Araç Tavsiyesi Arıyorum

Öncelikle selamlar. Bu mevzularda bilgim sınırlı olduğu için bilene danışayım dedim.

2010 model fiestamı geçen hafta sattım. Artık hem yürüyen aksamıyla hem makyajıyla üzmeye başlamıştı.
Bu araçta yaşadığım sıkıntılar yüzünden ford'tan da bi miktar soğumuş durumdayım.

Şimdi yine benzer ebatlarda daha derli toplu bi araç arayışım var.

Bütçem 55-60.000 TL. Hatchback olsun istiyorum, İstanbul'da kocaman sedanla uğraşmak istemiyorum. (Zaten öyle eşya da taşımıyorum, çoluğum çocuğum da yok.)

Yakıt tipi önemli olmamakla beraber (uzun yola gitmiyorum) vitesi otomatik olsun istiyorum. (sattığım fiesta düz vitesti ama ondan önceki corsam easytronic mi neydi ve çok şanzıman ve elektronik sıkıntısı çıkarmıştı. o yüzden güvenilir, arıza yapmayan bi otomatik olması önemli.)

Polo, Golf, Clio, Jazz ilk etapta önerilen seçenekler. Bunlarda 7-8 yıldan eski olmayan şeyler olabiliyo.
Bunla beraber, modelde biraz daha eskiye giderek A3, Mini cooper gibi daha 'tarz' makineler de bütçeye sokulabiliyo. Bunların da karizması çekici geliyo açıkçası.
Toyoto ve Hyundai gibi yaygın bazı markalar konusunda ise hiçbir fikrim yok.

Bu bilgiler ışığında deneyim ve tavsiyelerinize açığım dostlar.
Şimdiden teşekkür ederim vaktinize.

55 60bin aralığında en sorunsuz araçlar japonlardır. honda jazz,toyota auris ve yaris.
polo ve golfün o fiyata temizleri zor. a3 mini cooper o fiyata hasar kayıtlı bulursun bakımları arızaları seni üzer.

  • mikahakkinen  (15.04.19 15:21:11)
Tarz makineler o bütçede başka bir tarzda karşına çıkabilir km vs... Gibi sorunları olabilir. Opelde otm vites geçişleri de sarsıntılı ama arızayı bilmiyorum. Corolla desen sarsıntı eski kasadada var zaten hatchback demisin o yüzden Auris desen onda da sarsıntı olabilir. Edc vites güzel Renault düşünürsen clio piyasası olan bir araç dizeli az yakar. Ne alırsın bilmiyorum ama km çok olana bakma derim bide vitesler çok değişti bir deneme sürüşü veya kiralayıp gün geçir mümkünse. Otm alman hatchback için avantajlı satarken de sorun cekmezsin.

  • Topalordek  (15.04.19 15:22:04)
Bir otomobil gurusu olarak size en uygun aracın Honda Jazz olacağını düşünüyorum.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (15.04.19 15:36:55)
Honda jazz veya megane 3 derim.

  • kraldan cok kralci  (15.04.19 15:40:02)
mini cooper ile bir ilişkiniz olmadıysa o topa girmenizi önermem. aklınızdan çıkarın bu yüzden :)

burada her tavsiyede polo öneriyorum ve yine önereceğim. ikinci olarak clio. her iki aracında şase dengesi oldukça iyi. mükemmel değil ama sınıfına göre iyi. her iki model de yakıt konusunda cimri (dizel). istediğiniz o fiyatlardaki polo modellerinde yıla bağlı olarak dsg problemi çıkabiliyor. alırken iyice araştırmanız lazım. dsg işlem görmüş yada değiştirilmiş mi sorgulanması lazım.

toyota yakıt konusunda çok iyi söylenemez. çekiş konusunda da sıkıntı yaşattığı söylenir, özellikle toyota yarisde. ama sorunsuzluğa en yakın markalardan biri.

bilgim ve tecrübem olmadığı için jazz konusunda pek yorum yapamıyorum.
  • false pretension  (15.04.19 15:49:40)
55-60 bine temiz bir Clio alınır sorunsuz yıllarca kullanılır. Asıl seni hayattan soğutacak araçlar 5 yaşından büyük A3 - mini gibi araçlar diye düşünüyorum. 3-5 kuruşa çözülen fiesta sorunlarına benzemez.

  • roket adam  (15.04.19 20:25:58)
işin içine otomatik girince çok iyi tercihte bulunmak gerekiyor. bu sebeple alacağınız araçların bu yönde kronik sorunları var mı çeşitli sosyal medya gruplarından araştırın derim.

55-60 bin TL arasına önerebileceğim en iyi araç Hyundai i20 SENSE 1.4 D-CVVT (2013-2014) olacaktır. piyasadaki bu klasmandaki hiçbir araçta bu kadar donanım yok zaten. Ayrıca otomatik şanzımanı 4 ileri olup piyasadaki neredeyse sorunsuz olandır. tek kötü yanı. bir miktar yakıt tüketimi yüksek.

Gündüz farı
Sis farı
Far sensörü
Yağmur sensörü
Park sensörü
Crusie Control
Katlanır ve ayarlanabilir elektrikli ayna
Multimedya- Navigasyon
Otomatik kararan ayna
300 Litre bagaj hacmi ile sınıfının üst limitlerinde

NOT: Mini den uzak dur. 2 yıl kullandım. şanzıman arızası, rölanti sorunları, sert süspansiyonlar, sert direksyon, sıfır konfor , yüksek yakıt tüketimi, yok denecek kadar bagaj
  • janavarorion  (15.04.19 20:36:42 ~ 20:44:58)
Zaman ayırıp, tavsiyelerini yazan herkese çok teşekkür ediyorum. tavsiyelerinizi dikkate alacağım. eksik olmayınız. iyi akşamlar. (:

  • emzegrit  (15.04.19 20:46:18)
mazd 3 var 4 tane istanbulda bu fiyat aralığında.
tavsiyem impressive olanına bakman.

www.sahibinden.com
  • otopsicocugu  (15.04.19 21:03:44)