köpüş nasıl benle dolaşır?

bugün bir anlık boşluktan yararlanıp bahçeden çıktı, ben dur dedikçe durup bana bakıp koştu. yandaki parka gitmiş.

aslında bana düşkün bir hayvan ama tasmasız olduğu zaman kendini kaybediyor açıkta. acaba nasıl benimle yürümesini sağlayabilirim? bazıları yaşlı köpekleri öyle gezdiriyor, yaşla mı ilgili?

danke.

Eğitim. Tasmayı gergin tut, senin önünde yürümesin. Sağa sola gitmeye çalışırsa tasmayı sertçe çek, eğitim sürecinde böyle yaparsan alışır. Tabii köpüşün cinsine de bağlı, itaatkar ve uyumlu cinsler daha kolay öğrenir. Mesela bir french bulldog'a ne kadar eğitim verirsen ver dikkatini çeken bir şey olursa koşar gider. İlgisi dağılınca gelir yanına ama sürekli yanında yürümesi zor.

Genç köpeklerin dikkatini çeken şeyler daha çok oluyor, yaşlandıkça daha sakin hale geliyorlar.
  • Jux  (12.02.19 19:01:40)
Yukarıdaki hicbir kelimeye, egitim disinda, katılmıyorum. Ogrenmedigi hareketi yapmadigi icin hayvani cezalandırmak nedir?

Genc kopek daha hizli ve etkin egitilir. Yanlis.

Yaninizda yüremesi icin, tasma ile degil bedenine oturan, sırtına gecirilen gogus tasmasi almaniz gerek. Bu tasma ve en az 5 metrelik egitim halatı alacaksınız, 7 m. ya da 10 m. daha idealdir baslangic icin.

Kopegi cagirma trainingi de gerekecek. Yere dogru egilip elde ödül mamasını tutun, size geldiginde hep aynı kelimeyi söyleyin. Baslangıcta sadece mamayı alırken o kelimeyi soyleyin. Sonra evde deneyin, otomatik geliyor mu diye ölcün. Yavas yavas uzak mesafeden cagırmaya baslarsınız.

Bos bir araziye gidecekseniz, haftada en az 2 kez. Tüm halatı yere atacaksınız, ucunu tutacaksınız sadece. Yürümeye, yön degistirmeye baslayacaksiniz, kopek yokmus gibi. Kopek sizi takip edecek, baktınız bir yerde takıldı, konsantre degil, bir iki kez cekeceksiniz halatı. Yanınızda, direkt arkanızda yürümeye basladiginda ödül maması alacak. Cok uzatmayın training 30 dakikadan uzun sürmesin, o dogru yapabilirken, sıkıntıdan catlamamısken siz noktayı koyun. Bu training ile kopek tasmasız gezmeyi ve sizde kalmayı ögrenir.

Yasla ilgisi yok. Kopek bunu ögrenmemis, sabirla ogretmeniz gerekecek. Öyle tasmaya asilmakla olmaz. Her kopek ögrenebilir. Bazısı daha hızlı ögrenir, o ayrı. Ben büyük cins bir terrier egitebildiysem, ki terrierler soz dinlememek ve kendi kafalarına gore hareket etmekle unludur, hepsinde mumkundur.

Eger egitmen ile calisma imkanınız yoksa, youtube videolarını izleyin, icerik cok.
  • buf-e kür  (13.02.19 17:26:04 ~ 17:33:08)