[]

yabanci dil bilmemek ve dunyadan kopukluk

ingilizceye hic hakim degilim. bir yazi okumaya kalksam dogru duzgun anlayamam, kelimelerin ne anlama geldigini bilemem, gramerim cok zayif; hicbir sekilde insanlarla konusamam, soylenenlere ancak evet, hayir, hmm falan diyip gulumseyebilirim.

burada veya baska mecralarda goruyorum. insanlar yabanci dil bilgileri sayesinde cok cok guzel tecrubeler edinmisler. zamaninda iletisime gectigi bir yabanci hakkinda bilgiler veriyorlar, o kisinin herhangi bir konu hakkinda duygularini ve dusuncelerini ogrenmisler.

internette bulduklari bilgilendirici yazilari ve videolari paylasiyorlar. bir seyler kapmislar oralardan.

insan tanimislar/taniyolar, cok guzel gezip gormusler, farkli insanlar taniyabilmisler.

hepsinden öte dil bildikleri icin yurt icinde veya disinds cok guzel is ortamlarinda calismislar. is yerlerinden, is yerlerinin kendilerine sagladigi maddi ve manevi getirilerden dolayi cok memnunlar. cevrelerinde az cok seviyeli insanlar bulabiliyorlar.

simdi geriye donup bakiyorum da, odun gibi gecirmisim yillarimi. hicbir zaman geri getiremeyecegim, kendimi gelistirme firsatini kaybettigim ve bugunumu de etkileyen hatalar. artik belli bir yasa geldigim icin oturup bu saatten sonra o insanlar gibi guzel yerlerde calismam mumkun degil. onlarin gencecikken edindigi tecrubeleri yillar sonra dil ogrenmeye baslasam bile elde edip edemeyecegim kesin degil. dar bir cercevede sıkışıp kaldigimi yillar yili fark edememişim.

ben şimdi bu dusunceleri kafamdan uzun zamandir sokup atamiyorum. yabancilarla falan guzel diyalog kuramamisim hic. kimseyi taniyamamisim. bu dusunceler beni cok cok yordu. ayni seyleri dusunup durmaktan nasil kurtarabilirim kendimi?

 
Insanin eksigini gormesi, ilerlemesinde ill adim. Ucundan baslayin.


  • Traveller  (05.02.19 05:39:24) 
Traveller +1

Ingilizce ogretmenligi alaninda doktora yapiyorum. Alanda arastirma yaptigimizdan sorunlari ve onyargilari gorebiliyoruz. Keske toplumda herkes sizin gibi dusunse. Yillarca suregelen yanlis ogretme bicimleri bugun de ogrencilerin zihninde hukum surmekte. Ogrenmeyi tense ile gramer kurallarina hapseden,ogretmen tahtaya ne kadar gramer yazsa o kadar Ingilizce ogrendigini sanan zihniyetten uzaklasin. Bulundugunuz sehirde iyi dil kurslarinin iyi ogretmenlerini arastirin. Bir kelime defteri ve bir genel defter edinin.

En onemlisi de yasiniz, cinsiyetiniz, ogrenim gecmisiniz gibi toplumsal yanilgilara boyun egmeyin. Ne yas ne de baska bir olgu dil ogrenme icin engel degildir. Onemli olan pratik yapmak. Iyi bir yol gostereniniz olsun yeter.
  • howfaristhesky  (05.02.19 05:44:43) 
Yaş 85 falan değilse hemen bugün ingilizce öğrenmeye başlayabilirsin. Hiçbir şey için geç değil. Dil öğrenmek gerçekten abartıldığı kadar zor değil. İsveç'te HERKES ingilizce biliyor, bu ülkedeki HERKES senden daha mı zeki? Bence en önemli şey bir eksikliğinin farkına varmış olman ve bunu gidermek için istekli olman.


  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (05.02.19 07:32:39) 
İngilizce öğrenmek biraz bütçe işi. Anlattıklarınızdan bir kursa 4-10 bin TL para vermek için müsait olmadığınızı anlıyorum. Peki öğrenmeye çalışmak için ne yaptınız?

Video izlediniz mi, online eğitimlere katılmayı denediniz mi, yurt dışındaki ortaokul öğrencilerine verilen kitapları okumayı denediniz mi? Dil kartı alıp her gün içerisinden bir şeylere baktınız mı? İngilizce online konuşma sağlayan uygulamaları yükleyip ücretsiz dakikalardan faydalandınız mı? Önce emek sarf edin, sonra ben bu kadar emek veriyorum karşılığını alamıyorum derseniz tekrar tartışalım.
  • cayt  (05.02.19 09:33:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.