[]

Kötü bir karar mı verdim?

Uzunca bir süredir çalışmıyorum, sosyal hayatım sıfırlandı.Konuşmayı unutacak seviyeye geldim. Biraz bir birikimim vardı dil kurslarındaki çakallara vermektense hostellerde bir hafta takılayım diyorum. İki farklı hostel ayarladım İrlanda'da 1 haftalık toplam 150 euro yapıyor. Vize, uçak bileti derken bana 1000 euroya mal olacak belki. Kötü bir fikir mi?

Eski 4-5 tane şengen vizem var, babamı da sponsor olarak göstereceğim. Olur da alamazsam rezervasyonları iptal ederim. Bileti de vizeyi aldıktan sonra almayı düşünüyorum.

Cevap: The_Look'un dediği durumdayım. Moralim bozuk, bir umudum da kalmadı. Dil kurslarını araştırdım, gerçekten çok pahalı. Dil kurslarına aracı olan tipler de çok keko, onlara para vermek içimden gelmiyor. Yds'den 90 almıştım, sıfır İngilizce ile gidip advanced olmayı beklemiyorum. Farklı insanlarla tanışırım, pratik yapmış olurum. Dönüşüm için bir plan yok, iş başvurularına devam. Tek korkum o zamana bir iş görüşmesinin denk gelmesi.

 
Kötü fikir. Daha doğrusu sebep dil öğrenmek değil.


 • bos gezenin bos ustasi  (15.03.19 12:34:33) 
çare uzaklara gitmek değil bence sizin için. umutlarınızı tüketmişsiniz, biraz amaçsız bir hareket gibi görünüyor, zira bir hedeften bahsetmiyorsunuz. biraz kendinizi toplayıp geleceğe daha pozitif bakmak için bir amaç edinmelisiniz. dil öğrenip ne yapacaksınız mesela? bir mesleğe yönelik bir hareket mi, meslek çalışmak vs? o noktalarda kendi kafanızda biraz sorularınızı cevaplarsanız daha hedefe yönelik yatırımlar yapabilirsiniz. Çalışmaya ve mesleğinize yönelik yatırımlar daha uygun olur bence. Gezmek istiyorsanız paranız bolsa gezin tabi ki, orası ayrı, ama kafanızı rahatlatacağını sanmıyorum


 • The_Lollok  (15.03.19 12:41:48) 
Döndüğünde planın nedir?


 • piremses  (15.03.19 12:53:26) 
eğer paran varsa 3-5 aylık gezmeye git hem kafanı toparlarsın hem çok değişik insanlarla tanışırsın hem yapabileceğin bir şeyler olup olmadığını araştırırsın falan. win-win olur bence


 • selam  (15.03.19 13:25:24) 
Iyi yapmissin.
Dil kursu bedava olsa bile gereksiz kaldi ki bol para veresin.

 • stavro  (15.03.19 14:18:00) 
hayatını kurmak için paraya ihtiyacın olacak. bence sorumsuzca bir fikir. sorumluluk almaya başlamanı öneririm. o parayı yurt dışına temelli gitmeli projelere yatırmanı öneririm ki nasıl olacağını sen daha iyi bilirsin:


 • kadirrr  (15.03.19 14:21:50) 
fikir dil öğrenme dışında güzel ama dil öğrenme bağlamında değerlendirdiğimizde kötü. zira "bir haftada" irlanda'da lokallerle (hostelde kalan, ingilizcesinin iyiliğinden de emin olmadığımız turistlerle de) takılarak dilinizi geliştiremezsiniz. hatta aksanlarından dolayı anlayamadığınız için moral bozukluğu sonucu iletişim kurmaktan bile uzaklaşabilirsiniz. bu durumda boşa bir yatırım olur bu. şahsen niyetim "dil öğrenmek" olsaydı, içime sinmese de bu tür işletmelere para vermeyi yeğlerdim.


 • givemesomesubstance  (15.03.19 14:44:08) 
@kadirrr +1

Bence "Bir umudum da kalmadi!" artik diyebiliyorsan o parayi carcur edebilecek durumda degilsin. Ben senin yerinde olsam o parayi dövizde tutar, baska bir zaman daha cok fayda getirecek birsey icin harcardim.
 • chitosan  (15.03.19 14:57:59) 
Git ucuz bir ülkede bir süre takıl, kafanı dağıt. Gelince otur internetten ingilizce çalış.


 • prizmatik  (15.03.19 15:17:45) 
disari cikmak etkili kullanilirsa ufuk acar, yeni fikir ve projelerle doldurur insani. bu seni maddi anlamda cok etkilemiyorsa yap tabi. hem moralinin bozuklugunun ve hedefsizliginnde ulke ve ulkem insandaki tavrin buyuk etkisi olabilir. buraya has bir mutsuzluk ve umutsuzluk var. amerika'dan henuz gelmis biri icin soyluyorum. karabatak gibi, girdap gibi bir ulke mental olarak. ayagini basinca cakilip kaliyorsun. gunler geciyor nasil geciyor, saatler nereye gidiyor anlamiyorsun. bos ve hastalikli bir elestiri kulturu, surekli ezikleme, her halini yargilama, olumsuzluk, sinsi bir rekabet, nefret sacma vs.
bunlara ugramazsan, gittigin yol biraz daha belli olsa yani isinde gucunde vs olsan da bu sefer emek somurusu, iyi niyetin suistimali, taciz, mobbing, torpil, haksizlik, hak yeme vs. gider boyle. ve insanin insan olmayla, toplumun da toplum olamamayla ilgili dertleri bitmez. bunlarin olmadigi ya da nispeten daha az oldugu toplumlarda biraz kalinca insan ''oh be dusunebiliyor musum nefes alabiliyor musum'' falan diyor. bir sihirli degnek etkisi yapmaz o kadar sure ama orada nelerle karsilasacagini, neyin sende neyi atesleyebilecegini bilmiyorsun. burada kalmaktan iyidir eger o parayi harcamak sana koymazsa.

 • gang leader of wasseypur  (15.03.19 15:50:23 ~ 15:55:38) 
@gang leader of wasseypur, hislerime tercüman olmuş. Bu parayı zaten yıllar önce bir işten kazanmıştım euro olarak, üstüne istediğim miktarda ekleyebilseydim uzun süreli dil kursu düşünürdüm.


 • banacevaplazım  (15.03.19 17:39:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.