Monitör yerine tv kullanmak?

Ultrawide monitor almayi dusunuyordum sonra aklima bosta duran 42 inc hd lcd tv geldi. Bunu kullansam olur mu acikcasi yakindan o tur bir ekrana bakmanin gozlere bir hasari olur mu onu merak ediyorum.

ne kadar yakından? monitör ile yanyana koyacaksan zaten uygun bir kullanım olmaz. 40inç tv ile aramda yklaşık 180cm var. bir rahatsızlık hissetmedim. monitör gibi çok yakında olsa, bir de 42 inç olursa. ekranın bir köşesinden bir köşesine bakmaya çalışmak yorar gözü bence. hele hele oyun ve film/dizi kesinlikle rahatsız edici olur.

  • sutlu nescafe  (22.02.19 21:20:24 ~ 21:24:27)
tepkime süresi o kadar uzun olur ki mouse kullanırken hareket 1 saniye kadar geriden takip eder. bu da adamı deli eder.

  • işimdeyim gücümdeyim  (22.02.19 21:22:42)
1 sn tepkime gecikme süresi asla olmaz sallamayın. oyun oynamayacaksanız aradaki farkı anlayamazsınız.

  • nahtoderfahrung  (22.02.19 21:36:19 ~ 21:36:31)
oyun oynamayacağım. işim gereği aynı anda açık olması gereken pencereler var o sebeple düşünüyorum. mesafede 1 metre olacak.

  • goodman  (22.02.19 21:46:38)
1 metre bence az. hazır elinde tv varken tak dene.

  • sutlu nescafe  (22.02.19 22:11:46)
Hiçbiriniz söylememişsiniz. Televizyon eğer süper düper çözünürlükte değilse yazı okunmuyor, iş yapılmıyor, Windows pencere kenarlarına bile sıkıntı oluyor.
bununla ilgili bir sürü video inceleme var YouTube da. Şöyle anlatıyım 4k televizyonlar içinde bu şekilde kullanılabilecek birkaç tane model var. Öyle düşün.

  • Giovanni Pipitto  (22.02.19 22:51:36)
yaklaşık 1 yıldan beri tv'mizi böyle kullanıyoruz tv'mizi.
tv: 49 inç samsung q6fn.
hiç bir sıkıntı yaşamadık şu ana kadar. yeri geliyor internetten indirip film izliyoruz, yeri geri youtube'da 4k videolar izliyoruz ve bazen de oyun oynuyoruz.
hiç bir sıkıntısı, uyumsuzluğu felan yok.
hatta artık 4k monitör olayını hayli saçma buluyorum.
kutu kadar ekranda 4k olsa ne olur, olmasa ne olur?
  • pangea  (23.02.19 00:19:36)
İnanma 4k tvlerin hepsinin çözünürlüğü 4k hiç birinde çözünürlük farkı yok.
Bunlar hep pazarlama marketing. para tuzaging.

tv full hd ise 42 inç kullanılır 1-2 metreden sıkıntı yok.
4k ise hiç sıkıntı yok.
  • graywolf  (23.02.19 00:23:25)
Kör olursun.
Ben 1 hafta normal tv ile denedim 1 saatten fazla kullanamadım monitör yoktu düşün oyun falan değil benchmark alırken oc yaparken bile bitirdi beni tv o mesafeden.

  • bos gezenin bos ustasi  (23.02.19 01:37:11)
Ayrıca yüksek çözünürlükte sıçıyor yazılar falan zira 2k tv dahi olsa pikseller arası mesafe monitör kadar sık olamıyor. Düşün 24" 1080p monitörü bir de 2K 41" falan tv'yi.4K da anca eşitlenir onda da nasıl olur bilemem.

  • bos gezenin bos ustasi  (23.02.19 01:39:34)
Çift monitör kullanacaksan ikinci monitörü wide alma derim. Hatta bir ana monitör yanına 2 tane eski tip kare gibi monitör alsan da olur kullanıma göre.
Şu tipler hem ucuz hem ikincil monitör olarak çok iş görüyor.
goo.gl
  • bos gezenin bos ustasi  (23.02.19 01:43:24)
Ben özel derslerimi tv üzerinden veriyordum hamilelik döneminde. Oturduğum yerden kalkamıyordum. Eğilemiyordum kolumu bile kaldıracak halim olmuyordu. Bilgisayarın başına oturuyordum. Akıllı defter yazılımı yüklü. Çocuk tv den takip ederken ben de ayaklarımı uzatıp çayımı yudumlayıp ders veriyordum. Hayat bana kolaydı. Kısacası ekran monitör olarak kullanılabilir. Ancak kısa süre Yani bir bir buçuk saat kadar sınırlandırılması gerekir. Led ekran olsa bile bir süre sonra göz yoruyor. Bakmak bile istemiyorsunuz. Kindle a benzetmek için parlaklığını azaltıyorsun ama bu sefer tüm renkler gidiyor.

Tepkime süresi farkı olmuyordu. mouse ile alakalı olabilir mi bilmiyorum ama salonun en uzak noktasından da eş zamanlı algılıyordu. Salon 40 metrekare.
  • rakidabalikolsa  (23.02.19 12:48:50)