Konsolos/büyükelçi nasıl olunur?

Şu an için cevap muhtemelen torpille ama torpillin olmadiği ideal bir türkiye için soruyorum.

Ciddi olarak değil ama geçen düşünüyodum, şu an okuduğum bölüm (tıp fakültesi) hariç bi meslek yapsam bi ülkede Türkiye'nin büyükelçisi ya da en azından konsolosu olmak isterdim diye. Geçen de bi haberde İzmir'deki İtalyan konsolosunun görev süresinin bittiğini gördüm ve adamın ünvanı Dr. Şeklinde yazılıyordu. Yani normalde düz dr. Ünvanı sadece tıp doktorlarının kullanması için ama emin de değilim tıp doktoru mu kendisi. Ama tıp mezunuysa kendimi yakın hissettim bi an.

Neyse sonuç olarak mesela Yeni Zelanda ya da Avustralya'da görevli bir konsolos/büyükelçi olmak için ne yapmak gerekir? Bu iki örneği İngilizce konuşulduğu için verdim, başka dil gerekmesin diye.

Uluslararası ilişkiler okumak %100 gerekli mi mesela? Okuduktan sonra ne gibi aşamalardan geçmek gerekir ortalama olarak? Önce daha ufak ve diplomatik olarak daha az ilişki olan ülkelerden mi başlanıyo mesela bu işe? Atıyorum sadece İngilizcem varsa Zimbabwe'ye falan mı gönderirler önce?

Dediğim gibi ciddi olarak düşünmüyorum ama çok saygı duyduğum bi meslek ve farklı ülkelere ve uluslarası politikaya ve kültürlere meraklı biri olarak paralel bir evrende yapmak isterdim. Merak da ettim bu işe nasıl başlanıyor, hangi aşamalardan geçiliyor diye.

Dr ünvanını doktora yapanlar kullanıyorlar, tıp okumamış olabilir yani.
akademik başarı, en az iki yabancı dilde mükemmel seviye, uluslar arası ilişkiler mezunu olmasa da, bu alandaki başarılar. esas olan bunlar.

torpille demişsiniz ama şu geçen roma kıyafetiyle davete katılan kadını misal hükümet sevmez. ama kadın büyükelçiydi. çünkü okumuş-etmiş.
  • lovemyself  (11.02.19 21:00:25)
yds 90+ alıp dış işleri kariyer memurluğundan tırmanmaya başlayabilirsiniz. ancak o pozisyonlar ideal bir türkye'de torpil ister. torpil demek biraz az kalır.

  • Whily  (11.02.19 21:04:33)
@lovemyself

İngiltere'de sanayi devrimi döneminden beri gelen toplumsal kurallara göre doktor ünvanı sadece tıp doktorları için. Bir ortamda birisi ben dr. X diyosa onun tıp doktoru olduğu anlaşılır. O zaman toplumda az olan doktorların kendini belli edip, bi ihtiyacın olursa beni bul deme şekli ve yanılmıyorsam o zamanlarda böyle bir yasa da varmış.

O yüzden demiştim sadece doktor ünvanı normalde sadece tıp doktorları için diye. Günümüzde doktora yapanlar da kullanıyor olabilir gerçi ama tarihsel olarak tıp doktorlarına atfedilmiş bir hak olarak geçiyor.

Soruya cevap için de teşekkürler. Evet genelde baştakinin "monşer" diye nitelendirdiği, elit bir kesim oluyor elçiler ama torpille göreve gelen de çok miktarda var diye biliyorum
  • nundu  (11.02.19 21:06:28)
Anladığım kadarıyla eskiden liyakata dayalıyken, uzun süre dışilrçerinde çalışanlar konsolos vs olurken, artık dışişlerine dışardan atama yapılabiliyor, torpil yani. Baskın oran ın kitabında okumuştum çok detay hatırlamıyorum ama zorunlu hizmetleri falan var, büyükelçi olup merkeze atanma vs var.

  • euteamo  (11.02.19 21:08:37)
tanidigim bir konsolosun ozgecmisine baktim,
Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu.
Disisleri bakanliginda goreve baslamis 2-3 sene aday meslek memuru olarak calismis. Cesitli ulkelerdeki konsolosluklarda 3. katip olarak 4-5 sene calismis.
4 sene bir ulkede mustesarlik yapmis.
ve konsolosluga yukselmis.
  • cooperr  (11.02.19 21:17:20 ~ 21:18:11)
uluslararası ilişkiler şart değil ama masterı uluslararasıdan yapmak gerek diye biliyorum. yds en az 90 olacak. ispanyolca biliyorsan şansın çok yüksek ispanyolca konuşan 20 küsür ülke var.

dışişleri artık kendi sınav yapıyor meslek memuru için. zehir gibi olmak lazım tabi sınav artı mülakat için. alınırsan ateşe veya muavin konsolos olarak başlıyorsun yanılmıyorsam. büyükelçi olmak için yol biraz uzun tabi. bu arada dışişleri devlet kurumları arasında liyakata önem veren ender yerlerden biridir ama bazen merve kavakçı'yı kuala lumpur büyükelçisi yapabiliyorlar :)
  • prasinos  (11.02.19 21:31:13)
duyurunu görünce merak edip zamanında bölük komutanı olan yüzbaşıya baktım

en son askeri ateşeydi, kurmay albay olmuştu.

yüzbaşıyken kurmaylığa hazırlanıyordu falan ama pek parlak birisi değildi ki kurmaylık sınavının çok zor olduğunu biliyorum

derken fetöden ihraç edildiğini öğrendim isminin google a yazınca

www.abchaber.com

ilk sayfa 29 numara.

yani al işte soruna 10 numara bir cevap.

hiç unutmam, odasına çağırmıştı beni, ben karşısında esas duruşta nasıl duracağımı şaşırırken, tam karşısındaki koltukta bildiğin bir er bacak bacak üstüne atıp oturmuş kahve içiyordu.

konsolos ve büyükelçinin askeri kolu bu ateşelik falan oluyor işte.
  • killerbee  (11.02.19 21:33:40 ~ 21:36:45)