30 yaşında Almanya'da master yapan biri orada iş bulabilir mi?

artık yaş geçmiş midir yoksa ümit var mıdır?

lisans bölümüm çevre mühendisliği bu arada, ancak çevre mühendisliğinin karşılığı pek yok, zaten türkiye'de bölümle alakasız işler yaptım, dolayısıyla tecrübe de yok.

Bulunur niye bulunmasin.. ama bolumle ilgili tecrube olsa daha iyiymis tabi.
Bulmasi zor olur calisma izni muhabbetlerinden

  • kuehles blondes  (17.03.19 11:58:30)
peki iş verenler 33 yaşımda masterdan mezun olacak olsam demezler mi, ula bu adamı 33 yaşında niye alalım diye? ki oturma iznim bitmeden iş bulmam gerekliliği de işleri daha da zorlayacak gibi.

belki ancak yazılım tarzı bir bölümden mezun olsam giderim olabilir diye düşünüyorum. ancak bu çabaya değer mi ve avrupa'da yüksek için o kadar para vermeye değer mi bunda kararsızım. bazıları da diyor ki yazılım için mezun olmaya gerek yok, kendin de öğrenirsin. ayrıca çevrede lisans yaptıysam beni yazılım için mastera almazlar herhalde :D
  • s0phiesw0rld  (17.03.19 12:10:03 ~ 12:11:49)
Almanya'da bu yaşta mezun olan da çok Alman var. İş bulursun.
Belki istediğin firma/alanda olmaz, ama üniversite mezunu adam her türlü bulur.

  • burfak  (17.03.19 12:57:44)
arkadaşlar kararsız kaldım, peki hangi bölümde master yapabilirim sizce gidersem, kimya falan mı, ya da dijital pazarlama, işletme gibi kel alaka bir bölüm mü daha mantıklı?

  • s0phiesw0rld  (17.03.19 13:13:59)
Bachelor'dan farklı master yapma imkanın var (nicht-konsekutive Master) ama her üniversitenin farklı bölümleri ve şartları oluyor tabii bunun için, araştırman gerekiyor. Onun dışında Almanya'da ihtiyaç duyulan meslekler üzerine de direkt eğitim alabilirsin (Ausbildung) ama Almanca gerekiyor tabii. Ancak mesela eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanın da olabiliyor, ona da berufsbegleitende Ausbildung deniyor. 3 gün pratik, 2 gün teori şeklinde oluyor.

  • soso  (17.03.19 14:35:49)
Tecrüben yoksa staj yaparsın, tecrübe kazanırsın. Mesele değil o.

  • bos gezenin bos ustasi  (17.03.19 15:24:14)