[]

amerika - ortalama çalışma süresi

Ben şu verileri analiz edemedim, dünyanın en iyi şirketlerine girmiş adamlar neden 2 yıl dolmadan çıkıyorlar ?
maaş + yol + sodexo + sigorta olduktan sonra neden durmuyorlar ? nereye gidecekler ki ? daha iyi şirket yok.

bunun arkasındaki anlayış, felsefe, iş kültürü nedir ?

pazarlamasyon.com
Facebook: 2.02 yıl
Google: 1.90 yıl
Oracle: 1.89 yıl
Apple: 1.85 yıl
Amazon: 1.84 yıl
Twitter: 1.83 yıl
Microsoft: 1.81 yıl
Airbnb: 1.64 yıl
Snap Inc.: 1.62 yıl
Uber: 1.23 yıl

 
Kendi şirketini kuran vardır.
Rakibe giden vardır.

Öte yandan bu tablodan çıkarılacak bir başka sonuç da sürekli yeni çalışanların işe alınması nedeniyle ortalama çalışma süresinin düşük olmasıdır.
  • cakabo  (08.04.19 15:07:31) 
çoğu kendi şirketini kurmak üzere ayrılıyor. Ayrıca facebook'da amazon'da çalışan adamın yine gidebileceği tonla dünya devi şirket var. Amazondan microsoft'a geçmek ya da facebook'tan Uber'e geçmek bir kayıp değil. dolayısıyla sektör çok büyük ve kazançta bol bu sebeplerle ortalama çalışma süresi kısalıyor.

Bu tarz ülkelerde özellikle teknoloji gibi değer gören sektörlerde amaç maaş yok sigorta dışına taşıyor. Herkes kendi girişimini yapma derdinde genelde.

ayrıca: www.donanimhaber.com
  • ayin yazari  (08.04.19 15:08:32) 
Zaten şirket içinde çoğu birimde 6 ayda bir bölüm değiştirirler genelde. Çalışanların rutinlerinin değişmesi ve motivasyonlarının artması sağlanıyor bir şekilde.
Maaş başka şirkete geçmeden çok fazla artmıyor. Her şey maaş değil tabiki mesela dropboxın bir mutfağı var 5 yıldızlı restoran gibi. Kimi şirketlerde yemekler pahalı kimisinde ücretsiz. Bira dolapları, meyve servisleri, spor komplekslerini havuzlarını falan değerlendiren çok var. Maaşlar çok gibi gelse de vergi yüzünden düşüyor baya.
Ek olarak yeni mezun birisi zaten 2 yılda göreceği çoğu şeyi öğreniyor. Hazır beyni gelişime en açık yaşlardayken daha fazla yetenek, programlama dili ve farklı sorunlar görmek için bölüm veya şirketi değiştiriyor.
Uberde az çalışılması büyük ihtimal startup olduğu için şirketin çalışma düzeni daha farklı ve diğerlerine göre rahatsız konumdadır ondan dolayı işe giren hemen 1 senede başka şirkete kaçıyor olabilir.
Amerikanyada çalışanlar daha doğru bilgiyi verir biz de öğreniriz inş.
  • bahoho  (08.04.19 15:09:13) 
cogu kendi isini kuruyor argumani yanlis. genelde sirket ici isleyisi yada sirket kulturunu begenmiyor olurlar. ozellikle amazon ve uber'in sirket kulturu pek begenilmez, asiri stresli ve birbirinin ayagini kaydirma uzerine kurulu bir duzen var. bu sirketlerden ayrilanlar yine bu listedeki diger sirketlere gidip, kendilerine uygun is ortamini bulmaya calisiyorlar. kimyalarinin uyustugu yerde 5+ yil calisip yollarina bakiyorlar. birde verilen ortalamalar sanki biraz dusuk gibi. gecen yilin ortalamalari su sekilde www.businessinsider.com


  • crucio  (08.04.19 17:56:34 ~ 17:59:04) 
bu tip yerlerde iş temposunun aşırı yoğun olması il ebeklentilerin inanılmaz yüksek olması da bir faktör. o yüzden insanlar bu büyük firmaları bi nevi atlama tahtası olarak da görebiliyor. cv'sinde facebook, google olan adamı daha küçük ölçekli firmalar kapış kapış kapmak istiyor, bu da adamlara benzer pozisyonlarda belki daha iyi maaşlı veya daha düşük beklentili/tempolu işlere erişim kolaylığı sağlıyor.


  • taurina  (08.04.19 18:37:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.