ağır hasar kayıtlı araç alınır mı?

soru klasik olacak biraz.
bu tarz arabalar alınmaz ama geçerli sebeplerim var sanki.
kendi aracımla takas edeceğim (aracımı değiştirmek istiyorum ancak satım ile ve yeni araç bakacak/alacak gibi süreçler için malesef zamanım yok)

üzerine bir miktar vereceğim aracımın. alacağım araç ağır hasar kayıtlı ancak miktar yazmıyor. 2014 model bir suv. satıcı sorunsuz olduğunu iddia ediyor. şase direk ve airbagler kesinlikle işlem görmedi diyor.

ben de diyorum ki, 2-3 farklı ekspertize götürüp göstersem, dediği gibi ise alınmaz mı? piyasadan ucuza gelecek, istediğim de bir araba. kendisi sadece boya ve değişen olduğunu, motorda da en ufak sorun olmadığını söylüyor. sol taraftan olmuş kaza, henüz araç 10.000 km de iken, şuan 80.000 KM'de

boya takıntım hiç yok, yeter ki motor ve en önemlisi "güvenlik" yönünden sıkıntılı olmasın, yeter.

sanki sen almayi kafana koymussun da bizi de ikna etmek istiyormussun gibi. ben kesinle almazdim ama soyledigin sey mantikli, ekspertize gotur adamin ne dedigine bakma. bi arkadasim agir hasarli arabalari tamir ettirip kendininmis gibi satiyor ve aynen bu soyledigin cumleleri soyluyor ahaha “motorda sorun yok”

  • mula  (21.02.19 14:51:54)
ağır hasarlı araç alınmaz çünkü şase zarar görmüştür airodinamiği bozulmuş olur
hatta bazen normal kaza yapan arabaların bile şasesi eğilmiş olabilir çektirerek düzeltirler yani ne olduğunu bilmediğin kazali araba alma özellikle kimsenin yazdığı gibi çıkmıyor araçlar insanlara güvenme

  • baknedicem  (21.02.19 14:54:20 ~ 14:54:49)
Yapman gereken basit; öncelikle onarımın yetkili servise mi yoksa sanayide herhangi bir yere mi yaptırıldığını öğren. Yetkili servis onarmadıysa asla ama asla alma.

Yetkili servis onardıysa muhakkak kaydı vardır, atıyorum araç Honda ise herhangi bir Honda servisi aracın tüm geçmişini ve yapılan işlemleri, değişen parçaları görebilir. Git servisten bilgi al, döküm rica et. Onlar sana en doğrusunu söyleyecektir.
  • lordoz  (21.02.19 14:55:28)
Yetkili serviste onarıldığını sanmıyorum. Baya risk sanırım. Ve bu riskler ekspertiz raporu ile bertaraf olmayacak gibi.

  • han20  (21.02.19 14:57:33)
Ben 2008 senesinde 48000 liraya aldığım aracımla otoyolda bir kaza yapmıştım ve hasar 17000 lira tutmuştu. sadece kaporta hasariydi, motor ya da yürüyen aksam zarar görmedi, hava yastığı açılmadı. Gitti serviste kaskoda yapıldı. Sonra 10 sene daha kullandım, şimdi 260.000 km'de, bir kere tık demedi.

Önemli olan aracın kaskodan yetkili servise yaptırılmış olması. Kayıtları gör mutlaka.
  • lordoz  (21.02.19 14:58:47)
kazası neymiş bunu öğrenmeden, fotoğrafları, servis kayıtlarını vs. görmeden almak büyük risk.

  • mutlu yillar sana  (21.02.19 15:40:02)
alırsında satamazsın.

  • sizofren06  (21.02.19 16:08:21)
ağır hasar kaydı yeni araçlarda daha çok. sebebi de kurların coşup parça fiyatlarının artması. mesela bir opel kaza yaptı, ön tampon kaput kaputtan 1 2 parça değişti ve bir kapı değişti aracın ederi 60 bin parça değişimi 20 bin bu ağır hasar oluyor. motorda sıkıntı veya hava yastığı açılmadıysa araç pert olmayıp ağır hasarlı oluyor.

ağır hasarlı araçlarda önerim önden darbe almamış olmasıdır. önden kazalı araçların satışı daha zor.
ekspertizlere de güvenme çoğu doğru değil. 85 model torosun motoruna yüzde 90 veren ekspertizden ne beklenir. iyi bir ustanın şanzıman ve motoruna bakması lazım.
  • mikahakkinen  (21.02.19 17:12:13)