3. Bir Dilde Is Gorusmesine Gitmek

Az sonra is gorusmesine gidecegim, uluslararasi bir sirkette lab teknisyenligi icin. Ingilizce veya Turkce olsa zorlanmayacagim bir gorusme olabilirdi fakat Isvecce olacak ve benim Isveccem fazla iyi degil. Anlamak ozellikle sikinti. Sirf bu nedenle stres yaptim. Acikcasi cok ani oldu hic dersime de calismadim bu nedenle yani mesleki bicimde hicbir aletin edevatin adini isvec dilinde bilmiyorum. 3 ayri departman sefi ve HR ile gorusecegim. Sicma ihtimaline karsin stres altindayim ancak stres sicma ihtimalimi guclendiriyor. Bu konularda tecrubeli kisiler bir el atsin bana, ne yapiyorsunuz boyle durumlar oncesi? Stresten karnima agrilar girdi motoru bozmam an meselesi.

calisma ortami Isvecce mi? isvecce'nin iyi olmadigini biliyorlar mi? tum mulakat Isvecce mi olacak yoksa ingilizce baslyaip sonra mi doneceksiniz? Mulakatin basinda soyle Isveccenin iyi olmadigini, gerci anlarlar zaten. stres yapacak birsey yok. halledersin. derdini anlatacak kadar konus yeter. aletlerin ve terimlerin isvecce karsiliklarina hizlica bakip not alabilirsen cok daha rahat olur. kolay gelsin

  • crucio  (19.02.19 14:40:45)
motoru bozma riskine karsi= imodium. eczaneden al hemen bi tane. etkisini cok cabuk gosterir. bi kac sagatligine bagirsaklarini felc eder, sicmazssin afedersin.

dil konusunda: ayni durum bende de vardi (Hollandaca). gerginligini anlayabiliyorum.
yapacagin en iyi sey, gorusmenin basinda Icveccenin iyi olmadigini belirmek, diledikleri anda Ingilizce'ye gecis yapabilecegini soylemek. Anlamadigin bi sey oldugunda da -utana sikila- 'efem jorgluhulle kelimesini anlamadim, ne demek istediniz?' diye sormak.

Neticede basvurdugun saktor call centre, satis elemanligi gibi dilin ve hitabin cok onemlu oldugu bir is alani degil. o yuzden dilinden ziyade senin isi ne kadar iyi yapabilecegine bakacaklardir, Isvecce ikinci(ucuncu, besinci) planda olur.
  • lamartin  (19.02.19 14:44:59)
HR ile telefonda gorustuk 2 kere daha once. Yani farkindalar iyi olmadiginin. Tum mulakat Isvecce mi olacak bilmiyorum. Baktilar Ingilizce daha rahat donebilirler ama adamlarin Ingilizcesi muhtemelen benimkinden daha pasli olacagindan onlar icin iskenceye donusebilir. Isveclilerin ikina ikina ingilizce konusmasi beni darliyor :D
Sordular ne zaman geldiniz buraya diye 2 sene once geldim dedim, 2 sene icin cok iyi konusuyorsunuz falan dedi HR abla ama kibarlik icin mi cidden mi oyle dusundu bilmiyorum bakalim nolacak. Bende uni diplomasi denklik falan var aslinda pozisyon olarak aradiklari teknisyen(meslek yo) ben fazla kalin bir cv ye sahibim ancak tecrubem yok yurtdisinda ayrica tam olarak benim alanim degil ama stajimi yaptigim alana yakin bir is sirf bu nedenlerle istiyorum.

  • bos gezenin bos ustasi  (19.02.19 14:46:39)
Dideral, kutusu 7 lira. Yarım ya da çeyrek atıyorsunuz (1 tableti baz aldığımızda) görüşmeden 45 dakika önce. Heyecanınızı almaz ama bütün fiziksel belirtilerini alır götürür.

  • kojonotsuki  (19.02.19 14:56:24)
ya susayım susayım dedim olmadı

birisi imodium demiş ötekisi dideral

abi işi alacaksın diye hem kafan güzel hem kabız mı olcan.

oldu olacak bu kadar zahmete giriyosan sıyırıver pantolonu kesin alırsın o zaman

hey allam ya...

kendine güven, ukalalık yapma, açıkla isveççem şöyle ama ingilizcede sorun yok ingilizce görüşek olmaz mı diye bitti gitti.
  • killerbee  (19.02.19 15:16:10 ~ 15:18:19)
caninizi hic sikmayin. eger gercekten oyle dusunmeselerdi isvecceniz 2 yila gore cok iyi demezlerdi. ayrica yalan soylememissiniz, iki kere konusmussunuz ve anlamislar isveccenizin iyi olmadigini. cok zorlanirsan ingilizceye gecmelerini ya da karisik devam etmelerini iste. mesela anlamiyorsun ama anlatabiliyorsun derdini onlar ingilizce sorsun sen isvecce anlat. o da olmuyorsa ingilizce devam et. en kotusu ne olur? Ise giremezsin. e bu demektir ki zaten adamlar isveccesi cok daha iyi birini ariyorlarmis, beklentileri farkliymis. dolayisiyla sakin ol. isvecce konusuna iliskin eger illa istiyorlarsa girdikten sonra daha agirlik verecegini, kendini gelistirecegini soyle. basarilar!

  • kassiopeia  (19.02.19 15:17:40)
Youtube'dan Isvecce mülakat örnekleri izle.

  • chitosan  (19.02.19 15:23:09)