[]

sıfırdan bekar evi kurmuş bekarlara sorum

kaç para masraf yaptınız, karşılaştığınız zorluklar nedir, ne tavsiye edersiniz. ben spotçulardan paket halinde ev eşyası almayı planlıyorum mantıklı bi hareket olur mu? nakliyesi dahil demeleri beni cezbetti. bir de faturalarınız ortalama ne kadar tutuyor.
 
mümkünse ilk etapta eşyalı ev tavsiye ederim. istanbul'a ilk geldiğimde ev tuttum ve eşya aldım. ben internetten indirimleri takip edip sıfır aldım. bütçeye göre araştırmak lazım.

tek yaşıyorum aylık faturalarım ortalama
su: 25
doğalgaz (kış): 100
doğalgaz (yaz): 25
elektrik: 50
aidat: 50
  • scudman1  (02.03.19 22:36:02) 
birkaç yıl önce,

a101 ve bim'den mini buzdolabı, tencere, tava, çaydanlık, bardak-çatal-kaşık, ütü ve ütü masası, saç kur. mak. kilim. vs almıştım. 40 liraya bir masa ve 15 liraya sandalye ile sert metre işi halıfleks ve ucuza denk getirdiğim 0, 2 çekyatla -bir çamaşır mak. eksik olacak şekilde- 2. el fiyatına yeni eşyalı ev kurmuştum. (2'li setüstü ocak da vardı)

700 çekyatlar
250 buzdolabı
50 ütü + masası
100 tüm mutfak eşyası
100 halılar (metresi 15 lira mıydı neydi)
50 masa + sandalye
40 2'li ocak

yıl 2015-2016

doğalgaz erzurumda kışın 130 tl
elektr 50 tl
su 8 tl

geliyordu.
  • ya ben lan neyse  (02.03.19 22:37:27 ~ 22:39:24) 
Sahibindende toplu eşya satışı var taşınan insanlar yeni eşyaları toplu çok uyguna satıyorlar

Bundan başka freecycle grupları var

Son aşamada letgoda güzel temiz eşyalar.cikiyor
  • seyyar satıcı  (02.03.19 22:38:14) 
Kitaplık, çalışma masası, dolap gibi ürünleri spotçular yerine Tekzen gibi firmalardan alın derim ben öyle yaptım, fiyatlar aynı oluyor.
Kalacağınız şehirde uzun süre kalmayacaksanız diğer eşyalara çok özenmeyin derim. Bu durumda spotçu iyidir. Ben her şeyimi sıfır aldığım için bayağı masraf yaptım, gözünüzü korkutmamak amaçlı söylemeyeceğim. :)

Faturalar 400.
  • landho  (02.03.19 22:39:23) 
eger rahatsiz olmazsaniz temiz kullanilmis ikinci el alin, burada biri satiyordu aksam. ama mutlaka yavas yavas alin. insanlarin bir anda ev esya ile doldurma gibi bir icgudusu oluyor. sonra sacma sapan bir suru esya ile basbasa kaliyorsunuz, temizligi de ekstra oluyor


  • kassiopeia  (02.03.19 22:39:59) 
@scudman1 eşyalı ev aradığım lokasyonda zor, baktım ama bulamadım düzgün

@seyyar satıcı onları diyorum ben de işte sahibindende buldum spotçular paket halinde bir sürü eşya veriyolar. nakliye ile çok uğraşmak istemiyorum aracım yok.

@landho bir kız bulup evlenmezsem, uzun süreli kalıcam gibi duruyor.

@kassiopeia yatak dışındaki herşeyi ikinci el bakıyorum
  • nahtoderfahrung  (02.03.19 22:48:05) 
Selam,

Ben sadece yatağa 5000 verdim mesela, o yüzden kaç para harcadığım konusuna girmeyeyim. Zaten her şeyin fiyatı 2 katına çıktı ben alalıberi.

Karşılaştığım büyük bir zorluk olmadı. Bir süre hangi demonte mobilyayı alsam bir parçası kırık geldi. Telefon aç geri gönder, yenisini bekle, kargocuyla kavga et falan can sıkıcıydı belki biraz.

En büyük tavsiyem acele etmemen olur. Evi bir anda kuramazsın, kursan da bir şeye benzemez. Hayati eşyaları (bence bunlar yatak ve buzdolabından ibaret) alıp koyduktan sonra gerisini yavaş yavaş, içine sine sine al. Bırak bir süre bazı odalarında halı olmasın mesela, dünyanın sonu değil. Benim 3. yılım, hala parça parça eşya almaya devam ediyorum ve bu artık bir zevke dönüştü.

Spotçudan sadece kanepe aldım, fazla bir muhabbetim olmadı ama şimdiki aklımla yine spotçuya gidip bir şey almazdım. Kesinlikle ucuz değiller ve ne bulursan onu almak zorundasın.

Faturalar yazın 250, kışın 750 gibidir sanırım.
  • yere dusup kirilan sarap kadehi  (02.03.19 22:54:34) 
@nahtoder benim kastim sporcu değil şahıs satıyor çok temiz yeni garantisi devam eden eşyalar nakliyeciye para verirsin hem tasir da yeni eşyalar ucuza gelie


  • seyyar satıcı  (03.03.19 09:06:24) 
Hem de tek seferde nakliye cikar


  • seyyar satıcı  (03.03.19 09:06:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.