[]

Akustik gitar teli hakkında sorular ve öneri beklentisi!

Akustik gitarımın satış sırasında üzerinde bulunan telin markası fender ve kalınlığı 0.012 Ben gitarıma bu sefer farklı bir marka tel almak istiyroum zira eski telin sesinden pek memnun değilim. Fakat gitarın tel kalınlığının sap ayarını bozabileceği vs. falan söyleniyor. Ben 0,09 ya da 0,010 kalınlığında bir tele geçmek istiyorum. sustaini iyi, yumuşak tonlu bir akustik teli önerir misiniz ve eğer bu şekilde daha ince bir tel takarsam ayar bozulur mu?
 
Sap ayarı 012 tele göre yapılmışsa 09 tel takıldığında sapa daha az yük bineceğinden sap zamanla yamulabilir. Dolayısıyla özellikle bu tarz büyük oranlı tel kalınlığı değişiminde sap ayarı gereklidir.

Tel markası olarak ernie ball, dean markley veya dunlop önerebilirim. Bu markalarda yorumları okuyup alacağınız tele karar verebilirsiniz.
  • gozyakansakiz  (12.02.19 01:01:57) 
Ernie Ball +1 Uzun ömürlü değil ancak ton ve ergonomi açısından beğenerek kullanıyorum. Gauge kısmı size kalmış, deneye yanıla kendinize uygun olanı bulacaksınız.

Sap ayarına gelirsek, gauge değişikliğinde ufak ayar gerektirebilir. Çok farketmeyebilir de. Sap ağacı, klavye ağacı, truss rod malzemesi - türü, gitarı çaldığınız, muhafaza ettiğiniz ortam vs birçok değişkene bağlı. Dolayısıyla yeni takım telinizi takın ve gözlemleyin. Duruma göre ayar yaparsınız yahut mevcut haliyle çalarsınız.
  • joker hakki  (12.02.19 02:22:07) 
Ernie ball aldım, teşekkürler. Peki bu sap ayarını kendim yapabilir miyim?


  • kitap gibi sessiz  (16.02.19 11:08:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.