İstanbulda yabancı gezdirme

Türkiye aşığı yabancı bir arkadaşım ilk kez İstanbula gelecek ve bu sevgisi karşısında hayal kırıklığı falan yaşasın istemiyorum ama şöyle minik bir sorunum var, ben de istanbula yeni taşındığım için çok fazla bilgim yok şehir hakkında.

Tabi ki az çok nerelere gitmemiz gerektiğini biliyorum (dolmabahçe sarayı, ayasofya, sultanahmet, kapalıçarşı,yerebatan vs) ama bunun dışında bir de yeme-içme rehberi de çok iyi olur. Kendisi adana kebap hastası mesela nerede güzel bir adana kebap yiyebiliriz? Türk kahvaltısı edebileceğimiz güzel mekan önerileri nelerdir? (maltalı olduğu için malta köşküne de gitmek istiyor, kahvaltıyı bu köşkte mi çıkarsak diye düşündüm tavsiye eder misiniz serpme kahvaltı için?) Anadolu/Avrupa gidebileceğimiz güzel bar tavsiyelerine de açığım. Elbette internette de aratıyorum, bakıyorum ama buradan da fikirler almak güzel olur.

Bunların haricinde de her türlü ulaşım, gezip görmeye değer yer-müze önerileri, yeme içme için mekan önerilerine açığım. Siz güzel ekşi duyuru insanlarının yardımına muhtacım.

Yer:Kadıköy (olur da şurası da var burdan buraya şöyle gidilir tavsiyesi vermek isteyen olursa swh)

kebap için adana ocakbaşı kurtuluş. manzara eşliğinde rakı-balık için burgazada kalpazankaya.

---müsait oldukça güncellerim.

EDIT: kalpazankaya ile ilgili dayak muhabbetini bilmiyordum. O halde geri alıyorum, bedava olsa da gitmeyin. Caner eler ulan bi de, naif ötesi bi adam bu, eminim gayet kibarca sormuştur.
  • Jux  (09.04.19 14:43:49 ~ 10.04.19 07:11:13)
yer kadıköy'se dürümcü emmi'de beyran içir.

aşağıda ekspres inegöl köftecisi de iyidir.
  • sir gawain  (09.04.19 14:57:09 ~ 15:12:22)
kadıköy de yanyalı fehmi lokantası da var. esnaf lokantası, eski düzgün bir yer. tabi çiya kadar dikkat çekici değil :)

  • kisa  (09.04.19 15:21:30)
yurt dışından gelen misafirlerimizi biz hamdi restaurant (eminönü) ya da yanyalı fehmi'ye götürüyoruz, aşırı hoşlarına gidiyor oralardaki muhabbet. henüz sevmeyenini göremedim.
kahvaltı için bazlama var ethemefendi caddesi üzerinde, hafta sonu dehşet kalabalık ve çok popi olması dışında bir falsosu yok, giden beğeniyor. hafta içi kahvaltısı için iyi bir alternatif olabilir.

  • evde liyakat kalmamis  (09.04.19 15:47:21)
:D:D malta köşkü iyiymiş. orası güzel de, haftasonu olursa kalabalık olabilir.
kendinizi sultanahmet hipodrom'a atın,camii, mozaik müzesi, türk-islam eserleri müzesi,1001 direk, yerebatan , ayasofya, gülhane, arkeoloji müzesi, topkapı sarayı. tabi bunlar bir günde gezilmez ama sıra bu olabilir.
diğer gün istanbul modern, salt ve pera gezilebilir,biraz uzak ama sakıp sabancı,borusan contemporary'de gezilebilir. yarım gün balat'a ayıralabilir.
adana kebap için karaköy ali ocakbaşı güzel, bütçe varsa beyti olur, develi'de fıstıklısı var o da güzel.
kahvaltı için van kahvaltı evi cihangir iyidir, namlı gurme fena değil, privato iyiydi bozmuş diyolla, çeşme bazlama yükselen yıldızlardan.
gece hayatı olarak module, glow, fırınatthecemetry iyidir.

ben karşının taksisi olduğumdan, benim tavsiyeler hep bu taraf.
  • mutlu yillar sana  (09.04.19 16:15:58)
Minibüs yolu kazasker civarında (mado nun tam karşısı) konyalim diye bir yer var (şubesi yok) etli ekmek ve tandır muhteşemdir (vedat milor tavsiyesi) değişik bir şey olsun derseniz oraya da gidilebilir. Önce 1.5 etli ekmek. Ortaya söylenir sonra da birer porsiyon tandır ve yoğurt (yoğurt özel tavsiye)

  • kisa  (09.04.19 16:48:06)
kalpazankaya ile ilgili:eksisozluk.com

istanbul'da en güzel kebap hatay has kral'da yenir.
kahvaltı için malta köşkü haftaiçi uygundur.
kadıköyde söğütlüçeşme metrobüsten boğaya yürürken cadde üzerinde sağda bir pilavcı var, adı "uzunçayır pilavcısı" sanırım, pilavcı kültürüne sokmak için arkadaşı birebir.
köfte için mecidiyeköy avni dilligil sokaktaki köfteci. bir arabadan satıyor. pazar hariç her gün, saat 20-21 gibi köfte bitiyor.
kadıköyde yine, mini eatery çok iyi hamburgerci.
eminönü'nde kapalıçarşıda kilisli dönerci var, googledan aratın tam yerini, ama saat 12-1 gibi gidin çok geçirmeyin, döner bitiyor.
müze olarak arkeoloji müzesi, atatürk arboretumu olabilir.
  • inekadam  (09.04.19 23:08:03)