Aniden Muhabbeti Bitiren Diyalog

Bir kızla yeni yeni tanışıyoruz, epey konuştuk.
Kız avukatlık okuyor, mesleğinin sıkıntılarıyla alakalı gırgır yapıyoruz.
Çok iyi giderken birden şöyle bir diyalog yaşandı aramızda:

Ben: Avukata çene lazım değil mi? Yani biraz yırtık olması lazım, hani laf yetiştirene "senden iyi avukat olur" derler.
Kız: Yırtık ne biçim kelime? Boş çene ile iş yürümez.
Ben: Peki.

Sonra kız "Laf yetiştirene "senden iyi avukat olur" derler" sözünü alıntılayarak şunu yazdı:

Kız: Ben böyle şeylere gülerim, boş konuşan insanları sevmem, tartışmaya dahi girmem, bırakırım aptallığıyla kalsın.

Gergin olduğunu fark edince sustum.
Kullandığım kelime hoş değildi, alaycılığından cesaret alarak o sözcüğü kullandım ama doğrudan azarlar gibi konuşması da benim hoşuma gitmediği için bir daha yazmadım.

----

Hani çok umrumda değil ama burada geri dönüp durumu toparlaması gereken ben miyim? Yoksa bırakalım böyle kalsın mı?

a) kız yırtık kelimesini hafifmeşrep olarak algılamış ona bozulmuş.

b) dolaylı olarak kızın mesleği üzerinden karakterini küçümsemişsin ona bozulmuş.
  • you are my lethe  (10.02.19 22:16:10)
bu memlekette bi tohtor bi avkat, gördün mü kaç :D
onlar kendi aralarında takılmalı bence.

  • windows95  (10.02.19 22:19:08)
Tolkien+1

Ayrıca ben söylediğinizde bi sorun göremedim. Yırtık kelimesini ağzı laf yapan hakkını yedirmeyen sinik kalmayan anlamında kullanmışsınız gayet de doğru. Espri olsun sohbet olsun diye söylenmiş bir şey neden bu kadar takılmış anlamadım. Ben de olsam tolkien gibi kız size saydırdıktan sonra cevabını verirdim resmen size aptal demiş. Ama üzerinden zaman geçtiyse bir şey demeye gerek yok yol verin gitsin bence asla da yazmayın.
  • Rengarenk  (10.02.19 22:32:45)
Yirtik demek net cirkef, cingene demek hocam. Kiz da alinmis normal olarak. O sinirle de size de giydirmis cunku teorik olarak ilk siz ona giydirmis oluyorsunuz.

Ilk adim atilacaksa siz atlalisiniz cunku kiz hakli.
  • c1b2k3  (10.02.19 23:15:46)
yırtık demek pasif olmayan, atılgan , girişken olan demek. çirkef değil

  • manivela  (10.02.19 23:18:20 ~ 23:19:10)
Yaptığın muhabbet çok klasik her avukata söylenen bir şey. O da bunu basit ve sıkıcı buluyor olabilir genel olarak problemli bir avukat algısı var herkeste. O yüzden sohbet etmek istiyosan bu tarz şeylere pek girme.

  • damla sakızlı dondurma  (10.02.19 23:19:00)
Konuşma becerisi, atılganlık vs gerektiren çoğu meslek için genelde kullanılan bir kelime,kendisine de eminim ilk kez söylenmemiştir. Hoşuna gitmemiş olabilir bu tarz konuşmanız ama abartmış bence de.

"Ben böyle şeylere gülerim, boş konuşan insanları sevmem, tartışmaya dahi girmem, bırakırım aptallığıyla kalsın." Biraz kibirli geldi bana.
  • Rh Negatif  (10.02.19 23:21:18 ~ 23:23:47)
Bu nasıl bi kompleks, bu nasıl bir "tetikte olma" durumu. Her söylenen şeyin altında ima arayan, insan ilişkileri konusunda ilkokul seviyesinde kalmış bir insan evladıymış arkadaş.

Ben de denk geldim böyle bir tanesine, şansa o da avukattı. Avukat olmasıyla alakası yok tabii, denk gelmiş. Ama dünyanın en itici insanları bence bu her söylenene pençe gösterir tavırda olan insanlar. Bırak dağınık kalsın.
  • Jux  (11.02.19 00:10:18)
Abi sen robot falan misin? Cevaba bak "Peki"
Kizla bir amac dogrultusunda konustugun o kadar belli ki muhabbet falan laf ola beri gele gorev gibi sallamissin birkac cumle. Kiz da reaksiyon gosterince robot gibi "Peki" demis cunku olasi bir tartisma durumu bu arkadasi amaci disina saptiracak ekmeginden olacak. Cok iticisin kadinlari salak sanma bu kafayla kimseden alamazsin istedigini

  • perfectum  (11.02.19 00:20:09)
Bu kelimeyi pek kullanmam ama "kezban" (Baska kelime bulamadim)

  • stavro  (11.02.19 00:37:47)
İnsanların patlama noktası oluyor. Muhtemelen "çene", "yırtık" kelimelerini ilk defa sizden duymuyordur ve o ilk söyleyecek kişiye "laflar hazırlamıştır". Bana öyle geldi en azından. İlk siz ayıbı yapmışsınız, eğer varsa niyetiniz bir kollayın bakalım, hala daha sinir yapıyor mu, yoksa lafı söyleyip geçip gitmiş mi?

Bu arada yırtık iki şekilde de kullanılır, bir aktif, saldırgan, öbürü çirkef
  • SiyamkedisiZorro  (11.02.19 13:24:47)
Art 1 windows95

Yildim bunlardan yildim.
  • eazy  (11.02.19 13:28:01)
"Kullandığım kelime hoş değildi, alaycılığından cesaret alarak o sözcüğü kullandım"

Bunu neden doğrudan onunla paylaşmıyorsunuz burada yazmak yerine?

Bence suç demeyelim de hatalı olan sizsiniz. Adım atmak da size düşer.
  • monogram  (11.02.19 13:33:29)
Adim falan atma su saatten sonra hicbir ise yaramaz, olacagi varsa da olmaz.

  • stavro  (11.02.19 14:35:33)
perfectum +1

Ezberden konuştuğunuz besbelli. Hanımefendi seviye içerisinde düşüncelerini dile getirmiş, artık bu da kezbansa kezban nedir gerçekten bilmiyorum.

Size gelince ezberden konuşuyorsunuz, hukuk goygoyu yaptığınızı zannedip klişe olmuşsunuz; sıkıcı gözükmüşsünüz.
  • istenmeyen evlat  (11.02.19 15:01:08)
yırtık bence kötü bi kelime değil. ama şey durumu oluyor bazen insanlarda. mesela o kişi daha sakin biriyse avukat olduğunu öğrenince "aa sen bu sessizlikle nasıl avukatlık yapacaksın" diye tepki veren densizler oluyor. belki kızın da artık canına tak etmiştir bu tarz şeyler duymak. hemen alınganlık falan demeyin bazen gerçekten bu tarz ön yargılardan yılabiliyorsunuz.

  • muslugubozukhayrat  (11.02.19 18:33:03)
kız fazla kibirli, sen fazla hedefe yönelik ve sıkıcısın. "peki" ne abi açıklasana kendini? allah sen koru yarabbi ya, olaylara bak aldknskjf

  • piremses  (12.02.19 08:32:54)
Kizin biri cevap olarak "peki" dese kimse kalkip "peki nedir yeaa" demez.

  • stavro  (12.02.19 12:40:22)