antibiyotik parayla nasıl alınır?

arkadaşlar şaka gibi ama antibiyotik içmem gerek bogazlarım çok kötü. doktor yazmadı almanın bi yolu yok mu?

doktor yazmadıysa yok. içmen gerekse doktor yazardı.

  • babilbaligi  (11.04.19 11:39:53)
eczaneler bu konuda çok titiz ve öyle olmak zorundalar, sana 1 kutu reçetesiz antibiyotik satacak diye ceza ödeme riskini kimse almak istmez.

illa şart diyorsan, tek doktor yok türkiyede, biri yazmıyorsa ötekine gidersin.

aynı şekilde ben bir doktora muayene olup koyduğu teşhisi ya da tedavisini beğenmiyorsam ikincisine üçüncüsüne hatta geçtiğimiz sene 6.sına gitmiştim.

5 tanesi fantastik ameliyat fikirleri üretmişti istatik üzerinden, 6. olan profesör 5 uzmanı yalanlayıp, ameliyatlık bi durumun yok şöyle böyle yap geçer demişti.

gel sana antibiyotiğin neden reçeteli olduğunu anlatayım, herkes işte antibiyotik farkındalığı falan diyor, öyle değil o iş.

vakti zamanında bi gemide çalışırken bi ikinci çarkçı vardı, adam antibiyotikleri şeker gibi yiyordu, 3 günde 2 kutu antibiyotik bitirdiğini gördük.

meğerse içtiği uyuşturucuların,(işte türlü türlü hap ver extacyvari) ve içtiği alkolün etkisini kat kat arttırıyormuş.

yani bu adamlar yüksek kafa yakalamak için çatır çatır günde 5 er 6 şar antibiyotik yiyordu kıtır kıtır.

o yüzden yasakladılar asıl sebebi bu, ikinci olarak farkındalık olabilir.
  • killerbee  (11.04.19 11:56:29 ~ 12:00:27)
doktor yazmadıysa içme
"boğazlarım" diyen bir adamın, doktordan daha bilgili olma şansı yok zaten.
doktor ne dediyse o
  • Corc  (11.04.19 12:02:44)
ne diyecekti? boğazları ağrıyor diye pipim ağrıyor diyecek hali yok ya?

doktor dediğiniz tek bir varlık değil, iyisi var kötüsü var. biri öyle der biri böyle der.
  • killerbee  (11.04.19 12:10:06 ~ 12:17:32)
üşütme kaynaklı ise strepsils alabilirsiniz. boğazım kötü olduğunda hasta oluyorum dediğimde hep iyi geliyor bana. almazsam da hasta oluyorum bazen. reçetesiz satılıyor.

  • senolll  (11.04.19 12:30:49)
doktor size antibiyotik vermediyse 2 ihtimal var:

1) antibiyotiğe gerçekten ihtiyacınız yoktur.

2) doktor vermesi gereken azami antibiyotik sınırına yaklaşmıştır/geçmiştir. (her ay belirli bir miktar kotaları vardı en son. onu aştıklarında incelemeye düşüyorlardı) daha fazla antibiyotik yazarsa başının ağrıyabileceğini düşünüp ihtiyacınız olsa bile yazmamış olabilir. bu durumda başka bir doktora görünmelisiniz.
  • yemrem  (11.04.19 13:29:37)
başka doktora git, direk antibiyotik istiyorum deme, baktın yazmadı, kibarca iste, eğer hala yazmadıysa gerçekten ihtiyacın yohtur.

  • ravenudon  (11.04.19 13:41:14)