Sigorta attı, şalter yukarı kalkmıyor.

Evde sigortalardan biri attı ama şalter kitlenmiş gibi yukarı kalkmıyor.

Toplam 9 alt şalter 2 ana şalterde toplanmış. Birine 4 diğerine 5 alt sigorta bağlı. Atan sigorta 5'li grubun ana şalteri.

Üstünde RCD protected yazıyor.

Bunun bir koruması vs olduğundan mı kıpırdamamıyor yoksa değişmesi mi gerekiyor?

Yurt dışında yaşadığımdan burada elektrik ustası hemen bulamayabiliriz, 2-3 sonraya gün veriyorlar genelde ve ısıtıcının bağlı olduğu sigorta olduğu için hızlı bir çözüm gerekiyor.

Fotoğrafını aşağıya ekliyorum, yetkin biri aydınlatırsa çok sevinirim.

eksiup.com

sigortanin atmasina sebep olan elektrikli aleti (?) bulup prizden cekeceksiniz. hangisi oldugunu bilmiyorsaniz deneme yanilma yöntemiyle bulacaksiniz.

  • pilav  (07.02.19 14:16:07)
kalkmıyor mu kaldırınca geri hemen tekrar atıyor mu?

  • jugador  (07.02.19 14:19:27)
Belki şu adına da unuttum. Hani kabloların bir yerden dağıldığı delikli bir yer var. Orada kısa devre olmuştur. Prizleri çeksende atmaya devam eder

  • JackDanielSparroww  (07.02.19 14:29:04)
hiç kalkmıyor, kilitlenmiş ya da sıkışmış gibi. Hiç hareket etmiyor yani sigorta anahtarı. Biraz kuvvetli de denedim ama çok da zorlamak istemedim kırılır diye.

Tüm fişleri çekip ışıkları kapatıp denedim yine aynı.
  • lordoz  (07.02.19 15:02:48)
test düğmesine bastım, birkaç saniye basılı da tuttum ama işe yaramadı. Test tuşuna basılı tutarak da kaldırmayı denedim ama yine olmadı.

  • lordoz  (07.02.19 17:01:26)
@lordoz
Kırılmaz onlar sert oluyor yardır. Net bilgi.
Arkadaşların dediği doğru onlar kaçak akım rölesi yani tesisatında herhangi bir kaçak olunca atıyor. Şuan kaçak devam ediyorsa kaldırınca hemen geri atar. yine kaldır bişi olmaz zaten atması için olan bir alet. Zorlayabilirsin.
  • graywolf  (07.02.19 17:53:25)
Zorladım, asla kımıldamıyor.

  • lordoz  (07.02.19 18:01:47)
Sağ üstteki asma kilit işaretli yeri hareket ettirmeyi denedin mi ?

  • jimmy jib  (07.02.19 18:15:00)
Hayır, aynısından sol üstte de var ve sanırım onlar sigorta kabinini açmaya yarıyor.

  • lordoz  (07.02.19 18:26:28)
gecen benimki de atti yarim saat yerine oturtamadim. sonra oturdu.
simdi tozdan dolayi bazen atmasi gerektiginde atamiyor sigorta isiniyor. en sonunda atiyor ama bu seferde fazla isindigi icin yerine oturmuyor. sogumasini beklemen lazim. 45dk-1 saat bekle tekrar dene.

  • cooperr  (07.02.19 18:43:37)
Röle bozulmuş, elektrikçi geldi baktı değiştirdi.

Yanıtlar için çok teşekkürler.
  • lordoz  (07.02.19 20:24:06)