Elektrikli Araba Bataryalari

Bunlar neden motorun yerine batarya koymuyorlar. zaten motor kısmı normal araçlarda da bagaj olarak kullanılmoıyor

tesla buraya pil koyup şarjı neden arttırmayı düşünmüyor?

çünkü pilleri üst üste saklamak zor. pil dediğin ısınan bir şey ve soğutulması lazım. bunun için üst üste koyup küp gibi dizmek yerine yan yana tek sıra koymak pasif soğutma sağlıyor.

bir de o kadar pili motor bölümüne doldurursan arabanın ağırlık merkezi fazla öne kayar, hoş olmaz. dahası, önden çarpmalarda sürücünün üzerine gelen bir pil bloğu olmasını kimse istemez.
  • babilbaligi  (20.03.19 11:17:23)
ağırlık merkezinden dolayı. bataryalar motordan daha ağır oluyor ve ağırlık merkezini belirli dinamiklere göre dağıtmaları gerekiyor.

bir diğer husus da patlama/parlama olayı olabilir. önden alınabilecek bir darbede belki bataryaların parlayıcılığı daha yüksektir. ama altta olunca darbe alma ihtimalleri azalıyor.
  • emfuzi  (20.03.19 11:18:04)
iki aks arasına koyunca bir darbelere karşı daha korumalı oluyor ikincisi ağırlık merkezini ortaya alarak yol tutuşa çok büyük faydası var. o piller darbeden dolayı yanarsa üç gün falan yanıyor söndüremiyorsun. zaten şu anda 400km falan menzilleri var motorların verimliliği arttıkça ve pil teknolojisi ilerledikçe menzil de artacaktır.

  • argent dawn  (20.03.19 11:35:01)
mumkun oldugunca yere yakin olmali cunku arabanin agrilik merkezi ne kadar asagida ve ne kadar aracin ortasinda ise arabanin yol tutusu o kadar artar ve arac daha dengeli olur. pil aracin en agir parcasi ve dolayisi ile en asagida ve merkezde konumlanmasi gereken parca. bir baska neden ise pilin en guvenli, darbeye en dayanikli yerde konumlanmasi gerekir. aracalarin ust kisimlarinda kullanilan materyaller daha haffif olmasi gerektigi icin daha az dayanikli materyaller ile yapilmakta. ornegin bircok aracta ust kisimlar plasitk, ya da daha az dayanikli aluminim dan imal edilmekte. ama aracta asagiya dogru inildiginde aracin sasesi daha agir planlabildigi icin daha daynikli aluminim alasimdan yapilaiblmekte. bu da pilin cok daha guclu kafes icine hapsedilmesini sagliyor. bunun yaninda bu araclarda pil ile uzerinde konumlanan arac kabini arasinda yaklasik 10 santim bosluk oluyor, bu da o bolgenin hava akisi ile sogutma amaciyla kullanilmasini sagliyor.

Tum bunlar sayesinde pilli araclarda bulunan pil yaklasik 10 santim kalinliginda ince bir plaka seklinde olmasi ve en alta konumlanmasi sayesinde geleneksel araclara nazaran cok daha iyi yol tutusu ve denge sagliyorlar. elektrik motorlarinin da cok daha esnek sekilde hem onde hem arakada konumlandirilabilmesi de agirlik dengesi icin buyuk avantaj. ama klasik araclarda bu dengeyi saglamak icin kirk takla atmak zorunda kaliyor muhendisler.
  • emrahday  (20.03.19 11:40:39 ~ 11:41:10)