migrenine çare bulan oldu mu?

son 5 yıldır hayatımda bir migren kabusu var. çok komalık olmuyorum ama migren ağrısını çeken bilir, insanda derman bırakmıyor. mide bulantısı ve benzeri yan etkilerini de çok şiddetli yaşamıyorum. ağrı çok şiddetli değilse bol su, sıcak duş ve uyku ile atlatmaya çalışıyorum. ağrının şiddetine dayanamadığım yerde bir migrex alıyorum ama o da bütün vücudumda inanılmaz bir hassasiyet yaratıyor, saç diplerim acıyor, yüzüme iğneler batıyor gibi hissediyorum. zaten ilaç kullanmaktan da pek hoşlanmıyorum.

migrenimi tetikleyen yiyecekleri keşfettikçe onları hayatımdan çıkarıyorum.

magnezyumun iyi geldiğini duydum bir yerlerde ama kafama göre magnezyum almak ne kadar doğru bilemedim.

migren botox'u herkeste işe yaramıyor diyorlar, işe yaramama ihtimali varsa diye o kadar para bayılmak istemiyorum, zaten etkisi de 6 ayda geçiyormuş.

boyundan elektrik dalgaları verilen bir yöntem varmış ama çok bir şey bulamadım bununla ilgili.

migrenine "şu çok iyi geldi, en azından sıklığını azalttı" gibi çareler bulmuş olanlar var mıdır acaba?

(bu arada bende göz migreni de var, zaman zaman geçici görme kaybı yaşıyorum)

teşekkürler!

Duzenli uyku. Bir kere universite yillarida sabaha kadar oyun oynayip kahvalti yapip tekrar uyuma duzensizliginden bayilmistim hatta.

  • Traveller  (10.02.19 18:11:06)
(bkz: nane yağı)

  • manivela  (10.02.19 18:20:18)
geçmiş olsun. seni anlıyorum. sık olmuyor ama oldu mu ağrıdan ağlarım, midem de bulanır aynı zamanda.

sık olmadığı için kendim bir şey yapmadım ama migrenden kurtulan (en azından sıklığını belirgin şekilde azaltan) iki kişiyi anlatayım:

eskiden migrenden çok çeken bir arkadaşım var, ablası nörolog, ablasına botox yaptırdı ve çok işe yaradı. 3-4 sene etkisi devam etti, sonra tekrar yaptırdı yanlış hatırlamıyorsam. annemin de günlerce geçmeyen ölümcül ağrıları olurdu, o da bu arkadaşın ablasının hocasına gitti, düzenli ilaç kullandı (isimlerini hatırlamıyorum), o ilaçlar da ona çok iyi geldi. sadece lodos olduğu zaman ağrısı oluyor şimdi.
  • pati  (10.02.19 18:20:47)
Bana migrex birak agri kesmeyi yan etki bile yapmiyor. O kadar notr bir ilac durumuna geldi. Bana en iyi gelen seyler sirasiyla,

1.Sicak dus basimdan asagiya sicak sularin akmas.
2. Limonlu soda ya da bol limonlu cay.
3. Klasik karanlik oda ve uykuya dalmak icin icimden galvar yakar dua etme.

Bunlarin hepsini sirayla yapiyorum. Midem bulaniyorsa motilium aliyorum. Bir de kolonya koklamak da fena gelmiyor. Gözlerime sicak cay pansumani da yaptigim oluyor.
  • nick konusunda kararsizim  (10.02.19 18:46:11)
Migren geldi mi gitmiyor evet ama gelmemesi icin dikkat edersen senede 5-6 defa cekersin en fazla.

