[]

2.5 ayda 15 kilo vermem lazım diyet vb tavsiye..

100 kilodan 85 e inmem gerek. Ve sonrasında uzun yıllar aynı kiloyu korumam gerek. İnsülin direnci var. Her türlü diyet ve spor tavsiyesine açığım.
 
intermittent fasting


  • lata  (11.02.19 16:53:18) 
ketojenik beslenmeyi araştırabilirsiniz.


  • taurina  (11.02.19 17:42:52) 
İnsülin direnci için doktora görünüp ilaçlarını al.

İnsülin ve hormonal dengeni düzenlemek için intermittent fasting yapmaya başla.

Şekeri tamamen bırak, sadece meyvelerden almaya çalış ve karbonhidrat ihtiyacını ekmek, pilav vs. yerine yeşil sebzelerden gidermeye çalış.

Spor olarak da haftada 3-4 sefer herhangi bir full body workout yap. Tekrar sayıların 12 civarında olsun. Bunun yanında 15-20 dakikalık HIIT egzersizi yap kondisyon seviyene göre ayarlarsın.

Bu şekilde 15 değil 25 kilo bile verebilirsin. Önemli olan programa sadık kalıp sürekliliği koruyabilmek.
  • synthetic a priori  (11.02.19 18:09:17) 
Yeme


  • Deathrow  (11.02.19 18:28:40) 
15 değil 25 kilo verdi ama baya sağlam bir rejim ve spor yaptım yaşım 23 civarıydı hala aynı kiloyu koruyorum ama kendi rejimimi herkese öneremem kafama uygun şekilde yapmıştım herkese uymaz.

Kısaca imkansız değil ama kendi kendine açlık yeme saatleri vs şeklinde programla bunu başarabilirsin insülin direnci olan birisine şu öğünde şunu ye bunu yeme vs diyemeyeceğim mutlaka uzmanına sor tabi.

ama kısaca özetlersem benim rejim çorba ve salatadan oluşuyordu diyebilirim baya aç gezdim tabi.
  • basond  (11.02.19 18:54:11) 
Diyet ve spor tavsiyesi böyle verilmemeli bence. Örneğin: şu an ne kadar spor yapıyorsun, başlangıç seviyesinde mi, günlük ne kadar aktifsin? Beslenme düzenin nasıl? Hangi saatlerde ne yiyip içiyorsun? Yaş kaç? Öğrenci misin, çalışıyor musun vs.

Herkes çıkıp hiit, ketojenik o bu diyecek ama işin özü hayat tarzına en uygununu haliyle sürdürülebilir olanı bulmak gerekir.

İmkansız değil hatta ilk iki hafta 2.5-3 sonra 1-1.5 kilo vermek sadece doğru beslenme ile bile mümkün. Bence uygun bir diyetisyene gitmen en sağlıklısı. Yanlış diyet, sağlıklı beslendiğini düşünürken metabolizmanı kötü etkileyebilir. Hele bir de insülin direnci varmış. Kendisini kanıtlamış diyetisyenlerin online programlarına bakılabilir, her hafta tartılıp bildiriyorsun onlar da sonuçlara göre listeni yeniliyorlar. Yüzyüze görüşmelere göre daha uygun fiyatlı oluyorlar (haftalık 100 tl-ayda 400 tl gibi)

edit: aç kalarak kilo verilmez.
  • patiska  (11.02.19 20:38:45 ~ 20:47:20) 
aç gezeceksin. yani hiç yeme diyemez kimse, ancak gerçek anlamda doymayacaksın. tek çözümü bu.
çorba-salata ağırlıklı demiş arkadaş. bunu yeyip doyduğunu varsayman gerek. salataya yağ-tuz atmayı unutacaksın. çorbaya basmayacaksın tuzu, içine ekmek atmayacaksın. "aman, bu seferlik böyle olsun" diye düşündüğün an git kafanı vur sert bi yere.

açlık hissi zor, ama çorba-salata gibi besinlerle aslında vücut idare ediyor. et suyuna ekmek banma da, kuru fasulye haşlayıp piyaz yapıp ye, bedene yetiyor bu.
kendine söz geçirince neler neler olmuyor. ama karar verip de ilk çikolata ikramında "hadi bu seferlik" diyeceksen hep mutsuz kalacaksın. bunu düşün.
bir de, gitmen gereken yerlere yürü. ilçeler arasını yürüyen arkadaşlarım oldu. tempolu yürürsen hem sağlıklı hem de zayıflatıyor. "oraya kadar da yürünmez artık" dediğin yerlerin de yarısını yürü, geri kalanında bin toplu taşımaya. araban varsa sat. hareket ve az yemekle dağ yıkılır, yağlar ne ki...
  • lovemyself  (11.02.19 20:39:54) 
Önce doğru teşhislere ihtiyaç var. TSH seviyenize de baktırmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında eğer kilo kaybından sonra stabilite istiyorsanız hastanede bazal metabolizma ölçümü yaptırmanızı şiddetle öneriyorum. 2,5 ay uzun bir süre ve bu süre boyunca bazal metabolizmanızın altında beslenmek yeni metabolik sorunları yanında getirecektir. Kas kaybı vb. sorunlardan bahsetmiyorum bile. Basond'un dediği gibi, fullbody direnç egzersizi kilo vermenin en sağlıklı ve etkili yoludur. Kardiyo saman alevi gibidir ancak ağırlık çalışması bitiminden sonraki 36 saat boyunca ekstta enerji harcatır. Üstelik kas kaybetmek yerine kas inşa ederek... Ketojenik diyet iyidir, güzeldir ama ketosise girmeniz 6 hafta alabilir, kazara çıkmanız ise çok kolaydır. Tam sadakat gösteremeyecekseniz ve zaten spor ile meşgul olacaksanız karblı diyetler sizin için daha makul. Unutmayın, ağırlık idmanında boşalttığınız depolarınız dolana kadar tükettiğiniz şekeri yağ olarak depolamanız öyle kolay bir şey değil. Yeter ki hakkıyla antrenman yapıp şeker depolarınızı hakkıyla yağmalayın.


  • sukraloz  (12.02.19 04:50:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.