Görme ve Cisimlerin konumlari

Mesela hızla bir futbol topu ayağımıza doğru geliyor. Toptan gelen ışık hüzmeleri göze ışık hızında çarpıyor ama gözden beyine gidip işlenene kadar belki yarım saniye kadar zaman geçiyor. Bu süreçte top son görülen yerden daha ileriye hareket etmiş oluyor.

O halde kendilerine doğru gelen topu futbolcular nasıl oluyorda yanlis yerde gormelerine ragmen dogru sekilde tekmeleyebiliyorlar?

hızlı cisimleri doğru yerde algilayamamaktan oturu beynimiz nasıl problemlerle karsılasabiliyor normal hayatta=

bahsettiğiniz süre yarım saniyenin çok çok çok altında diye biliyorum.

  • baharat  (13.03.19 17:02:49)
gozden sonrasi yarim saniye sürecegini zannetmiyorum, isik hizinda olmasa da elektrik hizinda oluyor ki o da gayet hizli.

  • The_Lollok  (13.03.19 17:03:47)
Diger acidan bakildiginda da futbolcu zaten bu sekilde olunuyor. Topun gelme ihtimallerini analiz ederek uygun posziyonu alip ayaga veya diger uzuvlara oturtabilmek..

  • VIPCH  (13.03.19 17:16:42)
Bunla ilgili bir belgesel izlemistim. Beyin top daha sana ulasmadan onu hesapliyor ve ongoruyor rotasini, bunla ilgili bir test dahi var ama simdi bulamadim.

  • bos gezenin bos ustasi  (13.03.19 17:22:07)
yarım saniye olmasa bile belki 50-100 milisaniye olsa da bir zaman kaybı var. yani hareketli cisimler gordugumuz yerde değiller.

  • Jeckson  (13.03.19 17:23:18)