Oy kullanmayı becerememek

Toplam Seçmen
Kullanılan Oy
Geçerli Oy

15 milyon oy kullanmamış, peki. 2 milyon civarı oy vermeyi bile becerememiş.
Mühür basıp, zarfa koymak bu kadar zor mu? 2 milyon beceriksiz mi var?

oy kullanmayı becerememek salaklıktır, ama kullanmamayı tercih etmek de ayrı salaklık.
konu o değil neyse...

geçen yıl sayımı izlemiştim. biri oy kullanmaya gelmiş, kullanmış, pusulaya rastgele 5-6 kere mührü basıp onlarca kez katlayıp zarfa koymuş. zarfı açan kadın cık cık cık yaptı. böyle mallar da var o geçersiz oyların içinde.
  • dont eat me  (31.03.19 23:12:20)
mührü basıp zarfa koyabilecek kadar yetenekliler mi değiller mi bilemem ama pusulalara bişeyler yazıp dikkat çekmek isteyen kişi sayısı bayağı var

  • oldz  (31.03.19 23:13:29)
eğitmen arkadasım oy basarken önce kagıdın kenarında denemiş diye geçersiz olmuş çok gülmüştüm ona
üşenmeyip gidip hepsine basan teyzelerde tanıyorum tepki olarak
yani olabiliyor böyle şeyler
  • hopp  (31.03.19 23:21:04)
89 iq gerçeği :(

  • QweAsdZxc  (31.03.19 23:44:29)
hatalar, dalgınlıklar olabilir ama 2 milyon ne demek ya, şaka gibi. demokrasi bize çok abi. el kaldırıp sayım yapalım, en temizi.

  • scudman1  (01.04.19 00:11:42)
Boykot için sandığa gidip geçersiz oy atan baya oluyo ya, onlardan da vardır

  • nundu  (01.04.19 00:21:25)
tepki oyudur çoğu.

Mesela bir arkadaşım oy vermeyeceğim dedi, ben de "bari git geçersiz oy at, sonra yerine oy atma durumları falan oluyormuş" dedim. Bu tür şeyler işte.
  • nhk ni youkosu  (01.04.19 00:23:44)
rakamlarda bir karışıklık olmuş. toplam seçmen sayısı doğru ama;

kullanılan oy: 48.340.185
kullanılmayan oy: 8.753.225
geçersiz oy: 1.908.571
katılım oranı: %84,67

katılım oranı gayet iyi. avrupa’da ve abd’de bu oran %60’lardadır. ingiltere’deki bretix oylaması bile %72’lerdeydi. geçersiz oylar da tıpkı muhtarlık seçimi gibi hangi partiye oy verilecekse sadece onun kağıdı zarfa konulup, mühürle ilişiğin kesilmesiyle azaltılmalı bence.
  • hocam  (02.04.19 22:25:00)