APA formatında alıntı ile ilgili bir soru?

merhaba gençler
bir makalede alıntı yapmak istediğim paragrafı makalenin yazarı da başka birinden alıntılamış. Bu durumda makaleye mi atıf yapmalıyım yoksa onun da alıntı yaptığı kişiye mi?
teşekkürler

"cited in" kalıbıyla birlikte kullanılıyormuş..
şöyle örneklenmiş:
For example, if Allport's work is cited in Nicholson and you did not read Allport's work, list the Nicholson reference in the reference list. In the text, use the following citation:

Allport's diary (as cited in Nicholson, 2003).

(adapted from the sixth edition of the APA Publication Manual, © 2010)

yıllardır apa görmüyordum, heyecan ettim bi an.
kaynak:
www.apastyle.org
  • barankovan  (04.04.19 10:36:41)
Makaleye atıf yapın.

  • piotr  (04.04.19 10:56:31)
@barankovan
bu şekilde üst üte cited in kalıbı kullanmak durumunda kalacağım. bu doğru olur mu ki?

Çünkü alıntı yapmak istediğim paragrafı makale sahibi 3 ayrı kişiden alıntılamış. o 3 kişiye mi referans vermeliyim yoksa kimde gördüysem(yani ilk makale) ona mı atıf yapayım? kafam karıştı.
  • The colors of my sea perfect color me  (04.04.19 10:57:03)
Her zaman ilk kaynağa ulaşmaya çalışın derdi hocalarım :)

  • yumuşatıcı sever  (04.04.19 11:21:31)
Ben de APA heyecanı ile geldim, seneler önceki sorumu görünce:
mantıken, kendi kaynağına atıf yapman lazım. Eğer senin kaynağın başka bir kaynaktan alıntılıyorsa, o önceki kaynağı kaynak alabilirsin?

  • neynep  (04.04.19 11:34:18)
-Bu durumda makaleye mi atıf yapmalıyım yoksa onun da alıntı yaptığı kişiye mi?

Alıntı yaptığı kişinin makalesini açıp okumadan direkt ona atıfta bulunmak doğru değil. En doğrusu okuduğunuz makalenin atıfta bulunduğu yayınları bulup okumak ve işinize yarıyorsa onlara atıf yapmak olur.
  • cinsi kisi  (04.04.19 12:00:59)
@The colors of my sea perfect color me
yani üstüste üç kez cited in diyebilirsin. ya da verdiğim kaynağa bakabilirsin. bu gibi durumlarda napılıyor diye. ben en son 2010'da apa ile işim olmuştu. senin durum için e postama göz gezdirdim. iki kaynak adres buldum. birini yazmıştım, diğerini aşağıya ekleyeceğim. benzer bi durumu üniversitede arkadaşlarım tartışmış; onu da aşağıya kopyalıyorum.

ikinci kaynak:
owl.english.purdue.edu

arkadaşların diyalogu:
x : selam arkadaşlar
h.... hoca apa stili ile ilgili bir kağıt vermişti ama...benim sorum
başka bir kaynak kullanırken, o kaynak da başka bi kaynak kullanırsa
nasıl yazıyoz? mesala internette bulduğumuz bir kitapta kullanılmış bir
tanım başkasına ait, bunu nasıl yazarım?
herkese kolay gelsin
özellikle şu "APA style" hakkında.herşeyi yaparız da bir de şu apa
meselesi olmasa.. ah olmasa.. ne güzel olurdu ya.

y : "hede hede hede" (bilmemkim bilmemkim, cited in bilmemkim bilmemkim)
yani tam şekli ben de bilmiyorum ama "cited in" kalıbı kullanılıyor, onu biliyorum.
  • barankovan  (04.04.19 12:27:05)
etik olarak dogru olan her zaman ilk kaynaktan alinti yapmaktir. diyelim ki ulasamadin ilk kaynaga, yanmis bitmis kül olmus, o zaman belki alintilandigi yeri söylersin. ama bir sayfada iki üc kez arka arkaya gelirse, dogru olani o işe hic girmemektir. danismaninin genişliğine göre karar vermeni öneririm.

  • proteus  (04.04.19 13:07:32)
kimse de bunun APA formatiyla ilgisi yok dememis.
zaten söylenmis ama toparliyorum: etik olan her Zaman
1. ilk kaynaktan alinti yapmak
2. kullandigin kaynaga atif yapmak
  • pilav  (04.04.19 13:16:01)
cevaplar için teşekkür ederim herkese. ama ulaşmaktan kastınız nedir tam olarak?
ben makale sahibinin alıntıladığı 3 eserden ikisinin pdfine netten ulaşabiliyorum diğeri ise kitap olduğundan bulamadım. o zaman 2 sine ulaşabildiğim için atıf yapabilir miyim o iki ilk kaynağa?

  • The colors of my sea perfect color me  (04.04.19 13:19:59)