biftek nasıl pişirilir?

Marketten yeni gelmiş, buzlu değil, ne yapmak gerekir?
Bilale anlatır gibi anlatırsanız çok sevinirim:))

(Edit:kalın değilmiş ya internetten baktım, incecik zar gibi kesilenlerden de değil, normal kalınlıkta)

Bir iki gun marine edin yumusasin.
Dokum tavada guzel olur ama
Suat durmus diye bir adam var youtube da tonla videosu var boyle ona bi bakin
  • veritaslibertas  (22.03.19 21:52:07)
döküm tava +1

  • sutlu nescafe  (22.03.19 22:13:37)
Oncelikle kuzu biftek mi dana biftek mi?
Aradaki fark marine etme ve pisirme suresini etkileyecek cunki.

Sık yapilan bir yanlis eti zeytinyagiyla pisirmektir. Bu onun erkenden yanmasina sebep olacaktir. Eti asla yaglamadan veya soslamadan pisirin.

Marine etmek icin eski bir yogurt kabina eti yatirip ustune 3 kasik sut dokup biraz sogan ve tek dis ogutulmus sarimsakla en az 3 en fazla 24 saat buzdolabinda bekletin. Sure uzarsa et o kadar yumusak olur. Ayrica bu islem etin oz tadina da etki eder. Ben yapmamayi seviyorum, cunki et yemeyi seviyorum.

Nerede ve kac dakika pisireceginize gelince. Dokum tava diye herkes onerecek, ama bu soruyu sordugunuza gore evde dokum tava yok.

Olmasi sart degil, kaldi ki dokum tava onerenlerin buyuk kismi eminim saglikli bir seasoning gerceklestirmeden o tavayi kullaniyorlar. Bu halde dokum tava kendisinden bekleneneni zaten vermeyecektir.

Mumkunse izgara deseni yaratabileceginiz uygun kalipta bir tava bulun. Seramik taban veya kalin teflon da mecburiyet durumunda kullanilabilir, dokum yoksa napilcak.

Eti kuzu etiyse 3 dana etiyse 5 dakika tek yuzu hic cevirmeden ve dondurmeden pisecek sekilde onceden 15 dakika kizdirilmis bir tavaya, hic yaglamamis olacaksiniz eti ve tavayi, oylece atin. Etten cilgin dumanlar cikacak, yandigini sanip panikle etin altini kontrol etmeyin, sureye odaklanin. Suresi dolunca iste o zaman diger yuzu icin cevirin. Her iki yuz de bu sekilde toplamda 10 dk pistikten sonra, etin suyunun cok azi tavaya akmis olmasi gerekir, kan ve su fazla aktiysa iyi bir muhurleme yapamamissiniz demektir. Iste her 2 yuzu de cinsine gore 3er veya 5er dakika pisirdikten yani muhurledikten sonra bu defa etin her iki yuzunu de degirmende ogutulmus karabiber ve tercihe gore biberiye ve tuzla ilk kez bu anda tuzlayacaksiniz ve 1er dakika daha her iki yuzu pisireceksiniz canlatmadan.

Kisacasi 3er veya 5er dakikadan tek tur her 2 yuzu muhurleyin.

Ardindan eti karabiber tuz ve biberiyeyle baharatlayin ve 1er dakika daha bu baharatlama islemi icin 2 yuzu birden pisirin. Eger varsa onceden isitilmis baskaca bir ufak dokum tabaga alin ve sicakligini uzun sure muhafaza etmesi icin bu sicak tabaktan yiyin.

Afiyet olsun
  • belki lazim olur  (22.03.19 23:00:08)
  • Golgi  (23.03.19 01:41:56)