Reklam Yazarlığında Nasıl Gelişebilirim?

Bu işi yapmayı düşünüyorum fakat kendimi nasıl geliştiririm bilemiyorum. Oturup internetten reklam videolarını izlemekle gelişmez sanırım bu olay. belli başlı 'pratikte' işe yarayacak neleri okuyabilirim? Hangi siteleri takip etmeliyim?

Peşin peşin edit: Git bi yerde başla öğrenirsin demeyin zaten iş başvurusu yapacağım. Ama bundan önce iş hakkında bir şeyler öğrenmiş olmam gerekiyor.

Udemy, Coursera gibi sitelerden kurslar tamamlayabilirsin.

  • duseyazar  (05.02.19 15:53:05)
Ben konservatuarda 3 yıl eğitimini aldım, staj yapmak için TBWA'ye başladım ve gördüm ki okulda öğretilenle ajanstaki işler çok ayrı. Kesinlikle bir ajansta çalışmalısınız, diğer türlü öğrenilmesi imkansız. Boşuna kurslara para dökmeyin.

  • aynabugusu  (05.02.19 17:27:06)
Gaza gelmek için Ogivly *Bir Reklamcının İtirafları* veya *Satan Reklam Yaratmak* gibi kitapları okuyabilirsin.

Adsoftheworld hemen hemen en kapsamlı reklam arşivi sitesi ama hepsine bakman imkansız olduğundan adeevee gibi biraz daha yaratıcı işleri toplayan siteleri karıştırabilirsin.

Cannes'da kazananları yıl yıl gözlemleyebilirsin.

Şahsi fikrim bu işe hiç girme, TR'de reklam sektörüne girmek yavaş bi intihar metodu demek.
  • legalize marijuana  (05.02.19 18:11:23)
bence ön hazırlık yapmak istiyorsan güncel ödüllü reklamları takip ederek başlayabilirsin işe.

yazı alıştırması olarak da sürekli yazman lazım. tv'de ya da internette gördüğün ve beğenmediğin reklamları seç. kendine bir brief hazırla ve baştan metinlerini yaz. sık sık alıştırma yaparak oluyor bu işler. pazarlama kafasında düşünmeye böyle alışıyorsun.
  • muslugubozukhayrat  (05.02.19 18:47:43)