[]

Tohum ekimi hakkında

60 çeşit tohum ekicem, nasıl bir sistem uygulamalıyım bilemedim.

şimdi örnek olarak plastik bir bardağa kaç tane tohum atmalıyım?

mesela 3 tane tohum attım, 3 tane fide çıktı, çıktığı gibi mi ayırayım, sonra mı?

plastik bardağın dibini delmeli miyim? üstüne streç film çekicem.

toprağın nemi ne durumda olmalı?

 
60 çeşit tohum için bardakla uğraşmazdım. Tohum ekmek için plastik viyoller var. Onlardan alırdım. 10lu 20li VS. Ya da 30lu yumurta alıp onun kartonlarına ekerdim. Hemen çıkınca değil de büyüdüğünde ayırmak daha mantıklı. Kökü biraz daha uzamış olur. Çok sulamadığın sürece altını delmene gerek yok. Zaten streç film nemli ortamı sağlar.


  • sutlu nescafe  (15.03.19 16:45:50) 
3 degil de 2 tohum iyidir. İlk çift yalancı yapraktan sonra 2 çift asıl yaprak çıkar. Ondan sonra kök ayırın. Streç film de delinmeli yoksa küf oluşabilir. Tohum filizlenene kadar nem yüksek olabilir. Filizlenip çıktıktan sonra streç film kaldirilmali, güneş görmeli ve su azaltılmalı.


  • beetlejuice  (15.03.19 17:18:12) 
alternatif olarak çimlendirmeyi peçetede vs de yapabilirsin. çok az oksijenli su ile dezenfekte edilen içme suyunu bir spreye doldur ve peçeteyi bu suyla nemli tut. çimlenme sonrası viyol veya kağıt bardağa aktarabilirsin. daha kontrol edilebilir oluyor.
www.youtube.com

  • ensar  (15.03.19 17:26:30) 
İçiçe iki kağıt bardak koyup içtekinin altına cam çivisiyle 20-30 delik açtım. İki bardak arasına su süzülecek mesafe olsun diye bir çakıl taşı koydum. Bardağı torf ile doldurup, her bardağa bir tohum ektim. Bardakların üzerine ne tohumu olduğunu yazdım. 10 arlı gruplar halinde plastik ayakkabı kutusu içine koydum. Her sabah ve akşam fısfıs ile suluyorum. Güneşin yoğun olduğu saatlerde ayakkabı kutusu kapaklarını açık bırakarak havalanmalarını sağlıyorum.


  • Mirket  (15.03.19 17:30:50) 
sahi viyollerim de var benim unutmuşum.

kağıt havlu olayı çok güzelmiş, sonra da viyollere aktarırım, hem böylece hangisi çimlenmiş hemen göreceğim için istediğim adetlere daha kolay ulaşırım.
  • killerbee  (15.03.19 17:53:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.