Şırnak'ta neler oluyor?

Bir önceki seçimde:
BDP: %74,67
AKP: %17,07

Bugün:
AKP: %61,79
HDP: %34,99

Bu dramatik değişimin sebebi nedir?

Takip edebildiğim kadarıyla 2 sebep var:

1. çatışma sonrası yüksek bir göç hali,
2. taburdaki askerlerin hepsinin Şırnak merkezde oy kullanması
  • re noreno  (01.04.19 13:36:54)
Doğu kürtlerinin önemli kısmı aşiret üyesi ve özünde islamcı tayfa. Orada kürt partisi seçime girmezken zaten akp'ye veriyorlardı. Hdp ve türevleri kürtlük üzerinden politika üretip, akp türk milliyetçiliği yaptıkça oylarını zaman zaman aldılar ama akp bu partileri terörist ve bölücü olarak etiketledikçe, pasifize ettikçe eski tarafa döndüler. Aşiret liderleri ile irtibat halindedir akp, oradaki çoğu adayı da aşiret bağlantılı insanlar. Aşiretlere çeşitli payeler verir, paravan arkasında anlaşırsan aşiretler insanlarını kolay örgütler.

Balkon konuşmasında da değindi buna, teröristlerden yüz çevirip oyuna gelmediler falan dedi tayyip.
  • Jux  (01.04.19 13:54:50)
şırnakta bu seçimde 40 bin oy kullanıldı diğer seçimde ise 230 bin oy kullanılmıştı, evler yıkıldı herkes gitti geriye akp ve güvenlik görevlileri kaldı, mesela silopi, cizre vb. büyük ilçeleri yine hdp almış.

  • blue rebel motorcycle club  (01.04.19 15:35:51)