Siirler ve Telif Haklari

Merhaba, bildigim kadariyla siirler telif haklarina tabi. Yasaya gore telif haklarina tabii siirlerin, bu korumadan cikip ozgurce kullanilabilmesi icin en aleniyet tarihinden itibaren 70 yil gecmesi gerekiyor. Ornegin Faruk Nafiz Camlibel han duvarlari siirini 1969 yilinda piyasaya surmus. Yani hala telif haklari mirascilarinda ya da bir tuzel kisilik elinde olmali. Ama bu siir youtube, internet sitesi gibi para kazandiran yerlerde ozgurce kullaniliyor. Ayni zamanda birden fazla kitap evi tarafindan basiliyor(yky, atlas ve daha once basan cesitli kuruluslar.)

Bir ornek daha veriyorum. (git: www.antoloji.com) Muhsin Unlu'nun bu siiri ' Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. ' uyarisiyla paylasiliyor diger bir cok siir gibi. Boyle bir site acmanin gunumuz dunyasinda belki de kitap basmaktan hicbir farki yok. Site gelir elde eden bir site ve siirleri keyiflerince kullaniyorlar.

Siir basta olmak uzere edebi eserlerin telif haklarinin neleri kapsadigini merak ediyorum. Bir muzik parcasinda kullanmak, bir blogda/sitede kullanmak, siiri okuyarak sahne almak ya da icerik olusturup satmak gibi eylemler hangi kanunlara dayanarak mumkun ya da yasaktir? Bir eserin telif sahibini nasil ogrenebiliriz? bu alanlarda bilgisi ya da yorumu olan herkesi okumak isterim, onlar yardimci olmak isterlerse.

o 70 yıl kişilerin yazdığı eserlerde geçerli değil. eser sahibi öldükten 70 yıl mı 100 yıl mı sonra ne... yani benim eserimin hakları ben öldükten 70 yıl sonrasına dek benim mirasçılarımda saklıdır.

  • alperz  (10.02.19 09:15:40)
Sanırım şiirin diğer edebi metinlere göre daha kısa olmasından kaynaklanıyor bu durum. E-book olarak her kitabı illegal da olsa bulmak kolay olmuyor ama şiir metnini gelip ekşi'ye bile birkaç dakikada yazabiliyorsunuz. Antoloji gibi sitelerde bazı şiirlerinde sadece bir kısmını verdikleri oluyor. Ya da yazarların kısa öykülerini bulmak o kadar da zor olmuyor. Bence müzik piyasası ya da film piyasasındaki kadar üzerine düşülen bir durum değil bu. Birincisi tanınan eser sahiplerinin hayatta olmaması önemli bir etken bence, bugün King Crimson bir tane şarkısını YouTube'da paylaştırmıyor. Filmleri paylaşmak daha zor YouTube'da zaten.

Yazarın ölümünden sonra yetmiş yıldır telif hakkı. Ocak ayında Sabahattin Ali'nin telif hakkı süresi bitti ve herkes onu yayınlamaya başladı. Ama Abdülhak Şinasi Hisar'ın eserleri mirasçılar arasında bir türlü paylaşılamadığı için uzun süredir basılmıyor.
  • black holes in the sky  (10.02.19 12:59:07)