İstanbul’da 300 bin küsür oy tekrardan sayılacak

Bu üçüncü ve son benzer sorum, demin TRT haberde haber sunan kadın spiker “İstanbul’da CHP şu an önde gözüküyor fakat 300 bin oy tekrardan sayılacak, seçimin kazananı ona göre belli olacak” dedi ve iyice midem bulanmaya başladı. Ortada 23 bin fark var, Twitter’da mide bulandırmaya zaten başladılar, İstanbul’u kaybetmemek için olmayan hileleri varmış gibi göstermek ev sahibini bastırmaları oldukça olası mı şu anda? Yarın Binali kazandı diye YSK açıklama yaparsa kamuoyunun tepkisi olur mu onların bunu yapmaya çekineceği düzeyde?

Ekrem vatoz gibi yapıştı sandıklara, şu saatten sonraki sayımlar anca züğürdü teselli eder.

  • kadirgali huseyin olmayan adam  (01.04.19 21:06:40)
Eğer Haziran’a istanbul için erken seçim kararı alırlarsa sonucu nasıl olur sizce? Sandığa küsen muhalif seçmen gidecektir lakin akpnin küsen kesmi de akp için gidebilir o durumda. Ayrıca 2015 Haziran-Kasım arası dönem malum. İ.Melih Gökçek tehditleri ortada.

  • siyah giyen adam  (01.04.19 21:11:54 ~ 21:12:53)
23 bin fark İstanbul gibi bir şehir için bile ciddi bir fark. 20 yıllık iktidar partisinin 300 bin oy içinden %10 kendisine geçerli oy devşirmesi ve başkanlığın el değiştirmesi ya da bir şekilde yeniden seçim kararı alınması falan çok ciddi meşruiyet tartışmaları doğurur. Ne ülke içinde, ne ülke dışında "AKP'nin oyları çalınmış" ya da "Oylar yanlış hesaplanmış" hikayesine kimseyi inandıramazsınız. Tabanın gazını almak vb. için yapılan "Hakkımızı yedirmeyiz" naraları olup İstanbul ve Ankara sonuçlarını gölgelemek ve sıradanlaştırmak asıl hedef olabilir.

  • salihdt  (01.04.19 21:12:56)
@salihdt yurtdışının bizle ilgilendiği yok ya da öyle gözüküyorlar.
akp kaybettiği halde kazandık dedi çıt çıkmadı. aslında çok büyük olay.

  • prizmatik  (01.04.19 21:18:48)
Yurtdışının bizimle ilgilenmesi kısmı "Amerika gelsin" ya da "Avrupa kulaklarını çeksin" gibi bir beklenti değil ancak her şeyimizle dünyaya entegreyken hali hazırda iktidarda olan ve iktidarda da kalmaya teknik olarak devam eden partinin keyfi bir şekilde seçim sonuçlarını kurcalamasının hoşgörüyle karşılanmayacağı ve ülke riskini yükseltip ekonomik anlamda olumsuz etki yaratacağı muhtemel.

  • salihdt  (01.04.19 21:39:07)
İstatistiki olarak %0.03'luk diferansın gerçekleştiği yerde geçersiz 300000 oyun içinden %10 fark bulmak bayağı optimistlik gerektiriyor.

Yani bu oylar geçersiz ve geçersiz olmak için nedenleri var.
  • habarbey  (01.04.19 21:48:45)
Geçen seçimde AKP+MHP oranı zaten %50'ydi. Cumhur bloku oylarını elinde tuttu diyebiliriz aşağı yukarı. Üstelik MHP'nin AKP'ye yanlamasına tepkili tabana rağmen. Bu durumda AKP'ye küskün kesim diye bir tanımlamaya gidemeyiz diye düşünüyorum. Eğer seçim tekrarlanırsa asıl sorgulanması gereken CHP geçen seçime göre aldığı +%8'lik oyu koruyabilir mi? İddia ediyorum korur.

Her şey ayan beyan ortadayken seçim yenilenirse bu durum gevşek asabiyyeye sahip olan Millet blokunu daha radikalleştirir. Oy kullananlara ek olarak oylarımız çalınıyor diyerek sandığa küsen ve "ben oy kullanmıyorum eaabi yeaa"cı kesim de tetiklenir ve çok da az olsa CHP oy arttırabilir diyorum. Buna ek olarak gençleşen seçmen profilini de denklemde göz ardı etmemek lazım. Şu ana kadar belediyeyi alabileceğini aklına bile getirmeyen sol siyaset "lan yoksa?" dumuru yaşıyor şu an. Herkes şaşkın. Ben de şaşkınım. Ankara'yı cepte görüyordum ancak İstanbul'u hiç beklemiyordum.

Bunlar Millet blokunun kendi seçmeni için geçerli sebepler. +%8 direkt HDP'den geldi gibi görünüyor. Seçim tekrarlandığında HDP'li seçmenin CHP'ye oy vermesindeki gerekçelerin bu kadar kısa sürede ortadan kalkmayacağını düşünürsek bu oy oranı elde tutulabilir gibi.

Ekrem Başkan herkese hayırlı olsun.

Not: Bu analiz, yazarı bir eliyle kuru kayısı yiyip diğer eliyle bira içerken yazılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.
  • kadirgali huseyin olmayan adam  (01.04.19 22:05:08)
Eğer tarafsız bir şekilde oyların tekrar sayılırsa ben, Ekrem İmamoğlu'nun şu an aldığından çok daha fazla oy alacağını düşünüyorum.

  • birşeylersoracağım  (02.04.19 00:20:27)
gecen sefer ankara'da hazirlikliydilar cunku i.melih'in sansi yoktu, minareyi calan kilifini uydurdu. akli basinda olan kimse yemedi ama mansur'da pek kurcalamayinca ustunde durulmadi.

bu sefer farkli, cepte dedikleri ibb gitti dolayisiyla hazirliksiz yakalandilar. imamoglu saglama almis isi, burada isi cevirmeye calisirlarsa ortalik karisir diyorum ki demeclere bakarsak onlarinda pek umidi yok. malumun ilanini geciktirerek insanlarin kutlamasini engellemeye, isi sulandirma calisiyorlar.
  • cooperr  (02.04.19 00:30:50 ~ 00:31:07)
Açıklaması yapan alt kadrolar. Üstekilerin sesi çıkmıyor. Alt kadro da fırça yememek için biz çok çalıştık falan diye yırtınıyor.
Atı alan Üsküdarı geçti. Bu saatten sonrası goygoy.

  • neymis  (02.04.19 07:27:52)
anladığım kadarıyla akp nin bb adaylarının oyları çalınmış. hep 0 oy girilmiş sisteme 1946 seçiminde de hile yapmıştı bunlaar.

  • un  (02.04.19 08:31:45)
Kadıköy'de geçersiz oylar sayılınca fark Imamoğlu lehine 450 daha artmış.

  • babilbaligi  (02.04.19 13:41:05)