gss prim borcu

merhaba, 23 yaşındayım. açıköğretimden üni okuyorum. liseden mezun olduktan sonra 3 sene tecilli gezip sadece bir işte çalışıp çıktım. bu sene açıktan üniye girdim. sigortam yok. zamanında bu gelir testi için bir muhabbet olmuştu onunla ilgili kağıt doldurup valiliğe vermiştim hatırlayan olursa hatta son gün falan diye bir olay dönüyordu işte vermeyenlere borç yazacaklardı falan. daha sonra yanlış hatırlamıyorsam davutoğlu seçim vaadi olarak bu gss borçlarının silineceğini duyurmuştu ve silmişti. çünkü hatırlıyorum yıllar önce yine bu tarz bir şey vardı. silinmişti.

neyse şimdi olaylara gelecek olursak ben iki gün önce özel bir hastaneye gittim muayene için. danışmada ki kadın bana sigortaya borcum olduğunu söyledi bende şaşırdım. şimdi kontrol ettiğimde 798 lira borç çıkıyor.

şöyle bir tablo var: prntscr.com

ben şimdi sigortaya gitmeyi düşünüyorum fakat bu sefer gidersem büyük ihtimalle içeri alınacağım, aşırı öfkeliyim. benim bir hatam mıdır yoksa bunlar kafalarına göre bir şeyler mi yapıyor? şuan çalışmıyorum bu arada, dediğim gibi açık üniden öğrenciyim.

teşekkürler.

öfkelenmene gerek yok, sigorta çalışanlarına yine hiç kızma, onların bir suçu günahı yok, sistem otomatik olarak döşüyor.

şimdi bu boşlukta olan bitenden bahsedeyim.

gss borçları silinecek dendi silindi, sonra çat diye tekrar geldi. seçim vaadi olayı. ben şahsen yandaşların silindiğine inanıyorum.

eskiden 200 tl kesiyolardı bana aylık, sonra yapılandırma çıkardılar, eski borçlar 58 tl mi ne ve yeni 1 aylık gss ücreti 58 tl oldu(2019 için değişti tabi), hatta taksit de yaptılar millet ödesin diye falan ama bilmiyorum.

yani aslında avantajlısın eskiden 150 200 tl üzerinden ödeyecektin, şimdi ödesen 58 tl ya da 60 tl gibi bir para üzerinden geçmiş ay borçlarını ödeyeceksin, faiz işliyor tabi.

bu gss den çok düdüklendim. birikmii borcum vardı ödedim 1 yıllık, çat milletin borçlar silindi ben mal gibi kaldım, tekrar ödedim, tekrar silindi milletin yanlız şöyle bişey var, bu silindi diyenlerin alayının da borcu var.

göstermelik bir olay olduğunu düşünüyorum açıkçası, seçim öncesi borç yokmuş gibi gösterip sonra tekrar borçlu çıkarmak gibi.

çünkü sigortalı çalışmayıp, geçmiş dönem borcum yok diyen kimseyi görmedim.

yine sen git gelir testi yaptır araştır, yeşil kart falan çıkartırsan borçlar silinir sanırım, muhakkak böyle bişey olması gerekir.

bir de şefaflık yok, niye yok, ben 3 seneden öncesini görmeiyorum mesela, eşek gibi 2500 tl bi kerede ödemiştim. milletin silindiyse ben niye 2500 tl ödedim, bak bu gün bile çok büyük para. bi de 3 sene öncesini düşün.

ondan önce de 1700 ödemiştim toplu yine.
  • killerbee  (03.04.19 08:09:33 ~ 08:17:44)
@killer şimdi şöyle bir olay var, benim hatırladığım kadarıyla zamanında bu seçim vaadi olarak bunların silineceği söylendi. o zamanlarda yine 500-600 lira civarında bir borç gözüküyordu çok fazla hatırlamıyorum daha sonra seçilince, silindi. benim gitti yani bundan eminim çünkü kontrol etmiştim. fakat diğer bir arkadaşım ise yaklaşık 2000 lira civarında bir parayı yapılandırma yaparak ödemişti. hala ne yaptı bilmiyorum. benim kızdığım nokta, ben şuan çalışmıyorum sigortam yok ve açıktanda olsa öğrenciyim. hayır yani benim bir gelirim yok ve bana durduk yere borç yazmak ne demek bu konuda aşırı öfkeliyim anlamadığım nokta bu çünkü. ayrıca yandaşların silindiğine inanıyorum derken yanlış anlaşılmasın benim herhangi kimseye bir yandaşlığım bulunmamakta. şimdi ben sigortaya gideceğim bunu soracağım, sileceklerini pek zannetmiyorum fakat belki bir azaltma olur ödeyebilirim. ayrıca şimdi bu olay böyle sürekli devam mı edecek yani hayatımın sonuna kadar böyle salak saçma borç mu ödeyeceğim onu anlamadım.

  • goodenuff  (03.04.19 08:27:51)
şeffaflık yok ki arkadaş?

diyorum ya 3 sene öncesini göremiyorum büyük paralar ödedim onlar gözükmüyor mesela, gidiyorsun sigortadan da göremiyorsun. bu ne demek? senin ödediklerin yandı ama biz istediklerimizin borçlarını sildik. böyle şey mi olur?

kaldı ki 5 sene gss ödeyip borcum olmamasına rağmen ücretli hasta olarak muayene olmak zorunda kaldığım da oldu, sigortayla çok uğraştım ben. isyan ettim artık.

geçen sene borç yokken 1200 borç çıkarmışlar yine ödedim. sonra gittim ne iş bu ikide bir borç çıkarıyorsunuz dedim. baktılar dediler ki biz fazla ödeme almışız sizden? ee ne olcak şimdi dedim. nisan 2019 a kadar para ödemeyin biz içerdeki paranızdan aktarıcaz dediler. lan ne aktarması ellememişler. elimi sakatladım acile gittim, ordan rica ettim baktılar borç var dediler.

ertesi gün gittim aktarttım da, bir de surat yapıyor adamlar. hele bi tane koca götlü karı var, şeytan diyor iki tane asıl şöyle bi fabrika ayarlarına dönsün.
  • killerbee  (03.04.19 09:05:05 ~ 09:08:38)
@killer anladım bende bir kaç saat önce evden çıktım bu duyurudan sonra sigortaya gittim. dallamanın birisi geçmiş oraya aksi aksi cevap veriyor dedim bu borç nedir falan diye. biraz durdu durdu dedi kaymakamlığa kağıt falan dedi, ben dedim onu yaptım zaten bir kaç sene önce. sonra biraz daha baktı bir şeylere "tamam gidebilirsin" dedi. dedim tamam mı oldu mu? üstüne tekrar "tamam gidebilirsin" dedi. iyi dedim bende tamam madem sıkıntı yok gittim. şimdi eve geldim, 798 lira olan borcu 300 liraya düşürmüşler. ulan hala algılayamıyorum neyin borcu nereden çıkıyor anlamıyorum. şimdide 300 lira, ben en sonunda sanırım gidip sigortanın önünde sağı solu ateşe vereceğim bu ne kepazeliktir çözemedim. yazıklar olsun ne diyeyim, haklısınız.

  • goodenuff  (03.04.19 11:04:02)