-Az uyumayacan ama cok da uyumayacan. Herkesin optimali var benimki 6.5 7 saat max 4,5 saat minimum.
-Oyle uzun saatler telefona bilgisayara falan odaklanmayacan.
-Ac kalmayacaksin. Bol su iceceksin.
-Headbang falan yapmayacaksin, oyle sacma sapan takla atmak olsun, ucmak kacmak olsun bunlar dokunuyor bana. Havuza ters atladim birinde kafa donunce butun gun gecmedi namussuz.
-Araba fari. Gece uzun sure arac kullaninca tetikleyebiliyor. Goze direkt yuksek isik girmesi sikinti. Mesela telefonun da hep kisarim ekran isigini.
  • bos gezenin bos ustasi  (10.02.19 18:56:57 ~ 18:58:12)
Tam klube hoşgeldiniz diyecektim ki 5 yıldır muzdaripmişsiniz. Çok geçmişler olsun.

Ben kendimde şunu gözlemledim: ilaçlar haplar kullandikca bağımlılık yapıyor haliyle ilac kullanmayı bıraktim.
Bulabildiğim kesin bir çözüm ne yazık ki yok. Bende de mide bulantılari oluyor hatta çok şiddetli olunca dişlerim dahi sızlıyor.

Karanlık ve sessiz oda en işe yarar çözüm oldu. Öyle lanet bir şey ki basladı mi tüm gün sürüyor ve uyumayana kadar geçmiyor.

Yukarıda yazan arkadaş gibi nane yağı da acılı ataklarin şiddetini azaltıyor ama malesef ince sızı halinde devam ediyor. Yine de çantanizda minik bir şişe olmasında yarar var. Sanırım sinüs bosluklarini aciyor ve biraz da olsa iyi geliyor.

Onun dışında ellerime masaj yapıyorum baş parmak ve isaret parmaginin arasinda avuç içinde bi nokta var oraya basinç uygulayinca azalıyor. Nette bakabilirsiniz.

Bazen yere yatıp ayaklarimi duvara dayıyorum kan dolaşımına iyi geliyor biraz diniyor.
Uyku duzeni de çok önemli fazla uyuyunca sabah uyandigimda mal gibi oluyorum ve korkunç baş ağrısı çekiyorum. Dolayısıyla uyku duzeninize de dikkat edin az da uyumayin çok da.

Tetikleyicilere gelince ben de şunu fark ettim, sigara dumani ve alkol kokusu aninda migrenimi nüksettiriyor. Haliyle bunlarin içildiği ortamlardan uzak duruyorum. Ama ne yazık ki kokuya hassasiyetim var. Dışarı çıkıp gelince saçlarima sigara kokusunun sindiğini alıyorum. O bile başlatabiliyor.

Tekrardan çok geçmiş olsun, kesin bir çözüm bulursanız beni de aydınlatın lütfen.
  • Amaranta ursula  (10.02.19 18:58:28)
Tam atak başladığı anda kullanilirsa aninda atagi kesen maxalt diye bir ilac var ama doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Bir de kaş botoksu yaptiranlarin migreninin gectigini biliyorum. Normal dogum yapmak da bazi kadinlarin migrenini bitiriyor.

  • a summer day  (10.02.19 19:00:00)
uzun yıllardır migren illetini çeken biri olarak şöyle önerilerde bulunabilirim;

açlık migreni en çok tetikleyen olgulardan birisi. öğün atlanmayacak, her daim çantanızda bir şeyler bulunacak. muz ve çiğ badem en pratik olanları, triptan ve magnezyum içerdiklerinden migren açısından faydalılar aynı zamanda.

çok kuvvetli bir ışık direkt gözüme geldiyse, bazen tek başına bu bile migrenimi harekete geçirebiliyor. bu sebeple pc, laptop, ev içi aydınlatma, cep telefonu hep en kısık ışıkta duracak, flaşlı fotoğraf çektirilmeyecek.

ayrıca bol temiz hava, bol bol su, soda-vişne suyu/limon suyu veya magnezyum tabletleri, şakaklara vicks, yeşil granny smith elma, karanlık oda, uyumaya çalışmak.

çok soğuk veya çok sıcağa maruz kalınmayacak. çok veya az uyunmayacak, uyku rutinine bağlı kalınmaya çalışılacak.

