şu dönemde ev alınır mı? [İSTANBUL]

merhabalar,

hali hazırda kirada oturuyoruz, kiramız 1700 tl. evimiz maltepe, idealtepe dolaylarında. bu tarafları sevdiğimiz için bu civardan ev alalım dedik.

elimizde nakit 300k civarı para var. 150k kadar da kredi çekip 2+1 bi ev almayı düşünüyoruz. evin yeni olması önemli bizim için. kredi oranları çok yüksek olduğu için daha fazla krediye girmeyelim diyoruz. biraz daha düşerse belki kredi miktarını arttırıp bi nebze daha iyi bi ev alabiliriz diye de düşünüyoruz.

şu an baktığımda kredi oranı en düşük ziraat ve 1,68'den veriyor. 6 yıllık kredi çekilirse bu orandan aylık ödeme 3600 civarı tutuyor. aylık 3,5-4k kadar kredi ödeyebilirim şu an için.

sorularıma gelirsek;
1) önümüz seçim olması dolayısı ile kredi oranları düşer mi?
2) ev fiyatlarında bi düşüş olur mu?
3) siz bu şartlarda olsanız alır mıydınız?
4) bölgeyi bilen varsa idealtepe/altayçeşme/altıntepe civarından bu fiyatlara ev alınır mı?

teşekkürler.

1-) seçim dolayısıyla kredi oranları düşmez şuanda. çünkü faiz oranları çok yüksek, seçim bildirisini de açıkladı akp, bu yönde bir şey yoktu.
2-) ev fiyatları pazarlığa bayağı açık şuanda aslında
3-) ben hayatta almazdım. yani 300 bin liraya şuanda ing aylık 4700 faiz veriyor. 1700 lira kiranız var, neredeyse 3 aylık kira ödemenizi karşılayan bir tutar. "kiracı" kavramı biraz kötü geliyor olabilir ama şu şartlarda da ev alıp borçlanmak, bilemiyorum benim tercihim olmazdı.
  • akatreil  (07.02.19 16:12:27)
1 düşecek. yavaş yavaş düşüyor zaten.
2 düşecek. yavaş yavaş düşüyor zaten. acil ödemesi olan bir şirket denk getirebilirseniz en az 25% ucuza alabilirsiniz evi.
3 hemen almazdım. kelepir beklerdim. elinizde çok iyi miktarda nakit var. iyi kullanabilirseniz, pazarlıkta eliniz çok güçlü olur. acele etmeyin. bir süre piyasayaı takip etiğinizde evlerin 10 15 fiyat kırdığını görürsünüz haftada bir, veya güncellemelerde.
4 evin cephe kat ve cadde konumuyla alakalı. alınır da alınmaz da.
  • mistikla  (07.02.19 16:17:40 ~ 16:18:18)
faizler şu an çok yüksek. seçimden önce de düşmesi çok çok zor. faiz düşerse döviz artacak çünkü. iktidar seçimden önce böyle bir risk almaz.

yerinizde olsam beklerdim. o faizler illa ki düşecek. bu kadar yüksek faiz mantıklı değil.

elinizdeki para da mutlaka faizde ya da dövizdedir diye düşünüyorum. eğer değilse faize yatırın bence. yüksek faizin en azından bi getirisi olsun.
  • himmet dayi  (07.02.19 16:19:03)
@akatreil eklemeyi unutmuşum 300k nakitin çoğu benim ve eşimin ailesinden gelecek ev almak için. ev almazsak böyle bi paramız olmayacak :)
biz de kiraya boşa para ödeyeceğimize kredi borcu ödeyelim ev sahibi oluruz diye düşünmüştük.

  • contavolta  (07.02.19 16:20:31)
Elinizde cash para var ve bu sizi kriz ortamında değerli kılıyor. Faizler bu kadar yüksekken kimse ev almıyor dolayısı ile müteahhitler evleri satamıyorlar. O sebeple ilerleyen zamanlarda fiyatları daha da düşüreceklerdir. Yaşadığım şehirde 1 yıl önce 500 küsür bine satışa çıkan dublex daireye akrabalarımdan birisi talip oldu ve 350 bin teklif ettiler, ev sahibi de kabul etti. Aynı şekilde yaşadığım mahallede inşaatı 6 ay önce biten daireler satılmıyor ki normal zamanda olsa o muhitte dairelerin yapılmadan bitmesi lazımdı.

Elinizdeki para ile çok güzel bir daire alabilirsiniz. Sürekli gözünüz kulağınız açık olsun.
  • kraldan cok kralci  (07.02.19 16:26:57)
Bence alım zamanı ama 6 yıl çok uzun bir zaman. Nelerin değişeceğini bilemezsiniz. 350'ye ev bulabilirsiniz bence. 1-2 yılda rahatça ödersiniz 50 bini. Yaşadığım yerde cadde üzeri yeni binalar 400-500e satılıyordu 2 yıl önce. Şuan 300-400 aynı daireler. Dolar bazında düşünürsek yüzde 50 düşmüş oluyorlar. Her şeye yüzde 30 zam gelirken emlak yüzde 30 düştü. Daha da düşmez bence.

  • the coon  (07.02.19 17:09:24)
Ziraat ve Vakıfbank kendi müşterisi inşaat firmalarının projelerinden alınan evlere 0.98den kredi veriyordu en son. Bir bakın isterseniz.

  • bak reyiz tavsanciklar  (07.02.19 17:26:15)
@bak reyiz tavsanciklar takip ettiğimiz bi kaç proje vardı. 0.98'den fazi kampanyasıyla beraber evlerin baz fiyatını arttırdılar. pek avantajlı bi kampanya değil gibi geldi.

  • contavolta  (08.02.19 09:35:36)