maaş sorusu

merhaba,

burada yada sözlükte maaş konuları açıldığında 8 binler, 10 binler, 15 binler havada uçuşuyor. Hatta bu miktarlara o parayla yaşanır mı gibi tepkiler geldiği oluyor. ben bursa da on yılın üstünde deneyimi olan bir grafiker olarak, sene başında maaşı 3 bin olan biriyim. adama en azından yüz lira daha arttır diye üç kez konuyu açtım nafile, yakın çevremde manyak mısın masa başı işin var millet işini kaybediyor ekonomi şöyle iyi para alıyosun diyor. ben iyi miyi almadığımın farkındayım, ayrıca çok iyi de kazandırdığımı düşünüyorum. yaşanan şehir mi tahsil mi sektörmü sorun nerede, yok gerçek hayat bu da millet mi kuru sıkı atıyor. fikriniz önemli sağolun şimdiden.

Askerden ilk gelince bos kalmamak icin elimdeki kpss puani ile b kadro (sadece sinav notu ile atama yapilan, mulakat yok) uzman yrd. olarak bir devlet dairesinde ise basladim. 6. ayin sonundaki ilk zamla o zamanki para ile tam tamina 1.620 tl para aliyordum. Bir sonraki tercih donemi memurlar.net forumlarinda, benimle ayni yerde abisinin arkadasinin!! falan calistigini ve devlet dairesinin KİT olmasi sebebiyle 4 - 5 bin maas alindigini soyleyenler girlaydi. Boyle bir sey olmadigini soyledigimde, kimse basvurmasin da puanlar dussun diye yalan soyledigimi soyleyenler, kufredenler vs. girlaydi.

Su an ozel sektordeyim cidden cok cok iyi para alan insanlar var, ama bunlar bilgi birikimi ve network'u ile yedeklenemeyecek kisiler. Bir de sans faktoru var tabi, 7 bin brutle denetci olarak bir donem ise basladigim yerde gm asistani 13 bin brut aliyordu.

Isin ozu eksidekilerin en az yarisi yalanci, ama geri kalani cidden iyi paralar aliyorlar.
  • koskoca kirpi  (22.03.19 08:31:37)
istanbulda özel bir bankanın genel müdürlüğündeyim, iyi para alan insanlar var evet ama azınlıkta, o konuşanların çoğu kuru sıkı. Ve o paraları alan insanların çoğunun ağır sorumluluğu stresi var bence ideal iş stres az maaş yüksek iş, bir yerlerde varsa eğer.
Yoksa her gün stresten ölüp tüm hayatım iş olmuşken 15 alsam ne olur 20 alsam ne olur.
Çalıştığım yerde çok örneği var.
  • tuborg yesili  (22.03.19 08:32:52 ~ 08:38:19)
özellikle it sektörü için konuşuyorum. o bahsedilen rakamlarla çalışanlar var ama hayvani iş tecrübesi ve yetenekleri olan insanlar. sümüklü junior yazlımcıya kim verir 10 bin lira. ortalık önlisans programcılık mezunu dolu. grafikerlerin olayını çok bilmiyorum ama 1-2 iş görüşmesine git. piyasanın nabzını yokla.

  • delidir yakalayin  (22.03.19 08:38:43)
Arkadaşlar duyurularımı takip edenler belki hatırlayacaklardır.
Ocak ayından beri iş arıyorum.
Mühendis alanında 5 yıl tecrübe
+ yüksek lisans

Kaç yere müdür - müdür yard. pozisyonları için görüşmeye gittim. Maaş teklifleri 3,5-4-5 aralığında oluyor. NET (Bir çok iş yeri 100-200 çalışan) SGK ni asgariden gösteririz gibi saçma sapan işler peşinde.
Neyse 3 yıldır aynı şirkette brüt 9k tl maaşım vardır. İstifamı verdim 2 Mayıs'da yeni işime başlıyorum brüt 11 k maaş ile. Durum şudur halihazırda işim olmasaydı, çalışmıyor olsaydım mecburen o saçma salak teklifler yapan 3-4 bin maaş sgk asgariden kalanını elden veririz diyen dolandırıcı üçkağıtçı vergi kaçakçılarının tekliflerini mecbur kabul edecektim.
  • graywolf  (22.03.19 08:43:43)
mühendislik için konuşuyorum, iyi bir yazılımcı ortalama ve ortalama üstü firmalarda 6-9 bin net çok rahat alır alıyor.

