[]

Şu iki mevzuyu beraber analiz edelim mi?

Aşağıdaki iki mevzuya bakarak olayı değerlendirelim mi sizlerle beraber?


Bir kız bir de erkek var.

Bunlar evli(ydi).

mevzu 1:
---------------------------

Bir gün erkek kızdan bir eşyasını istiyor. Biz şimdilik bu eşyaya IPAD diyelim ama IPAD değil, IPAD burada bir simge.

Kız IPAD'i zaten kullanmıyor, adam işi için 4 günlüğüne istiyor. Kız da "al zaten kullanmıyorum ben ya" diyor.

Adamın işi 4 günde bitmiyor, 6-7 günde bitecek gibi ama 5. günde kız bir ara lafı ipade getiriyor ve sonra çok öfkeli (bayağı sinir krizi boyutunda), "sen benim ipadime el koydun resmen, senin yüzünden ben ipadsiz kaldım, benim ipadimdi o" vs gibi "benim ipadim" temalı bayağı bir ton laf ediyor. Erkekle bayağı tartışıyorlar erkek de 2 gün sonra getirip veriyor ipadi iş yerinden.

olayın üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmişken kız bir muhabbet esnasında erkeğe "yahu sen niye hiç benim ipadimi kullanmıyorsun" diyor. erkek de yukarıda yazdığım kavgayı hatırlatıyor. kız böyle bir şey olduğunu hiç hatırlamıyor. Ne zaman oldu öyle bir şey ya hiç hatırlamıyorum diyor.

-----------------------

mevzu 2

----------------------

bir gün kızın cep telefonuna kocasının bilmediği bir erkekten mesaj geliyor. mesaj da aşırı saçma derecede samimi bir mesaj. mesajın içeriğini yazmayacağım amma ve şu mesajla öşdeş bir mesaj düşünün "bu gece ne renk iç çamaşırı giyiyorsun?"

tabii erkek ne oluyor lan kim bu nedir mevzu diyor, tartışıyorlar, kız çok saçma bir yalan söylese de ilişki uzun sürmüyor, bir müddet sonra kız adamdan ayrılıyor.

bunlar ayrılalı aylaaar aylar oldu. kız erkeğe whatsappdan erkeği nasıl unutamadığını, nasıl hala aklında olduğunu, ondan ayrılmanın nasıl büyük bir hata olduğunu anlatan bir mesaj yazıyor ve yeniden mi denesek diyor.

erkek de ben sana bir daha güvenemem ki diyor. kız buna anlam veremiyor. neden güvenemezsin ki ben sana yanlış bir şey yapmadım diyor.

erkek de bu yukarıda bahsettiğim mesaj olayını çok yüzeysel olarak hatırlatıyor.

kız bunun üzerine "ne biçim olay o ya bana mı geldi o mesaj" diyor yine olayı hatırlamıyor. ama nedir o olay diye de sormuyor. "sen bana çok büyük terbiyesizlik yapıyorsun bence, seninle bir daha konuşmak istemiyorum, seni engelliyorum" diyor ve engelliyor.

---------------------------------------


şimdi bu iki mevzuyu değerlendirirsek;

bu kızın davranışları çok garip değil mi? yani bir an için mevzuların gerçekten yaşandığını ve erkeğin yalan söyelemdiğini düşünürsek bu olayları unutmuş olma ihtimali var mı? benim başıma gelse unutmazdım ben ya. ki ben aşırı unutkan biriyim.

erkeğin yalan söylediğini düşünelim. bu mevzuları erkek bize götünden uydurmuş olsun.

bu durumda da kızın adamı unutamadığını, yeniden onunla olmak istediğini söylerken, adamın böyle bir bahane ile kıza güvenemeyeceğini söylemesi üzerine (şu an olayın yaşanmadığını adamın yalan söylediğini varsayıyorum) kızın şaşırıp ne mesajı o ne zaman oldu gibi sorular sorması, en azından kendini aklayacak bir açıklama yapması gerekmez miydi? zira kız kendi iddiasına göre adamı seviyor, yeniden bir araya gelmek istiyor, amma ve lakin önlerindeki tek engel de adamın kıza güvenememesi.

