Bu iphone virüsünün kurtuabilen oldu mu?

Sorun resimde. eksiup.com internette gezerken çıkıyor ve safariyi toptan kapatmak zorunda kalıyorsun. Google da araştırdım biraz, baya ecnebi de muzdarip. Her kafadan faklı bir ses çıkıyor, bir kaç tane yol denedim tavsiyelerde hala devam ediyor. Belli internet sitelerinde gezerken çıkıyormuş. the Sun, amazon vs güvenilir addedilen siteler genelde. Ben de cambridge dictionary'de oluyor, yıllardır kullandığım, alıştığım site bir anda silmek istemiyorum. Ben de vardım, şöyle kurtuldum diyen var mı?

iOS'un yapısı gereği virüs vb zararlı yazılıma maruz kalma olasılığı hemen hemen yok gibi, ziyadesiyle sizin sorununuz kuvvetle muhtemel cookie kaynaklı (başıma gelmedi ve çözüm için ilk aklıma geleni yazıyorum)

safari ayarlarını kurcalayıp, tarihçeyi silmeyi denediniz mi? ve aynı popup farklı tarayıcılarda geliyor mu?

eksiup.com
  • avarel dalton  (24.02.19 21:42:08)
Sonra androide laf ediyorlar virustu kıldı yündü diye. çare format.

  • Techsavvy  (24.02.19 21:45:20)
ayarlar > safari > tüm çerezleri sil
ayarlar > safari > ileri düzey > web sitesi verileri > sil

app store > addblock for mobile (indir) >>> (uygulamayı aç) update >> (sonrasında) ayarlar > safari > içerik engelleyiciler > (üçünü seç)

addblock kullanırken kredi kartı alışverişlerini safari'de yaparken bu kısımdan pasif hale getir eklentiyi
  • cemallamec  (24.02.19 21:58:34)
@safariden başka browserda denemedim, geçmişi cookieleri sildikten sonra gene eski tas eski hamam

  • speedy  (24.02.19 22:02:00)
@Techsavvy

"çare format" şeklinde bir yaklaşıma katılmıyorum muhtemelen ilgili problemi yaşayan arkadaşın sıkıntısını çözümü "fabrika ayarları"ndan önce çözülebilir.

iOS / Android karşılaştırması yapmak için doğru yer burası değil sanırım ancak şunu söylemem gerekiyor, hem iOS hem Android kullanan bir son kullanıcı olarak rahatlıkla ifade edebilirim ki iOS, Android'e göre çok daha fazla stabil ve güvenlidir.

Kullanıcının alışkanlıkları, kullanım tarzı (jailbreak olayı hariç) iOS'ta kullanıcıyı olası sıkıntılara karşı çok daha sıkı bir politikayla korumaktadır.

Şayet kullanıcı elinde bulunan cihazda yerleşik uygulama olan tarayıcının ayarlarına göz atıp izin ve yetkiler karşısında bilinçli bir yapılandırma yaparsa benzer sorunları yaşaması çok olası değildir.

Safari'nin temel ayarları gayet anlaşılabilir şekilde, ileri düzey ayarlarına girdiğiniz zaman jargona hakim olsanız bile google yardımıyla işlem yapabiliyorsunuz. Arkadaşımızın paylaştığı problemi yaşayan diğer kullanıcılarla ortak bir kullanım alışkanlığı olduğunu düşünüyorum.

son olarak "format" başvurulası bir çözüm değil bu konuda ısrarcıyım, zira paylaşılan görselde karşımıza çıkan problem için kimi şartların oluşması gerekiyor gibi, internet erişimi, tarayıcı izinleri vb (veya ben öyle algıladım)
  • avarel dalton  (24.02.19 22:02:14)
support.apple.com şöyle bir makale yayınlanmış belki işinize yarar

  • avarel dalton  (24.02.19 22:12:59)
@kalte hocam popup dediğin tıklarsın çat diye kapanır 2saniyede. Tüm tarayıcıyı kitleyip kapatmak zorunda kalmazsın. Ayrıca anketimsi bir şey doldurup, bilgilerini falan almaya çalışıyor ok deyip saf saf ilerlersen. Youtube'da videoda çıkan reklam muamelesi çekmeyelim lütfen

  • speedy  (24.02.19 22:35:56 ~ 22:42:19)