[]

delinecek duvarın içinden su borusu veya kablo geçip geçmediğini nasıl

bilebilirim? oturma odasına raf, banyoya etajer takmak istiyorum.
duvarda elektrik düğmesinin üstündeki bölümde kablo olmaması gerek mantıken, doğru mu? yalnız benim rafı takacağım odada tavana yakın bölümde iki tane elektrik deliği var, plastik bi kapakla kaplı, adı ne bilmiyorum. rafı ona değil, yanındaki duvara takacağım, o duvarda da balkonun ışığını açan elektrik düğmesi var.
etajeri lavabonun yanına takacağım, hemen altında elektrik düğmesi var, yan duvarda da lavabonun musluğu var.


 
bunun gibi bişeyle kontrol etmeden emin olamazsın.

www.hepsiburada.com

plastik kapaklı elektrik deliğine de boğat, buat ya da buğat deniyor.
  • killerbee  (02.03.19 16:53:56 ~ 17:00:16) 
fotoğraf atarsan daha iyi olur. tıklayarak anlarsin. duvarın sesi farklı olur kablo borusu geçen yerde. çekiç ile yokla misal anahtar priz üstünü anlarsın.


  • hasmetizm 2046  (02.03.19 16:55:58) 
@killerbee 100 liralık bi şey olsa alırdım ama çok pahalı bi alet, tamircilerde var mıdır? iki delik delmek için bi sürü para vermek istemediğimden kendim yapayım dedim ama tamirci de o alet varsa çağırırım.

@hasmetizm 2046 kapıyı çalar gibi tıklattım, düğmelerin üstünden farklı ses geliyo gerçekten, oturma odasında rafı takacağım duvarın kolon olduğunu fark ettim, taşıyıcı eleman yani, adını doğru mu hatırladım bilmiyorum, kolonun içinde kablo veya boru olmaz sanırım ama kolon delinir mi? kolonu çatlatıp, apartmanı kartal'daki bina gibi göçermeyeyim sonra?
  • scheherazade  (02.03.19 17:17:03) 
ucuzları da var ama onlar da 300 falan, tamircilerde var mıdır bilmiyorum ama olması lazım çünkü millet 50 liraya bi armatür takacak diye evin su elektrik tesisatını bozmayı göze alamaz sanırım.


kolonlar delinmez, bir de içinde çok demir vardır demire denk gelme şansın da çok yüksek.
  • killerbee  (02.03.19 17:20:19 ~ 17:21:07) 
@killerbee haklısın, olması gerek ama kimse işini düzgün yapmadığı için olmayabilir. tamirciye sorayım, alet varsa deldiririm, yoksa da raf ve etajer taktırmam ne yapayım.


  • scheherazade  (02.03.19 17:26:55) 
Vurarak belki anlayabilirsin, ama bence gerek yok. Dilediğin yeri delebilirsin birşey olmayacaktır.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • mete kudur  (02.03.19 17:33:24) 
beyaz plastik kapağı çıkarıp kabloların ne taraftan geldiğini görebilirsin. anahtar veya priz etrafında ise sana bir tane kontrol kalemi lazım. onunla üzerindeki vidaları söküp yine kabloların yönünü tayin edebilirsin.


  • mekaniker  (02.03.19 17:41:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.