Savunma sanayinde iyi firmalarda çalışan mühendisler iyi firmalarda tecrübe ve pazarlığa göre 5-12 net alıyorlar. Ama bu firmalar genelde teşvikli bölgelerde faliyet gösterdiklerinden firmaya da çok fazla koymuyor.

Başka bir durum ise şans ve doğru zaman da doğru yerde olmakla alakalı diye düşünüyorum. iki farklı mühendis aynı tecrübeye sahipken küçük bir firmada büyük bir firmada alacağının yarısına çalışabiliyor. Ama şuna kesinlikle inanın yetenekleriniz ve tecrübeniz iyi seviyede ise mutlaka hak ettiğiniz yerlere geleceksiniz.
  • kraldan cok kralci  (22.03.19 08:52:29)
gümrük müşaviri, gümrük müşaviri yardımcısı ve mali müşavir ya da uzman muhasebeci sadece muhasebeci için konuşuyorum;

donanımlı bir gümrük müşaviri bir de imza atıyorsa net 6k ile 10k arası bir maaş alır,
donanımlı bir gümrük müşaviri yardımcısı 4k ile 6k arası maaş alır normal gümrük müşaviri yardımıcı yani müşteri temsilcisi konumda olan biri en fazla 4k alır genel olarak maaşları 3,5 - 4 arasındadır.

mali müşavir olup iyi bir şirkette çalışan tanıdıklarım var 10k ile 12k alan var
uzman muhasebeci 6k-8k arası
muhasebeci 3k-5k arası alır

genel olarak konumuzun ve yaptığınız iş önemli bu maaş konusunda.
  • xdenizx  (22.03.19 09:05:17)
mühendislik ofisinden bildiriyorum. burada maaşlar 3k ile 5k arasında değişiyor.

  • draconas  (22.03.19 09:35:20)
o 10-15k maaş aldığını söyleyen arkadaşların çoğu 300 TL doğalgaz faturası başlığında ağlıyor. çok takılmamak lazım..

  • vladimirdökümov  (22.03.19 09:41:37)
elektronik ve haberleşme mezunuyum, yazılımcı değil, network'çüyüm. sektörde 7 sene tecbürem var. benim hedefim hep çalıştığım sene kadar bin lira maaşımın olmasıydı. şu an bunun üzerindeyim. kasım 2018'e kadar altındaydım. beraber mezun olduğum arkadaşlarım benden daha fazla para alıyorlar. kasım 2018'e kadar ciddi bir farktı, şirket içi pozisyon değiştirdim ben ve gelen zamla o fark artık kabul edilebilir durumda. fazla alanlar da ya bankada ya da farklı sektörde çalışıyorlar.

arkadaşlarıma oranla benim huzurum, rahatım tavan. benden daha fazla tecrüben var senin de kafanda bir şeyler illaki vardır. şahsen bence asıl mühim şey denge. biraz az para alayım ama huzurum keyfim yerinde olsun. ben bunu hedefliyorum. aradaki fark çok açılırsa gözüm dışarı kaçar. açıkçası 10 yıl tecrübe ile 3k maaş almak belki bazı sektörlerde normaldir bilemem. kendi bildiğim kadarıyla grafikerlik için bu para bana çok az geldi. ufak ufak başka işlere bakıp piyasa ne alemde kolaçan etmenin zamanı senin için gelmiş hatta geçmiş şahsi fikrimce.

fırsatın olursa görüş bir yerlerle, sana uyarsa değiştirirsin çalıştığın yeri. babanın yeri değil sonuçta
  • washe  (22.03.19 09:47:05 ~ 09:48:20)
Yeni mezun meslektaşımın 7000 tl net maaşla (primler hariç) işe başladığını öğrendim. 8,5 senelik kimya mühendisi olarak kendi halime üzüldüm. Bizim şirkette yeni başlayan mühendise 6000 tl brüt veriyorlar. Başka yerde yeni mezun adam buradaki deneyimli mühendisleri maaşıyla dövecek kadar alıyor.

