[]

Yol ayrımındayım, öneri? (aile konusu)

(git: 1305584) öncelikle bu duyurumda da bahsettiğim üzere aile içerisinde babadan kaynaklı maddi sıkıntılar vardı. bu ay itibariyle kendisi ani şekilde işsiz de kalınca borçlar karabasan gibi ailenin üzerine çöktü diyebilirim. yaklaşık 150 bin tl - yapılandırılmış taksitli o da yaklaşık 3 yıl.

özet geçeceğim, 3 yıllık bir ilişkim var ve kız arkadaşımla eylül 2019'da master için almanya'ya gideceğiz, okul vs. her şey hazır. geri dönmeyi de düşünmüyoruz. şu anki işimden kazandığım ücret pek yüksek değil ancak biriktirmeye çalışıyorum almanya için. gelin görün ki sanıyorum önümüzdeki aydan itibaren babam maaşımı istemek zorunda kalacak benden. babam yıllarca maddi konular dışında bize gerçek bir babalık yapmış biri o konuda hakkını yiyemem. ancak para konusunda da birtakım dolaplar çeviren biri, güvenilmez diyebilirim. ortada bir de annem var. babam iş arıyor durumlar karışık.

sizler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız, çok teşekkür ederim. lütfen olgun ve aklıselim yorum yapmaya gayret gösterin, çünkü çok zor bir dönemdeyim.

teşekkürler dostlar,

 
bunun bir matematiği yok ve kimse bu konuda akılcı bir tavsiye veremez.

ben family first'çülerdenim. bizde hesaplar birdir, kime girdiğine bakılmaz. aynı dolap çevirme işleri bizde de var ama durum bu.
  • retiredcolonel  (11.02.19 17:50:07) 
açıkçası sorum biraz da almanya'ya gitmeli mi, gitmemeli mi şu durumda. bu arada gittiğimde ilk etapta orada sürüneceğim onu da biliyorum. o açıdan da yorum yapabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.


  • makarnavodka  (11.02.19 17:59:45) 
Burdaki gelecegin ile alakali birazda. Burda kaldiginda ne kadar kazancaksin ? Nasil bir gelecek bekliyo seni mesleki yonden ?

Bana sorsan ben giderdim. Bundan 10 sene sonra basini taslara vurabilirsin. Gunun sonunda borc bu odenir. O veya bu sekilde. Aileyi unut demiyorum, ama burada 150k tl ayda 1k kenera koycak sekilde kazansan 150 en az 12 senede odersin. Orda aylik 1k atsaniz ikiniz 30 ay, 3 seneden once odenir. Her seyi gectim mantik olarak yurtdisina gidip ordan takviye yapmak daha mantikli. Evet ilk iki sene cok sorunlu olacak. Ama hayatini kurtar derim.

Ki baban is ariyo diyosun. Elden ayaktan dusmemis. O Is bulduktan sonra her sey normale de donebilir belki 5 ay icinde. Sonra bu firsati kacirdiginla kalirsin.

Ozet; almanyaya git, onumuzdeki surecte kismi yardimda bulun, ya da maasini ver. Ama git hocam.
  • busuta  (11.02.19 18:13:23) 
sadece sana cevap vermek icin giris yaptim.

almanyaya kesinlikle %100 gitmelisin. baban bi sekilde hayatta kalir. borclar odenmese de olecek halleri yok, ancak senin gelecegin almanyaya gitmezsen asla ve asla gittigin durumdaki kadar parlak olmayacak. kendi kendini, babanin hatalari yuzunden sabote etmemelisin. Uzun vadede alien icin yapabilecegin en iyi sey kendi kariyerini olabildigince ilerletmek, bunun yolu da almanyadan geciyor.

turkiyede kimsenin bir gelecegi, umudu yok. ya kendini kurtarirsin, ya 10 sene sonar borc harc hikayesi kalmadiginda kafani taslara vurursun ah aptal kafam neden gitmedim diye. Dunyanin neresine gidersen git almanyada yapilmis bir yuksek lisans sana buyuk arti puan kazandiracaktir. turkiyede ise en iyi universitelerde yapacagin bir master bile sana ayni faydayi saglayamayacaktir.

ilk gittiginde surunebilirsin, ama o da gecer. mutlaka bir sekilde part time is bulmaya bak. biraz da olsa devamli para geliyorsa hayatta kalirsin.

tl dr almanyaya kesinlikle %100 gitmelisin.
  • JohnOakley  (11.02.19 18:15:56) 
sadece sana cevap vermek icin giris yaptim.

zor durumda olan aileni yalnız bırakma.
almanya da parasız kalıp babanı arasan, kredi çekip sana gönderir emin ol.
  • ayaklibalik  (11.02.19 18:21:37) 
butcemden birazini mutlaka aileme ayiririm. kendimi zor durumda birakacak kadar para gonderemem ama onlara da elimden geldigince yardim ederim.