Probiyotik, prebiyotik, fermente beslenme ile migren ve candida ilişkisi, geçirgen mide araştırılacak. Uzun vadede beslenme tarzını değiştirmek çok fayda edecektir. Migren bir çeşit gıda intoleransı olarakta kabul ediliyor yabancı makalelerde falan. ben son 3 yıldır buna uygun besleniyorum, atakların arası ciddi derecede açıldı mesela. düzenli şekilde kefir ve ev yapımı yoğurt tüketiyorum.

ha bir de günlük tutun ağrılarınız sürekli hale gelldiyse. son 3 gün farklı ne yedim, içtim, nasıl uyudum, hava nasıldı v.b. bir kaç ay sonra güzel bir dikkat etmeniz gerekenler listeniz oluyor size özel.

migren dönem dönem yaşa, hormonal durumlara, strese ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olarak tip değiştirebiliyor, auralı-aurasız-sessiz migren gibi gibi. ben bir süre görme ve işitme kaybı yaşıyordum ama baş ağrısı olmuyordu mesela, bir yıl kadar devam etti bu. sonra anlaşıldı ki 15 kilo verdiğim için hormonlarımda değişiklikler olmuş.

ben özellikle mevsim geçişlerinde yazın kendi kuruttuğum biberiyelerden yaptığım çayı da tüketiyorum, oldukça iyi geliyor.

bu arada ailede şeker varsa migren hastaları arasında şeker hastalığı 3 katı daha fazla görülüyor, bunu da kontrol ettirin bence.

migren ilaçları olan migrex, relpax ve türevleri doktor kontrolü olmadan alınmamalı, buna da lütfen dikkat.

yaşasın migren kardeşliği!

edit: çok uzun süre ekranda çalışacaksam veya sinemaya gittiysem güneş gözlüğü takıyorum. ciddiyim. gülüyor falan insanlar ama umurumda değil :).
  • Phoebe  (10.02.19 19:46:42 ~ 19:56:05)
@phoebe

Geçen yıl bir tiroid hikayesi yaşadım ve sonrasında 3 hafta süreyle kısıtlı iyot diyeti yaptım. Pek çok gıdayı listemden çıkarmak zorunda kaldım o 3 haftada. bu diyeti takip eden 4 ay hiç migren atağı yaşamadım, normal yeme düzenime dönünce migren yeniden hayatıma girdi. Ama dönem yememem gereken o kadar çok şey vardı ki (ıspanaktan peynire, yumurtadan zeytine kadar) neyin migrene sebep olduğunu çözemedim. şimdi söylediklerini düşününce gıda intoleransı konusu çok mantıklı.

teşekkürler herkese!
  • luin 41  (10.02.19 19:59:00)
@luin, o günlük tutma meselesi özellikle bunun için. mis gibi bir liste oluyor elinizde.

geçmiş olsun, ağrısız günler bizimle olsun, amin.
  • Phoebe  (10.02.19 20:02:36)
açlığa, susuzluğa, strese, uykusuzluğa dikkati zaten yazmışlar. ben yakın zamanda şu mucizevi şeyle tanıştım: minik bir ahşap kutu içinde bir şey. bitkisel ürün satan bir yerden almıştım, tesadüfen. şimdi yazmak için baktım, adı mentolbox. rabel kozmetik yazıyor yapan firma ismi olarak. bu kutucuğu açıp, başın yeni ağrımaya başlamışken başının iki yanına, eğer kasılıyorsa boynuna da sürebilirsin. direkt krem gibi değil, ilginç bir şey. damarları genişletiyor, ağrıyı o yüzden engelliyor, demişti satan adam. gerçekten de sürdükten kısa sonra mentolü hissediyorsun. eğer ağrının başında kullanırsan işe yarıyor. sevgilers.

  • lovemyself  (10.02.19 20:09:13)
depakin diye bir ilaç var ve benim atak sıklığımı çok ama çok azalttı. doktorunuzla görüşebilirsiniz belki.

  • durme  (10.02.19 23:11:03)