  • pati  (22.03.19 09:50:25)
sorun sektörde, grafikerlerin çoğu para kazanmıyor. 10 sene tecrübeli olup da 3000 maaş alan tek sektör medya ve iletişim sektörü olabilir ancak ne yazık ki.

  • candide  (22.03.19 10:07:37)
Ne iş yaparsan yap 10 yıl deneyime 3bin maaş günümüz şartlarında az. İlk 1-2 sene belki. Kendi dükkanını açma zamanı gelmiş bence. Pazarda limon satsan çiğ köfteci açsan 5000 i görürsün. Bi video vardı belediyede çöp toplayan adam (asla küçümseniyorum) 4000 küsür kazanıyorum diyordu kaç sene önceydi. Benim bu seneki zamlarla 9k yı geçti.

  • Hakan1980  (22.03.19 10:14:37)
Gecen bi bosanma davasi vardi, adam bi enerji sirketinde ust duzey yoneticiymis gelirini ayda 300bin olarak beyan etmisti.
Biz alamiyoruz ama o maaslari alanlar var.

Tanididigim yan yana oturan 2 yazilimcidan biri 5 digeri 12 aliyor. Hatta dusuk alan daha tecrubeli.

Sirkete girerken ne sokarsan o kadar aliyorsun. Ben zamaninda efsane bi para sokmustum sonra sirkette huzur vermediler. Ikcilar bile cildiriyordu maasim yuzunden.
Simdi dusuk aliyorum kafam rahat.
  • acemi  (22.03.19 10:16:26)
bizim ofis yabancı şirket satış iş geliştirme üzerine maaşlar 10-12 arası.
kulağa çok gelebilir ama uluslararası tecrübe ve en az 2 yabancı dil gerektiren orta sınıf yönetici ayarında arkadaşlar.
tanıdıklarımdan;
beyaz eşya ihracatta 8-15 arası alıyorlar. bu insanlar 2-3 dil biliyor.
tekstil sektörü ihracat 5-7 civarı.
bakım üretim müdür şefleri falan 6-10 arası.
abim bankada memur 3 alıyor.
yazılımcı arkadaşlarım 7-10 arası.
en çok şaşırdığım ilaç sektöründe proses geliştirmede falan çalışan Yard. Doç.lar MSCler falan 4-5 alıyorlardı.
  • japon askeri  (22.03.19 11:54:42)
Mobilim editleyemiyorum. youtu.be 4:06dan itibaren

  • Hakan1980  (22.03.19 12:04:33)
Tamamen şans ve sektör, 2 ay öncesine kadar 7k net alıyordum şu an 15k net alıyorum, meslek muhasebe orta düzey yönetici, her iki pozisyonda aynı seviye hatta 7k aldığım yerde daha fazla sorumluluk vardı ve deli gibi mesai yapıyordum, şu an çok rahatım ve sıfır mesai, hatta günde 5 saat falan çalışıyorumdur maximum

  • zikardo  (23.03.19 01:28:10)
Öncelikle sözlüktekilerin yarısı yalancı. Bu ekşi duyuru için de geçerli olabilir :) İyi para kazanan insanlar yok mu peki? Elbette var. Şans, sektör, şehir, çevre, kendini pazarlayabilme hatta cilalayabilme vs. Hepsi ayrı bir etken. Çok çok parlak bir okuldan mezun değilsen tahsil artık neredeyse en sonda diyebilirim. Yeniliğe açık olmak ve risk alabilmek de önemli ama adı üstünde risk! Her risk alan olumlu sonuçlarla karşılaşacak diye bir şey yok. Ama kimse de kimseye "ya bu adam güzel çalışıyor şuna hakettiğini vereyim" demiyor. Vardır da tabi, nadirdir.

  • nihayet  (23.03.19 01:41:17)
abi benden tecrübelisin de şöyle bir taktik vereyim: En fazla 3 senede bir ya terfi ya da iş değiştirme kovala. Yıllık zam ile maaş artmaz, pozisyon veya şirket geçişleri sırasında sağlam bir artış yakalamak kritik.

Bonus: Sen başka firmadan 5k teklif almadan patron zaten sana o zammı yapmaz.
  • yakuza123  (26.03.19 02:38:03)