vücudun sindirim ve kalori alım kapasitesi

internette sıklıkla gördüğümüz 20.000 kcal challenge, 30.000 kcal challenge videolarını izlerken aklıma gelen bir sorunsal bu efendim. konuya gerçekten hakim tıp doktorlarından yanıt bekliyorum, konuyla ilgili işaret edecekleri akademik çalışmalar için ayrıca minnettar olurum.

sorum alt başlıklarıyla beraber tam olarak şu;

*bir hışımda yediğimiz 20000-30000 kalorilik sağlıksız, glisemik indeksi yüksek ve işlenmiş yığının tamamını emebilecek ve metabolize edebilecek kapasitesi var mı vücudumuzun?

*yoksa ve belli bir üst limit varsa bu limit ya da oran hangi besin grubu için aşağı yukarı ne kadardır?
*hangi zaman dilimi için ne kadardır?

*yediklerimizi depolamadan ya da enerji olarak kullanmadan ne kadar süre midemizde ya da bağırsaklarımızda bekletebiliriz en fazla?

*tamamen afaki bir rakam veriyorum; bir öğünde 10.000 kalori ezip mideyi bol bol şişirdiğimiz günün akşamında ya da ertesi sabah tuvalete çıktığımızda henüz işleyemediğimiz besinleri dışkı olarak atma ihtimalimiz ve oranımız nedir?

yanıtlarınız için önceden çok teşekkür ederim.

10000 kalori ne varmis bir ogunde yenebilecek? Ben bir seferde 2000 kalori alabilirsem gobek atiyorum.

  • alperz  (05.02.19 13:04:16)
500 gramlık bir kutu kakaolu fındık kreması 2700 kalori, 100 gram yerfıstığı 550 kalori, dört dilim baklava 1200 kalori, bir kangal kasap sucuk 1800 kalori, bir su bardağı pirinç 600 kalori, bir paket yaz helvası 1400 kalori, bir ufak rakı 900 kalori... bu liste böyle uzar gider. işlenmiş ve lezzetli yiyeceklerle 10.000 kalori tüketmek işten değil.

  • sukraloz  (05.02.19 13:16:42)
oha onlarin hepsini tek seferde mi? aklim almadi. ben bir oturusta 200 gram fistik yiyorum iflahim kesiliyor en az iki litre su icmem gerekiyor.

dort dilim baklava 1200 kalori degildir sanirim bir hata var. tanesi 50 gram cekse 200 gram baklava full yag olsa 1800 kalori anca eder.
  • alperz  (05.02.19 13:24:46)
cdn.sikayetvar.com

Görseldeki baklava dilimleri yaklaşık 90 gram çekiyor. Baklavanın 100 gramı da terayağı ve fıstıktan kaçılmamışsa 500 kalori civarı.
  • sukraloz  (05.02.19 14:14:28)
Soru nick uyumu demeye gelmiştim ama gelmişken bir şey yazayım.
1 günde 10bin kalori alan prof sporcular var (bknz: yarışlara hazırlanan ryan lochte) ama tek öğünde imkansız. Midemiz izin vermez diye düşünüyorum.
Ha bir şekilde aldın o kaloriyi, vücut illaki sindirecek bence. Sonuç olarak kilo alırsın ve kan şekerin fırlar, diye düşünüyorum, ne kadar doğru bilmem.
  • peggy  (05.02.19 16:45:34)
akut olarak kan şekeri aşırı derecede yükselecek, yüksek miktarda insülin çağrısı olacak tabii bu, buna itirazım zaten yok. bu dediğimi sürekli tekrarlamak değil bahsettiğim; ayda bir defa böyle bir "30.000 kalorilik gün" çılgınlığı yapan birisi ay boyunca verdiği 27.000 kalorilik defisitin tamamını sıfırlamış mı olur? yoksa vücudun bir saatte işleyebildiği protein miktarındaki sınır gibi şeker parçalama, depolama vb. işlemlerin de belli bir haddi var da atıyorum; "2000 gramdan daha fazla şeker işleyemez, onun fazlası işlenemeden dışkı olur" gibi bir aşım noktamız var mı?

sayılarla yanıt verebilecek ya da aradığım yanıtın olduğu herhangi bir akademik okuma materyaline beni yönlendirebilecek biri var mıdır? :)
  • sukraloz  (05.02.19 16:57:00 ~ 17:02:21)
Vücut, selüloz yemiyorsan, yediğin her şeyi sindirir. Ortalama bir insanda 30 milyar yağ hücresi var, yediğin her şeyi sindirip yağ hücresine dönüştürüp buraya depolayabilir, bu 30 milyar yağ hücresinin her biri normalin 4 katına kadar depo etme kapasitesine sahiptir, o da yetmezse tüm bu yağ hücreleri daha fazla yağ depolamak için bölünebilmektedir. Yani 20.000 kalori yediysen, vücut bunu sindirip yağa dönüştürüp depolayabilir. Her gün yaparsan her gün depolayabilir. Ha buna bağlı sağlık sorunları yaşarsın zamanla o ayrı. Ayrıca mide kas yapılır bir organdır, yediğin her besinle hacimsel olarak genişleyebilir, bunu içine hava doldurduğunda şişen bir balon gibi de düşünebilirsin.

Yediklerin içinde enerjiye dönüşecek ya da yağ olarak depolanacak unsurlar midende ya da bağırsağında beklemez, bağırsaklarında bekleyen ürünler, yediklerinden arta kalan işe yaramayan maddelerdir, enerji olarak kullanılacak-depolanacak maddeler mekanik-kimyasal sindirimden sonra zaten kana karışır, bağırsakta bekleyen maddeler de, ürünün içeriğine göre değişir. Yani et yediysen ya da yağlı bir şeyler yediysen 24 saate kadar sindirim uzayabilir, haliyle bunları ertesi gün atabilirsin ama basit şeker tarzı ürünler çabuk sindirildiği için aynı gün de atılabilir.
  • angelus  (05.02.19 17:10:27)