaten her şey hazırlanmış oluyo, sadece servis işi kalıyo, misafir kendi yaşıdım ve arkadaşımsa herkes kendi bardağını tabağını alıp oturuyo. normali bu değil mi?

misafirliğe gittiğimde arkadaşlarım da benim gibi ev sahibi ama bazı evlerde tüm kadınlar servisi yapıyo, hepsi bi şeyler yaparken erkeklerin arasında oturan tek kadın olmamak için gidip en azından kendi tabağımı, bardağımı alıyorum. bu kısma ne diyosunuz, otursam nasıl olur?

bir örnek daha vereceğim, benim tanıdığım iki çift var, birinin eğitim ve gelir seviyesi diğerinden oldukça yüksek. yüksek olan çiftin kadını diğer çiftle muhatap olmak istemiyo ama kocası zorla götürüyo kadını o eve, kadın da oturuyo, servise falan yardım etmiyo, diğer kadın da kendini paralıyo, biraz hizmetçi ruhlu bi şey zaten, tabakları makineye koymuyo, elinde yıkıyo harıl harıl, işte o kadın çok yakınıyo, "gelip koltuğa kuruluyo, hiçbi şeye yardım etmiyo" diye... bu tür durumlar da etkili mi sizce? ev sahibi ve misafirin sosyal statüsü?

 
1- Evime gelenler genelde yaşıtım arkadaşlarım. ben hazırlamış oluyorum birlikte servis ediyoruz. Hatta "isteyen şundan alsın" filan diyorum. herkesin rahat olması önemli. Ha karışmak istemeyen biri varsa ben servis ederim nolacak

2- Gittiğimde kadın erkek fark etmez, servise destek olmaya çalışıyorum.

3- misafir eve geldiğinde onun hizmet etmesi beklenmez. yani hizmet etmiyorsa "geldi de oturdu" demek saçmalık. o da ona gittiğinde otursun bu mesele edilecek ya da konuşulacak mevzu değil. Ama o kişilere giderken dikkat et, bazı insanlar bu sosyalleşme ortamlarını gıybet malzemesi yakalamak için yapar sadece ağız yoklar, sonra sendeki eksiği de başka masalarda anlatır. Kalitesiz küçük insan varoşlukları.
  • lcha  (15.04.19 15:34:42) 
bu dinamik bir şey aslında fakat bir erkek olarak imkanım oldukça - yani ortama olan yabancılığım vs önemli burda- yardım etmek isterim ederim de.

aynı şekilde biri misafir geldiğinde bize kalabalık bir ortam ise en azından "yardım edelim mi?" teklifi beklerim. sosyal statü etkili değil bence bu durumda. insanın ailesinden aldığı etik değerler devreye girer.
  • kablelvuku  (15.04.19 15:40:04) 
misafir (kadin-erkek) bir sey yapmak zorunda degil, isterse yapar. yapmadi diye arkasindan konusmak, "geldi kuruldu" demek cok cirkin.
misafir gidilen evde ise (sofra kurmak, servis, bulasik) ne kadar dahil olunacagi biraz da ev sahibi-misafir iliskisine bagli. samimi oldugum arkadasimin evinde dolaptan fincanimi kendim alip kahvemi yaparim, buzdolabindan sütü de alirim. samimi olmadigim, kendi mutfaginda huyunu bilmedigim kisinin evinde daha cok "misafir" gibi davranirim. kendi bardagimi tabagimi almam. ama cayim bittigimde daha iceceksem cayimi kendi koyarim, bitirdigimde en azindan elimdekileri mutfaga götürüp tezgaha koyarim.
yemege davet edildiysem de sofrayi toplamada yardimci olurum, samimiyet dereceme göre kollari sivayip bulasiga da girisebilirim. ama kendi misafirimden beklemem.

bir de servis olarak neden bahsettiginizi tam anlamadim.
yemege davet edildiyse yemek servisini ev sahibi yapar. cay kahve servisinden bahsediyorsaniz, ilk servisi yine ev sahibi yapar. takviye yapilcaksa eger, misafirin o evde ne kadar misafir olduguyla alakali bence. ocagin üstündeki caydanligi almak ile dolabi acip ben burdan kendime kurabiye aliyorum demek farkli seyler.
  • pilav  (15.04.19 15:55:04 ~ 15:58:54) 
@Icha hem yüksek çiftin kadını onları evinde istemediği hem de arabaları olmadığı için(akşam geç vakitte kalkarlarsa otobüs bulamazlar) o çift misafirliğe gitmiyo hiç, o kadın diğerinin evine gidip kurulup oturmadı hiç yani. haklısın, çok kalitesizler, sadece onlar değil, diğer çift de...


  • scheherazade  (15.04.19 15:58:42) 
Bu tamamen ev sahibinin yönlendirmesine bağlıdır ama misafirden yardım etmesini peşinen beklemek ayıptır. Sosyal anlamda gelişmiş olan insan çevresiyle ortak hareket eder, eğer toplu yardım ediliyorsa kalkar yardım eder. Mutfakta bulaşıklara girişmek samimiyetin bir tık üzeri, ancak çok samimi olduğum yerlerde girerim ve ancak çok samimi olduğum arkadaşlarım mutfak lavabosunu benden teslim alabilir - canım pahasına korurum lavabomu:)
Hele işe girmeyen hakkında konuşmak - yooo bayım asla olmaz!
Hatta bazen o kadar fazla insan kalkıyor ki yardıma, bazı mutfaklar zaten düdük kadar, kalkmıyorum valla, ya da yalandan iki tabak götürüp kapıdan bırakıp gidiyorum, dedikoducu bir kadın arkamdan konuşmasın diye.
  • SiyamkedisiZorro  (15.04.19 16:06:00) 
Bizim aile kültürümüzde misafirlik(samimiyet derecesi onemli tabi) genelde birbirini seven insanların toplanip bir araya gelmesi hadisesidir.
"Hadi misafircilik oynayalım" durumu cok ama çok nadir olduğu için, yemekler önceden yapılır(kimi durumlara mantı, ıslama gibi ağır yemek varsa o da beraber yapılır) ama servis, sofranin toplanması, bulaşık gibi hadiseler hep beraber sohbet, gırgır eşliğinde yapılır. Sonradan aileye 3 gelin girdi ve bu konularsa epey tutuklar ve yadirganiyorlar. is yapti/yapmadi diye değil, soğuk ve kendi kendilerini disladiklari için. Ve evet, 10 kişilik bir misafir ortamında herkes bir şeyin ucundan tutarken köşeye kurulup oturmak nemrut bir görüntü veriyor. Bizim aile kültüründe öyle yani.(karadeniz)

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (16.04.19 02:12:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.