nietzsche'nin kırbaçlanan ata sarılıp ağlaması

bilen bilir meşhur bir söylenti bu, peki bu olayın yaşandığını kanıtlayan/yazan kaynak var mı? sizin düşünceniz nedir bu konuda?

Kanıt mı bilmem ama Nietzsche Ağladığında kitabının filminde vardı yanlış hatırlamıyorsam bu sahne. Irvin D Yalom kitapta yazmış mıydı hatırlamıyorum. Baya oldu okuyalı. Gerçi kitap kurgu ama..

Bir de Milan Kunderanın Varolmanın dayanılmaz hafifliğinde geçer bu olay.

ayrıca (bkz: a torinoi lo)
  • AlsterWasser  (26.02.19 23:03:56 ~ 23:08:10)
3 tane rivayet varmış o gün neler olduğu ile ilgili, yani kesin değil.

ama asıl ilginç olan Nietzche'nin Turin'de o sabah yaşananlardan sonra bir daha eskisi gibi davranmaması ve demansının kötüleşmesi olmuş bence. kısa süre sonra mental senatoryuma alınmış ve annesi ile ablasına bağımlı olarak yaşamış. 10 sene sonra ölümüne dek de bir daha konuşmamış.

kaynak: exploringyourmind.com
  • s0phiesw0rld  (26.02.19 23:46:31)
Kanıt konusunda hicbir bilgim yok fakat sence diye sorarsan ben gerçek olduğuna hic inanmiyorum. Dusuncem bu.

  • stavro  (27.02.19 00:45:54)
Suç ve Ceza'da da geçer bu olay.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (27.02.19 02:29:57)
@6 yasimdan beri metal dinliyorum; hayal dünyan için üzgünüm ama dostoyevski nietzsche'yi tanımadan ölmüştü

  • isimsiz uye  (27.02.19 05:49:41)
@isimsiz uye, "Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır."

Senin verdiğin cevaptan daha alakalı bi' cevap vereyim dedim.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (28.02.19 15:17:50)
niçe ve at metaforu çok fazla duydum. bir keresinde de bir düşüncesini geliştirirken, koşan atlardan bakarak düşünce sistematiğini oluşturmuş gibi bişi hatırlıyorum,

yoksa camus muydu acaba o?
  • füt  (28.02.19 15:23:16)
@füt, felsefesini tetikleyen noktanın, taraflarını hatırlamadığım bir savaş esnasında askerlerin hırsını görmesi ve bunu 'güç istenci'ne bağlaması olduğunu hatırlıyorum ben de. bu sanırım, yamuluyor olabilirim ama kitaplarının birinde kendisinin belirttiği bir şeydi.

  • isimsiz uye  (03.03.19 15:42:21)