sanki benim sevdiğim biriyle aramdaki tek engel böyle, gerçekte olmamış ama karşıdakinin bana olan güvenini sarsmış bir şey olsa açıklama yapmaya çalışırdım sanki. tabii bunu yapabilmek için de önce mevzunun ne olduğunu anlamak için de soru sorardım bence. sonra da yok lan öyle bir şey olmadı falan derdim bilemedim.

sizce kızın yaptıkları çok saçma değil mi? ben hastalığı olduğunu düşündüm ama bu tür bir hastalık var mı bilemedim de.

 
ilişkiyle ilgili bir şey diyemeyeceğim ama, yaptığı/söylediği şeyleri gerçekten hatırlamayan insanlar var. böyle biriyle birlikte çalıştığım için biliyorum, hatta bir keresinde kendi söylediği şeyleri ben söylemişim gibi (çok inanarak) anlatmıştı. kendisi bunu hastalığa bağlıyor (bazı gıdaları tüketince zihninin bulanıklaşması gibi). hastalık olabilir demeye geldim yani.


 • pati  (08.02.19 20:18:42 ~ 20:37:18) 
Hadi diyelim ki hastalik. Unutmus gercekten. Bu durumu daha iyi yapar mi?

Mesaj konusunu bilemem isini yaptirmak/egosunu beslemek/ilgi gormek icin yuz vermis olabilir mesaj atan adama, ya da adamin kendi kisiliginden kaynakli da olabilir. Kizin telefonundaki mesaji nasil gordu erkek tarafi bu arada?

Ama ipad olayi bi garip. Ipad’in kendisindan kaynakli bir sey oldugunu sanmiyorum esyalara sacma deger veren garip bir tip degilse. Baska bir seye olan tepkisini ipad uzerinden vermis olmasin?

Ya da direkt agir patolojik bir vaka da olabilir, bir gorunmesi lazim
 • babamasoliimbananickaldirsin  (08.02.19 20:39:50) 
böyle sorunlu insanlar var. akıl ve mantıkla çözemezsin. hareketlerini anlamaya çalışma çünkü mantıklı bir temeli yok. mesela o olayları planlı olarak unutmuyor olabilir. ama ne yaptığını biliyor, kendi yalanına inanıyor.

cinsiyetçi gibi görünecek ama kadınlar yalan söylemede gerçekten erkeğe göre on kat daha becerikli.

tekrar geri dönmesi ise bence ilgi ihtiyacı, boşlukta hissetmek karşıdaki kişiyi ne kadar daha sömürebileceğini yedekte bir süre daha tutup tutamayacağını denemek bunlar değilse hala adamın onu düşünüp düşünmediğini test ederek egosuna cila çekmek.
 • orpheus  (08.02.19 20:48:46 ~ 20:51:51) 
Eğer erkek tarafı abartıyorsa ya da yanlış anlayıp kadını boştan yere suçluyorsa kadınının beraber olmak için uğraşmıyor olması çok da saçma değil. Bende gereksiz yere suçlanıyor olsaydım açıkcası pek de uğraşmazdım. Kendimi anlatırdım, karşı taraf inanırsa inanır, inanmazda inanmaz.
Eğer kadın tarafı gerçekten bunları yaptıysa ya çok unutkan (bana bu mantıklı gelmiyor, erkeğin abartıyor olma ihtimali daha yüksek) ya da olayların içinden basitçe sıyrılmaya çalışıyor, unuttum, öyle bir şey olmadı diye yalan söylüyor. Belki sinirle hareket edip sonra özür dilemek yerine saçma sapan davranıyordur.

 • zimbirik  (08.02.19 21:18:31) 
@babamasoliimbananickaldirsin

mesaj mevzusu şöyle. Kız kendi telefonundan erkeğe bir şey gösterirken whatsapp mesajı geliyor, üstten bildirim görünüyor.

