sosyal fobi alınganlık nezaket

bende sosyal fobi var. baya ileri. bunu aşmaya çalışıyorum. tek başıma pek bir yerlere gitmem. öğrenciyim. bugün okulun teknoparkını gezeyim dedim. böyle farklı bloklar var. birkaç tanesine girip çıktım. kartların basıldığı turnikelere geldim döndüm sonra yasaktır girmek diye. sonra başka bir bina girdim oraya da girdim. oradaki güvenlik buyrun ne araşmıştınız dedi. bir şey bakmıyorum öğrenciyim, teknoparkı geziyorum dedim. öyle deyince yüzü değişti. küçümser, iş çıkarttı başımıza der gibi "geziyorsunuz?" falan dedi. belki ben alıngan olabilirim ama üslubu rahatsız etti. sonra sinirlendim geziyorum yasak değil herhalde falan dedim ters bir şekilde. ama içten içe moralim bozuldu. biliyorum bazı şeylere gereksiz alınganlık gösteriyorum. yavaş yavaş bunu da aşmaya çalışıyorum. ama yanlış mı yaptım? bence bir öğrencinin işi olmasa da okulundaki böyle ilginç yerlere merak edip gezmemesi yanlış.

belki gereksiz alınganlık gösteriyorum ama bu tarz tepkilerden dolayı sosyal ortamlardan biraz uzaklaştım. daha önce gitmediğim yerlere tek başıma gitmiyorum pek. oranın adabına uyum sağlayamazsam böyle ters tepki alırım vs. diye. bugün kapıdan girerken de ters bir şey yaparım diye düşündüm.

Ters tepkiyi asıl o adam vermiş gezeceksin tabi sana kabalık eden olursa tersle bunları korkma hiç ezdirme kendini

  • photo85  (12.02.19 18:31:06)
Tabi kavga da etme :)

  • photo85  (12.02.19 18:31:25)
türkiye'de genel olarak insanların tepkileri kaba ve öküzce. çünkü insanlar mutsuz. bunun seninle alakası yok. insan sevmez olmuştum ben de türkiye'de. yurt dışı da öyle. nerde insan varsa orda pislik var. gerçekten iyi niyetli olup gülümseyen kibar ve saygılı insan sayısı çok az dünya genelinde. o yüzden kendini kötü hissetme içinden geleni söyle ama kavga da etme. ayarını tutturursan fobin falan da kalmaz zamanla alışırsın. bir de tc de karşındakini gerizekalı yerine koyarak karşı tarafın istediği türden cevap verebilmeyi öğren. o zaman işin çok kolaylaşıyor. ama bu senin örnekteki adam malmış mesela. geziyosun işte ne var yani olamaz mı amk? :))

  • camene87  (12.02.19 18:56:35 ~ 18:57:40)
Teknokent gezilmez ki orasi isyeri. Adam hakli.

  • acemi  (12.02.19 19:16:11)
neden gezilmesin? şöyle bir etrafı dolaştım. okulun her tarafını geziyorum böyle neredeyse. kalkıp içeri falan girmiyorum zaten. nasıl bir yermiş gördüm. ben daha farklı bir yer hayal ediyordum.

  • hknty  (12.02.19 19:25:43)
bende de durumlar aynı. kibar olunca insanlar bu salak gözüyle bakıyorlar. bu kibarlık da elinize sağlık, teşekkür ederim demek falan. tuhaf olan yanı kadınlar güya bu kibarlığı çok seviyor ama gidip öküz olanlarla iletişim kuruyolar. kötülüğe o kadar alışmışlar ki çıldırmamak elde değil. yani efendilik kartı toplumun sadece yaşlı kesiminde işliyor. aksi halde embesil, pısırık, salak ve gerizekalı olarak görülüyosun. birileriyle anlaşmak için ağzından salyalar akarak huehuehuahu amınnaaa koyayımmmmm muhauhauah ateşşşşş ediyosun babaağ demen lazım.

  • aydogank  (12.02.19 19:31:24)