Avrupa Görmüş...

Duyuruda açılan bazı başlıklarda, yazılan bazı yorumlara bakıyorum da hep insanlar şuna benzer bir kalıp kullanıyor ''İyi eğitim almış, maddi yönden bir sıkıntısı yok, Avrupa görmüş... O yüzden güvenilir bir insan. Sizin gibi sığ değil'' vs. Bu ve buna benzer cümleleri kullanan çok insan var. Tabi tahmin edersiniz ki genellikle gönül işleriyle alakalı konularda yazılır, konuşulur böyle şeyler. Bu kalıbı genellikle kadınlar kullanır.

Bir insanın Avrupa görmesinin insana bir şey kattığını mı düşünüyorsunuz cidden?! Erkeğimiz Türk kadınlarına sallar, kadınlarımız Türk erkeğini beğenmez. Herkes birbirine sallıyor memlekette. Bahsettiğim tarz cümlelerde ''Avrupa görmüş'' kısmına hiç anlam veremiyorum. Bir insana güvenmenizde, yargılamanızdaki önemli etkenlerden biri Avrupa görmesi mi gerçekten? Bu mudur yani? Bana göre bu kalıbın kullanılması çok yanlış ve inanılmaz derecede anlamsız. Siz hiç Avrupa'nın(yerlisi) p.çine(veya o...) denk geldiniz mi :)) Ben geldim maalesef ve sadece bana denk gelen değil çoğunluğu öyle(eğer siz de yarın bir gün denk gelirseniz ne demek istediğimi anlarsınız) Bir insanın Avrupa görmüş olmasının kişiye düşünüldüğü kadar bir şey katmadığını düşünüyorum. Gereksiz ve kullanılmasa da bir şeyin kaybedilmeyeceği bir kalıp.

Bu sorumu sadece ''Gönül İşleri'' kafasında(başlığında) düşünüp cevaplayın. O zaman ne demek istediğimi biraz daha anlarsınız belki.

Eğer kişinin kapasitesi varsa Avrupa görmek o kişiye bir şeyler katar. Ama sadece Avrupa görmüş olması tek başına bende bir algı yaratmaz.

Genel olarak insanların okuduğu okullar, yaşadığı ülkeler ya da çalıştığı şirketler bende bir algı yaratmıyor. Her kişinin bunlardan bağımsız olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Not: Avrupa'da yaşıyorum
  • crown  (20.03.19 14:14:55)
Adam olmak başka. Avrupa gören nice öküz sayarım.

  • photo85  (20.03.19 14:31:25)
Aynı projeden bir kızla tura çıkmıştık birkaç ülke gezmek için. Viyana'da 20 euro verip bir müzeye girdik. Kız girince video kaydetmeye başladı, çıkınca kaydı durdurdu. Vakit az, müze büyük olduğu için neredeyse koşa koşa video kaydetti ve adı Viyana'da müze gezdim oldu.

Bu da Avrupa görmüş oldu işte.
  • diffarentiationation  (20.03.19 14:54:53)
Bu ekside iyi eğitim almis, kendigini geliştirmiş, hayat gorusu ve kisilik olarak takdir ettigi ve ornek olarak gordugu bir tanigi olana adama bir kiz onerildikten hemen sonra "guzel mi" diye sordugu icin bir anda adama ve diger butun erkekle olan güvenini ve saygisini kaybettigini soyleyene falan rastladim.

Eksinin buyuk cogunlu kafasinda kurtugu tuhaf bir evrende yasiyor, cok da seyapmamak lazim bu eksici tayfayi.

Avrupa gormus olmanin hicbir artisi yok bir kisiyi genel olarak degerlendirmeye alip puanlayacaksak.
Avrupa goren onlarca mal tanidim.
Avrupa gormek illa ki bir seyler katar insana. Ama bunun gibi bir suru sey var insana bir seyler katacak. Avrupa gormus olmak muthis bir seviye atlatmiyor. Bir suru kultur tanimis serefsizin tekini Avrupa gormus diye adam saymayiz mesela.

Bu sey gibi, adam ressam abi.
  • stavro  (20.03.19 15:12:55)
Haklısın. Yani şöyle açıklanabilir: Hayatını köyden şehre, evden işe geçiren insanlar için Avrupa elbette bir vizyon çizgisi koyabilir. Bu, sadece avrupa için değil genelde yurt dışı tecrübesiyle alakalı eski bir terim. Elbette öküz her yerde öküzdür. Ama "Avrupa görmüş" tabiri bence "orada yaşamış ve hayatını bir süre idame ettirmiş, bilgi edinmiş-tahsil görmüş" anlamında kullanılıyordu. Bu da bence farklılık-kültür farkındalığı, çevre ve görüş bakımından fayda sağlayabilir insanogluna, kendini geliştirmek isteyene.

  • karacigerim vur kadehlere  (20.03.19 15:41:29 ~ 15:54:53)
İnsanın avrupa görmüş olması kendine mutlaka bir şey katar. Farklı bir şehir, farklı bir ülke görmek her zaman bir şeyler ekler yani genelde, ama iyi ama kötü.

  • roket adam  (21.03.19 00:01:35)
@sour

''avrupa yerlisi(p*çi) kısmını hiç analamadım. avrupa'nın yerlileri...''

Oo ooo ne yaptınız siz öyle ya :D :) Bütün Avrupa'ya neden öyle bir şey diyeyim ki! Tamam tam olarak anlatamamış olabilirim o cümlede ne demek istediğimi ama amacım sizin bahsettiğiniz gibi bir şey değildi.

Avrupa ülkeleri olsun, dünya ülkelerini görmek olsun insana çok şey katar tabi. Ben katmaz demiyorum ama daha 'Avrupa Görmüş...' kalıbını anlamadıysanız, açıklamaya kalksam iyice karışacak kafanız. O yüzden gerek yok :) Avrupa görmek önemli ama abartılıp, insana değer kattıracak çok önemli de bir etken değil(Öyle olsa her çift mutlu olurdu Avrupa'da)
  • bitchesaintshit  (21.03.19 02:44:17 ~ 02:46:31)