Hastalık olması durumu daha iyi yapmaz dediğiniz gibi ama anlamamızı sağlayabilir belki. şöyle şöyle bir hastalığı var, bu hastalığı olanlar böyle yapar gibi.

misal, günde 22 defa duş almak çok anormal. ama okbden muzdarip olduğunu bilirseniz o kişinin anlamlandırabilirsiniz. hala yaptığı şey anormal, ama anlamlandırabiliriz.


@zimbirik

evet dediğiniz gibi düşünüyorum ben de. "Bende gereksiz yere suçlanıyor olsaydım açıkcası pek de uğraşmazdım. Kendimi anlatırdım, karşı taraf inanırsa inanır, inanmazda inanmaz." demişsiniz. Ama bu mevzu 2'de kadın kendi iddiasına göre böyle bir şeyin hiç yaşanmadığını düşünmesine rağmen, karşı tarafın iddiasının ne olduğunu bile öğrenmek istemiyor. Misal benim sevgilim bana beni aldattın dese, "ne zaman? nasıl?" diye sorarım. iddiasını öğrenir, açıklama yapmaya değer bir iddia olarak bulursam (belki de yanlış anladığı ama gerçekten de yaşanmış olan bir durum vardır), açıklama yaparım durumu netleştiririm. ben mi yanlış düşünüyorum. kız hiç öğrenmeye çalışmayıp direkt engelliyor. çok sağlıksız geliyor bana.
 • godsparticle  (08.02.19 21:58:12) 
Kızda b12 vitamini eksikliği var acilen doktora görünmeli


 • hakyememyemekyerim  (08.02.19 22:59:36) 
(bkz: gaslighting)


 • taurina  (09.02.19 00:03:21) 
Gaslighting diye bir şey hiç duymamıştım bugüne kadar. Okuyunca her iki mevzuyu birden açıklayabilen bir şey olduğunu gördüm. Sanırım doğru cevap bu.

Çok garip insanlar var.
 • godsparticle  (09.02.19 07:22:01) 
Kızın hatırlamasına engel bir hastalığı olsa bile bu yaptığı şeyleri değiştirmiyor. Güvenilmez biri, ben olsam geri dönmem


 • Mossy  (09.02.19 10:50:36) 
Normallesmis şeyleri hatirlamamaya meyilliyizdir çoğumuz ve tekrar edegelen şeyleri. Ya da onemsemediklerimizi. Bunlardan biri olabilir.

Bir de şöyle bir şey var tabi de onu da uzmanı bilir: pseudologia fantastica. Ki bunu da uzmanının bilmesi için kızı görmesi gerekir. Yani bu durumun Türkçesi de kısaca "kız yapıyordur ama bunu yapan biri olma düşüncesi ona o kadar ağır geliyordur ki kendine bile yalan söylüyordur"
 • dafaisss  (09.02.19 18:24:28) 
" kız böyle bir şey olduğunu hiç hatırlamıyor. Ne zaman oldu öyle bir şey ya hiç hatırlamıyorum diyor."
Yalan soyluyor. Bunda bi anlasalim once.

"ne biçim olay o ya bana mı geldi o mesaj"
Yalan soyluyor 2. Tartismasiz.


Gorunuse gore kadin adami aldatmaya baslamis, adamdan da iyice soguyunca birakmis gitmis. Yasak iliski yasayip ardindan erkegini birakip giden kadinlar genelde dikis tuttaramaz, saglikli bir iliski bulamazlar. Cok yuksek ihtimalle bu hikayedeki kadinin basina gelen de bu ve pisman olup adama geri donmeye calisti. Hem de uste cikmaya calisarak. Kadin yikik, bu saatten sonra toparlayamyacak yuksek ihtimalle. Benzer durumdaki diger tum kadinlar gibi. Bu kadinlar disaridan baktiginizda da cok saglam, dimdik falan gorunurler ama yikiktirlar.
Adami tekrar kandiramamis olmasi da iyi haber.
 • stavro  (09.02.19 18:52:56 ~ 18:53:20) 
Kısmi hafıza kaybı diye bir şey var. Belli bir dönemi sadece hatırlayamayabiliyor insan.


 • d max  (12.02.19 00:42:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.