[]

Hukukçulara imza ile ilgili bir sorum var

Merhabalar,

Okuduğum kadarıyla en değerli maddi varlığımızın imza olduğundan çok büyük borçlandırılabileceğimizden falan bahsediyorlar. Şimdi sorum şöyle; İnsanlar üniversitede derslerde yoklama kağıtlarına imza atıyorlar.. Liyakatın bittiği şu dönemde herhangi bir devlet dairesinde saniyeler içinde farkedilmeden herhangi bir insan veya evrakları teslim ettiğimiz kişi imzalarımızı çekebilir ve atabilir. Öyle ki o imzanın birebir aynısını bir bilgisayar yardımıyla inceleyerek atarlar. Yani boş bir senedin altına atabilirler... Bu kadar kolay mı bu işler?

Not: İmzanı koruyacaksın falan demeyin herhangi bir yere girerken kimliklerimizi bırakıyoruz bazen orada bile artık imzamız var. Güvenlik görevlisi kopyalasa ruhumuz duymaz.

 
grafoloji uzmanları inceliyor imzayı ve o kişinin el ürünü olup olmadığını anlıyorlar.

burada sadece şekilsel benzerlik değil, çeşitli kriterlerle inceleme yapılıp ona göre karar veriliyor.

yani istisnaları vardır belki emin değilim ama bir kişinin imzasını onun el ürünüymüş gibi taklit etmek pek mümkün olmuyor.
  • arma aski  (15.03.19 12:50:43) 
bir imzanın o kişiye ait olup olmadığının incelenebilmesi için kişiye ayakta, oturarak, sağ elle, sol elle vb yöntemlerle imza attırıp uzmanlar tarafından inceleniyor.

imzanın herhangi bir evrak üzerinde önem arz edebilmesi için de evrakın mahiyetine ve sonuçlarına bakılır. sonuç olarak hukuki hak kayıplarına veya yeni bir hak doğmasına sebep vermeyecek bir imza söz konusuysa ciddi zararlar doğmayabilir.
  • principlei  (15.03.19 12:57:04) 
makina imzalarını ben bile analiz ederim. el yazısının kendine özgü çok farklı yanları var. imza incelemesinde benzerlik en son bakılan şeydir. önemli olan aynı el ürünü olup olmadığı meselesidir.


  • ground  (15.03.19 17:16:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.