[]

3 yaşında ki kızım bizi konuşturmuyor!

Buda yeni çıktı. Ne zaman annesi ile konuşmaya başlasam "anne konuşma babayla konuşma" diye araya giriyor. Kızınca da kendini yırtıyor. Ne yapacağız bu işi? Çok sinir bozucu olmaya başladı bu durum.
 
Hiçbir tepki vermeden kendi aranızda konuşmaya devam edeceksiniz.
Olumlu pekiştireç olumsuz pekiştireç nedir araştırın çok faydasını görürsünüz

  • fasulyek  (11.02.19 13:34:07) 
Onu da konusmaya dahil edin, babaya günün nasıl geçti diye sordurın mesela.


  • neymis  (11.02.19 13:36:05) 
gayet normal. ilginizi çekmeye çalışıyor. o noktaya gelmeden çocuğa daha fazla ilgi göstermeye özen gösterin. ilgi istiyor çocuk sizden.

ama ilgi çekme noktasına geldikten sonra @neymis haklı.
  • babilbaligi  (11.02.19 13:52:28) 
kizmayin, onun anlayacagi sekilde babanla/annenle konusmamiz gereken seyler var. senden rica ediyorum biz konusmamizi bitirelim sonunla seninle konusuruz/oynariz/gezeriz vs... diyerek onun varligindan haberdar oldugunuz belirtin.

gecici bir donem klasik 3 yas haraketi
  • cairo  (11.02.19 13:53:40) 
3 4 yaş arası çocuğun, birey olduğunu size hissettirmeye çalıştığı ilk dönemdir.

huysuzluk ve özellikle inatçılık had safhada olur. olur olmaz her şeye hırçınlaşabilir. bu yüzden ilk ergenlik denir bu döneme.

sabır göstereceksiniz. geçecek bu dönem ve daha kötüleri gelecek.
  • mistikla  (11.02.19 13:57:59) 
tipik bir 3 yaş hareketi.
kızımda, yeğenlerimde birebir gördüm.
hatta kızım şu anda tam 3 yaşında ve aynı konu bizde de var.
mümkün olduğu kadar üzmeden kendi konuşmamıza devam ediyoruz ve onu farklı bir konuya yönlendiriyoruz (aaa senin ağlayan bebeğin nerede, acıkmış mı gibi). veya onu da konuşmanın içine sokuyoruz bir şekilde. çok fazla inatlaşmamaya çalışıyoruz.
  • teritori  (11.02.19 14:22:27) 
Evet, yasinin gelisim araligina gore gayet normal. Elektra kompleksinin basinda da olabilir. Sizi esinizden kiskaniyor ve onunla konusmanizi istemiyor. Kesinlikle kizmayin ve yapici bir tavirla durumu yonetin.


  • balpolen  (11.02.19 14:59:57) 
kiziniza sorun:

"neden konusmami istemiyorsun?" (sakince ve merakla sorun ki, kizdiginizi dusunup geri tepki vermesin :))

o da size:

"iste..." derse sayet.

'iste' demek yasak, neden konumamizi istemiyorsun diye tekrar sorun. bunu yapmasinin bir nedeni olabilir, ama nedeni siz bulmayin, birakin cocugunuz size cevabi versin. belki bir seye kirilmistir, kafasinda gereksiz bir baglanti kurmustur. onu kurtarmak icin firsat size :)
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (11.02.19 15:17:36) 
Çok normal, konuşmanın içine onu dahil edin. Büyük kızım 3 yaş civarında iki eliyle yüzümü tutar kendisine çevirirdi mesela. Gözgöze bakarak konuşalım diye. Yirim onu.


  • SiyamkedisiZorro  (11.02.19 16:45:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.