  • Leonardo~Da~Vinci  (11.02.19 18:33:59) 
Almanya'ya git. Orada iyi para kazanırsın. Eğer istersen annene de yardım edersin.


  • komando kani var bende  (11.02.19 18:47:16) 
Gidin, burada ne olacağınız belli. Borçlar konusunda hiç canınızı sıkmayın, emekliye zaten haciz yok maaş bankasından çektiyse de keserler olur biter. Haciz vs. den ölen kalan yok, Almanya'ya gidişiniz hayatınızın fırsatı olabilir. Borç kafanızdaki en soru işaretiniz olsun, aylık 4200 tl kazanılıp ödenebiliyorsa bırakın ödemeyin. Devir suyun 1 parmak üzerinde kalma devri, babanız bir yanlışa batmış hepinizin batmasının lüzumu da yok. Gidin kendinizi kurtarabileceğinize inanıyorsanız gidin.


  • synax  (11.02.19 18:52:23) 
Aileme cok düşkün birisi oldugum halde giderdim. Eger uzerine ev falanda yoksa zaten icralik olma ihtimalide yok babanin.
Hatta bu da ona ders olsun.sana mi sordu o borclari yaparken.

Sende harca baba ben oderim deyip simdi yüz üstü birakmiyorsun ki. Git ve yolunu ciz.babanda bu arada is bulup bi zahmet ödesin.
  • brnbrs  (11.02.19 19:59:27) 
Bence en önemli ayrıntı ile ilgili hiçbir şey yazmamissin:

Bu yazdıklarıni düşünüyorsan Almanya'ya gittiğinde ailenle bağlarını mümkün mertebe devam ettireceksin diye varsayiyorum.

Neyse, bahsettiğim ayrıntılar:
- burada kazandiginla o borçları ne kadar ustlenebileceksin?
- Almanya'ya gidince ailen seni siler gibi bir durum olması mümkün mü? Yani seni tereddüde düşüren şeylerin arasında bu da var mı?
- tamam bakmışlar buyutmusler seni eyvallah, annen babandir eyvallah, ama borç alırken sana sordular mı? Sormadilarsa neden böyle bir rol ustleniyorsun? Misal bir borca gireceğim varsa ve odeyememem sozkonusu olabilecek bir miktarsa, ya da iş kaybı vb. borcun ödemelerinin sekteye uğraması sıkıntı doguracaksa, ben anne baba kardese soruyorum: beyler, benim şu mevzu için paraya ihtiyacım var ve borç alacağım, ben kendim hallederim elbet ancak bir sıkıntı olursa destek olabilir misiniz, durumlar nasıl? Onlar da bana sorar aynısını, sormadilarsa ne haliniz varsa görün diyecek değilim, ama her an onların borçlarını üstlenecek ya da öderken destek olacak durum/konumda olamayacagimi da bilmeleri lazım baştan.

Bunlardan başka, sanki sen durumu kendin için ajitasyon ile karışık fedakar evlat rolüyle ele alıyor gibisin, eğer babana bu krediyi verdilerse işten çıkmadan önce bankanın taksitleri gelir durumuna göre yapilandirmis olması lazım değil mi, yanlış mı biliyorum? Öyleyse baban bir işe girdiğinde (3-5 ay sonra diyelim) yine ödenebilir olacak demektir (bunu derken baban işten çıkana kadar elbirliği ile odemediginizi varsayarak diyorum bunu) e o halde belirgin bir sorun kalmıyor ortada, sen abartiyorsun bu durumu.

Bir de Almanya'da master dediğine bir para yatirmadin mi, okuldan teminat vb. bir para istemediler mi? O işlerin prosedürü böyle diye biliyorum ondan sordum. E öyleyse, sen gitmediginde yine yüklü bir miktar zarara girmeyecek misin? Parayı geri alırsın alamazsın bilemem de, ertelesen de paranı rehin vermişsin gibi bir konumda kalacaksın.

Sözün özü, işte bunları da tekrar bir düşün, ona göre bak işte.
  • dafaisss  (12.02.19 01:05:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.