Büyük Avrupa Turu Tavsiyeleri

Avrupa turu için tavsiyeleri alayım. Ayrıca Ukrayna ve Belarus'u da rotaya katmayı düşünüyorum.
Başlangıç ve bitiş yeri: İspanya
Süre: 60 gün olarak planlıyorum, 90'a çıkarmayı umuyorum :)
Kalacak yerler: Hosteller ve gece tren otobüs yolculukları olarak planlıyorum.
Zaman: Haziran veya temmuz gibi başlamayı düşünüyorum.
Nereleri tavsiye edersiniz? Planlarken bile çok heyecanlıyım :)

Ukrayna girişte muhtemelen, otel belgelerini, bir miktar para ve ülkeden neyle çıkacaksan onun belgesi(tren, uçak) yakınında bulundur.
hırsızlara dikkat et. bütün paranı bir yerde tutma.
yanına ilaç al. mide, ishal, vitamin vb.
geceleri tren/otobüs yolculuklarınında çantanı mümkünse kendine bağla. çalmasınlar.
merkezi lokasyonların birkaç sokak arkasında daha güzel ve ucuza yemek yiyeceğin yerler olabilir. araştırırsın.
bol insanla tanış. sohbet et.
vize sürene dikkat et.
bilmediğin, emin olmadığın şeyleri içme.

biraz ana/baba tavisyesi gibi oldu. idare et. (:
  • kafa koparan manyak  (25.03.19 18:44:20)
Belarus'a Ukrayna'ya gidilecekmiş zaten biliyorsunuzudur da söyleyeyim mutlaka kalın, sıcak tutan kıyafetler alın. Yazın olsa bile daha güneydeki ülkeler bile soğuk olabiliyor. Ağustos'ta Barselona, Paris ve Amsterdam'da üşüdüğümü, kız arkadaşımın donduğunu bilirim.
Cinsiyet bilmiyorum ama arka cepte cüzdan taşımayın, pasaport, kimlik ve para gibi şeyleri aynı yere koymayın.
Plandığınız harcamaların üstüne ek bütçe ayırın, şuraya gider gece de trene binerim denilen yerde yorgunluktan hostelde kalma hissi oluşabiliyor, ekstra masraflar çıkıyor.
Her gittiğiniz ülkede yerlilerle tanışmaya, onların gittiği yerlere de gitmeye çalışın, yalnız turistik yerlere gitmeyin.
  • senolll  (25.03.19 20:08:22)
portekiz'i es gecmek buyuk kayip olur gormediyseniz, arabayla 1 hafta - 10 gunde tamamini gezersiniz, kuzey ispanya'yi iyi inceleyin, tek kelimeyle muhtesem bir yer (butun sahil seridi) orayi da atlamayin ve imkan varsa yine araba kiralayin.

  • kassiopeia  (25.03.19 21:42:48)
90 güne 20 şehir çok rahat sığar, kimileri 4-5 gün kimileri 2-3 gün. madem bu kadar süren var, şehrin meydanına uğrayıp başka ülkeye geçme sırf çok ülke görmüş olmak için. yalnız gece treni konusuna çok güvenme, bu kadar şehir değiştireceksen yarısından fazlasında gece treni bulamayacaksın çünkü kısa mesafeler gideceksin. gideceğin güzergahta hangi gün hangi tren kaçta var önceden bak railplanner'dan. 40 günlüğünü yaptım ben, gece trenine denk getiremedim mesela. gelsin diye uğraşsam verimli planıma uymuyordu. kaldı ki bazı şehirlerdeki hosteller o kadar ucuz ki gece treni-kuşet rezervasyonundan daha pahalıya gelmiyor.

önce önemli başkentlere git, yanlarına 1-2 güzel şehir ekle. italya, ispanya, almanya, portekiz, hollanda, belçika, isviçre, avusturya, çek cumhuriyeti; etti 9 ülke. hepsinde sadece 2 şehre gitsen bitti bile. öte yandan 2 şehir ispanya, italya, fransa için yetmeyecek mesela. granada, floransa, bask-san sebastian, napoli; bence bunlar avrupa turu yaptım diyen birinin görmesi gereken şehirler. daha bunların bir tık küçük ama güzelleri var aix-en-provence, verona, halstatt gibi. o yüzden ne kadar "büyük" desen de bölgesel olarak ayırman lazım.

bence çok kuzeye ve ingiltere'ye çıkma, oraları sonradan irlanda vs. ile görürsün. ya da illa görmek istiyorum diyorsan baltıklardan ve doğu avrupa-balkanlardan kıs. ama nereleri önceliklendireceğine karar ver. zaten yorulacaksın, o yüzden koştur koştur yaparsan bişey anlamazsın gittiğinden.
  • Jux  (25.03.19 22:09:45 ~ 22:11:59)
(bkz: reserved)

  • kitik  (26.03.19 10:10:35 ~ 10:10:59)
Ben de sırf çok yer gezeyim diye kostur kostur gezmeyi dusunmuyordum. Almanya Fransa gibi ülkelerde fiyat pahaliligindan dolayi cok fazla durmadan sadece baskentlerinde durmayi düşündüm. İtalyayi da boyle sayabilirim ama orda napoli roma venedik gibi yerler oldugu icin oralara gitmek lazim :) balkanlari cikarttim zaten, ilerde de giderim oraya vize problemi olmuyor turkiyeyle. Aklimda olan bir sey de su Estonya Litvanya Letonya gibi yerleri de mi cikarsam? Rotayi bozuyor gibi. Oralar icin deger mi degmez mi?

  • gonul_isleri  (26.03.19 15:47:41)
Araba kiralama, tren, otobüs, ucak maliyet açısından ne tur bir strateji izlemeliyim? Avrupada trenler cok pahali diye birsey duydum, uçak gibi pahali diye asli astari var mi?

  • gonul_isleri  (26.03.19 15:49:45)
evet, baltıkları çıkar derken estonya, litvanya hatta norveç işveç'i vs. de kastetmiştim. oraları kuzey teması dahilinde sonra da gezebilirsin.

interrail bileti alırsan ve daha çok bölgesel trenlerle gezersen tren daha ucuza gelir. pahalı olan trenler hızlı olanlar. kısa mesafelerde gideceğin için uçak işini görmez. gidiş-dönüş aynı nokta olacağı için tek arabayla dolaşabilirsin ama maliyeti ne olur toplam günde bilemedim. otobüs hakkında hiç bilgim yok.
  • Jux  (26.03.19 22:20:25)