Devlet Hastanesinde Diş Tedavisi

Selamlar,

Şimdiye kadar diş tedavilerimi özel hastanede yaptırıyordum. Ama artık tedavi ücretlerini yüksek buluyorum. Ayrıca, memnun kaldığım doktor sürekli gittiğim poliklinikten ayrıldı ve izini kaybettim.

Bu nedenlerle devlet hastanelerini denemeye karar verdim. Bir tanesini denedim de. Beşiktaş Sait Çiftçi. Hastaneyi epey bakımsız buldum. Doktor güleryüzlü ve ilgili olmasına rağmen, hastanenin halinden dolayı güven duyamadım.

"Herhangi bir sorununuz görünmüyor" dedi ve herhangi bir tedavi uygulamadı.

Sorum şu:
Devlet hastanelerindeki diş hekimlerinin tedavileri özel hastanedekilere göre "çok" daha mı kalitesiz/özensiz/ilgisiz? Basit uygulamalar için devlet hastanesine gidilebilir, ama ciddi olanlar için özel poliklinik şart mı?

Mesela şu sıralar diş temizliği yaptırmam gerekiyor. 250 TL. 6 ayda bir yaptırılan bir şey. (Tabii bazen de çürük tedavisi gerekiyor.) Aslında fazla bir tutar değil. Ama belki de boş yere ödüyoruzdur. Belki devlet hastanelerinde de iyi bir şekilde yapılabilen basit bir uygulamadır.

Deneyimi olan?

Kalitesiz degildir belki ama cok iyi dr secmek lazim cunku cogu dr mal! Mesela bi defasinda tavsiye ustune gitmistim bu sebeple, kanal tedavisini yurtdisinda yaptirmistim ve bana dediler ki 6 ay sonra ustune kaplama yaptir yoksa kirilma riski var. Gittim devlete burda bana dedikleri "bence iyi is cikarmislar, gerek yok su an." 2 ay sonra ucu catladi..

Gecen dis eti apsesi icin gittigimde "Onun icin seni agiz, cene ve dis e sevk ediyorum randevu bak 7/24 bunun icin yapabilecegimiz bir sey yok" deyip cok alakasiz bi disime dolgu yapip yolladilar. Bu dedigim "arastirma hastanesi"nde oluyor. Apselerimle yolladilar beni eve ya!

Eger ciddi bir islemse yaptircagin bas parayi git ozele. Basit seylerse devlet iyi. O kadarini da yapabilsinler zaten!
  • superfluid  (05.02.19 15:34:29)
Bir şekilde üniversitelerin diş hekimliğinde yaptırın. Randevu almak zor ama en azından yapılan iş iyi.

  • curukturpkokusu  (05.02.19 15:42:32)
üniversite hastanelerine gidin. yoksa ağız ve diş sağlığı merkezine gidin

o da yoksa devlet hastanesi.
  • mistikla  (05.02.19 15:42:36)
Evet, üniversite hastanesi iyi fikir. Aklımdan çıkıp gitmiş. Üniversite yıllarımda (20 yıl önce) yaptırdığım implant hala sapasağlam.

Bir soru: Ünv. hastanelerinde SGK'liler için ücretlendirme nasıl? Ücretsiz mi? Küçük bir miktar mı?
  • pantepember  (05.02.19 15:57:31)
diş taşı temizliği mekanik bir işlem doktorun titiz çalışması dışında bir espirisi yok
ama iyi yapılmazsa dişin saçma sapan bir şekilde aşınıyor
6 ayda bir değil; gerekliyse yaptırılmalı, üst çene alt çene ayrı ayrı değerlendirilebilir
  • bir soru sorcam  (05.02.19 16:09:14)
Ünv diş hekimliklerinde sgk ile tedavi olabilirsiniz. Devlet hastanesinde nasılsa orası da öyle. Dişimi öğretim üyesi yapsın derseniz fark ödersiniz, onun dışında da implant, kemik tozu vs tabii ki aynı devletteki gibi onları da ödersiniz. Ama çekim, dolgu, kanal onları sgk ödüyor.

  • curukturpkokusu  (05.02.19 16:30:28)
Çapa'da diş çekimini dahi öğrenciler yapıyor haberiniz olsun. Ayrıca tüm gün orada oraya sürünüyorsunuz, adam akıllı ilgilenen yok, insanlar yığılı vaziyette. Birkaç gün önce Çapa'daydım, tam bir rezillikti. Paranız varsa hiçbir şekilde hiçbir bölüm için gitmeyin devlet hastanesine, inanın değmiyor.

  • aynabugusu  (05.02.19 17:30:21)